Prasići,problem

Pozdrav kolegama sa foruma. Moje ime je Marija, živim u selu pored Kuršumlije i svinje držimo samo za naše potrebe. Potrebno mi je vaše mišljenje. Naime, svinja se oprasila pre 7 dana, prvo prašenje, 12 prasića.Izgleda da slabo ima mleka,veterinar je dolazio i davao inekcije, ali su prasići i dalje gladni. Da li smemo da ih prihranjujemo (kravlje mleko, veštačko mleko ili nešto slično), možda da koristimo neki predstarter, i u kojim količinama? Pitam, jer me je strah da ne dobiju proliv ukoliko popiju previše.Unapred hvala na odgovoru.
 


Sta je ovo i cime se leci, moj veterinar rece da nije strasno i neka su. Prasici sa tim krastama jedva primetno zaostaju u razvoju, inace prvo se pojavi crvena tufna pa posle krasta koja dosta dugo traje(sporo zarasta)
 
Derane imas temu za oglase a ovo je tema o problemima sa prasicima.

@Mara027 Nemojte davati kravlje mleko, bolje kupite u apoteci zamensku hranu za male bebe. Kravlje mleko moze izazvati proliv od kog je tesko izleciti tako malu prasad.
 
Meni ne lici na crveni vetar ,jer bi trebao da imaju pecate crvene ,ovo su kraste kao neki ekcemi ,trebalo bi dati antibiotik i vitamina , moze biti neki oblik parakeratoze .
 
to se radi o bakteriji es koli koja se nalazi naj vjerojatnije u krmaci mora se vakcