Prasići,problem

Mislim da je edemska bolest, prehranio si ih.Izbaci hranu skroz, samo vodu, prvi dan, a posle po malo samo hrani, postepeno i bice ok. Koje je zahvatilo tesko ce ostati. Ne znam koliko je to dobro klati i jesti, jer su ga toksini iz nesvarene hrane ubili,ne znam da li se slazu kolege sa foruma. Ja sam jedne godine dvadeset komada bacio, dok nisam saznao sta je.
 
pozdrav svima,bavim se uzgojem prasilja i prasića do 25 kg kada ih teram na pijac,pridržavam se osnovnih stvari oko uzgoja i nege tako da skoro nikada nisam imao nekih većih problema osim proliva kod prasadi koji se pojavljivao prilikom odbijanja od svinje,ali to sam uvek rešavao sa kaodiarom-s ,praksa mi je da dajem injekcije gvoždja i vitamina 3-5 dan i 21dan ako je nekom prasetu potrebno da se ponovi,i nikakvih problema nisam imao godinama,do juče kada sam primetio da prasići od 55dana počinju da zabacuju uši unazad i počinju da se bore za vazduh,nakon dva tri sata uginu,nešto uginulo ,a nešto sam poklao i stavio u zamrzivač,jedino šta sam primetio na njima je ispucale vene na srcu,pa sumnjam na to,inače su ukrštane svinje jorkšir a vepar pijetren,pa je možda povuklo genetiku na vepra,pa ako je neko imao sličan problem da me posavetuje sa nekim korisnim savetom i dali ima nešto čime bi moglo to da se spreči ili ublaži.koncentrat koristim firme junior iz Kruševca

Prasad kad su uginjavala da li je bilo teturanja ,nekordinisanog kretanja ,otoka ocnih kapaka ? Jer moze biti edemska, toksemije e.coli moze doci tackasti krvarenja na srcu ,sto moze biti edemska bolest.Koliko je njih uginulo na taj nacin ? Ova borba za vazduh moze biti stres malo dokacio i da je nastupilo gusenje...

- - - - - - - - - -

Mislim da je edemska bolest, prehranio si ih.Izbaci hranu skroz, samo vodu, prvi dan, a posle po malo samo hrani, postepeno i bice ok. Koje je zahvatilo tesko ce ostati. Ne znam koliko je to dobro klati i jesti, jer su ga toksini iz nesvarene hrane ubili,ne znam da li se slazu kolege sa foruma. Ja sam jedne godine dvadeset komada bacio, dok nisam saznao sta je.

Meso prasadi koji su uginuli od edemske bolesti ,to je puno bakterija ,i nikako ya upotrebu jer se bakterije povlace u meso ,nakon uginjavanja zivotinje iz krvi.
 
teturanje,uši unazad zabacuju,sitno dišu ,padaju na zadnje noge,takvi simtomi,na srcu jednog sam video sitni kapilari ispucali,inače drugo nešto nisam primetio,moguće da su preterali hranu jer sam im sipao u hranilice i jedu po volji.ja sam zaklao prasice na prve znakove toga,nisu uginuli pa da ih koljem,znači čim sam primetio da zabacuju uši unazad i da pocinju da pokazuju znake teturanja,ali ako je tako ,ker ce imati šta da jede,šteta se desila i nema popravka,idemo dalje opreznije i sa jednim iskustvom više,čovek se uči na greškama. hvala vam svima puno

- - - - - - - - - -

da napomenem,oči prasadi su bile tj.očni kapci poluspušteni,ne otečeni
 
teturanje,uši unazad zabacuju,sitno dišu ,padaju na zadnje noge,takvi simtomi,na srcu jednog sam video sitni kapilari ispucali,inače drugo nešto nisam primetio,moguće da su preterali hranu jer sam im sipao u hranilice i jedu po volji.ja sam zaklao prasice na prve znakove toga,nisu uginuli pa da ih koljem,znači čim sam primetio da zabacuju uši unazad i da pocinju da pokazuju znake teturanja,ali ako je tako ,ker ce imati šta da jede,šteta se desila i nema popravka,idemo dalje opreznije i sa jednim iskustvom više,čovek se uči na greškama. hvala vam svima puno

- - - - - - - - - -

da napomenem,oči prasadi su bile tj.očni kapci poluspušteni,ne otečeni
To je edemska bolest nema sta, imas na ovom forumu detaljno opisano, mislim u temi " bolesti svinja."
Sustina je samo iskljuciti hranu i postepeno davati, uobrociti i vremenom povecavati. Ne bih savetovao konzumaciju mesa prasadi zahvaceni ovom bolesti.
 
Pozdrav svima,Prasići su mi stari 2 nedelje danas su mi dobili beli proliv,sisaju I po malo jedu mlecni pred starter sta da radim?
 
U sustini prasad presisavaju se ,ne jedu ti koncetrat posle se presisaju i eto proliva jeste nezgodno skoro sam imao kuci takvih problema .Resio sam tako sto sam davao krmaci antibiotike i smanjio nesto joj hranu jer i krmaca mlecna ,na taj nacin prasad dobijaju antibiotike preko mleka.
 
Aoj ljudi sto me lose krenulo sa prasicima.Nazimica se prvi put oprasila i u dojenju vec su dobili proliv.Uoci vaskrsa sam ih zalucio i dobili ponovo i evo i danas opet. vise sam popizdeo. Sta vise da radim? Dok su mi krmace bile u basti ja nisam nikad imao problema sa prasicima. sada kada su stalno u stali ja nemogu samo veterinara da se naplacam.
 
Koliko sam razumeo oni su vec zaluceni. U hranu uvek preventivno za proliv. Ako je neki kritican obavezno inekcije jer usled proliva vrlo brzo dehidriraju i dolazi do uginuca.
 
Juce sam zalucio prasice, sisali su 5 nedelja i danas kao da im je balega retka crne boje, ali ne bih rekao da je proliv, sta vi mislite o tome? Pozdrav i hvala
 
Nije to opasno prelazak sa mleka na koncetrat ,samo ne potraje nekoliko dana prati a traje duze moras antibiotike davati u hranu ili u meso .Obavezno ubacim zakiseljivac i neces imati problema.
 
To je mravlja kiselina 1 kg na 100 hrane zove se Digestable proizvodila ga fima Equs cop Sremska mitrovica . Mislim da ga pakuje Gebi ili Patent .
 
Da pojasnim malo pojam zakiseljivaca,posto vidim da dosta ovde na forumu zakiseljivac naziva mravljom kiselinom sto i jeste tacno ali mravlja kiselina je samo jedna kiselina od mnogih kiselina koju sadrze odredjeni zakiseljivaci,Sano zakiseljivac sadrzi samo mravlju kiselinu,zakiseljivac koji ja koristim sadrzi 5 kiselina,pored mravlje tu su i limunska,fosforna i jos neke dve kojih se ne mogu setiti,patentov zakiseljivac ima 6 kiselina,i kada kupjete kiselinu u radnji pitajte koji procenat se ubacuje u hranu posto nije svaka ista i razlicito se dozira.

- - - - - - - - - -

da nije 1% 1kg na 1000kg
Pitaj u radnji gde kupis,pre da je 1kg na 100 kg hrane,ako je sano zakiseljivac onda 0,5 na 100 kg.
 
juce hranio jedno leglo a jutros nadjem.jedno uginulo a dva nakostresena a imaju bledo zuti proliv nesmrdi...odmah sam dao gentamicin i praskove u vodi i krmaci sam dao gentamicin a bili su na dva dana pred odbice...dal da ih drzim da jos sisaju a od 10 dana sam im davao koncetrat sa zakiseljivacima.probioticima.mlekom jbg mora vakcina....dajte savet dal da odbijam i kolko da ih drzim.jos na sisi
 
Nazad
Vrh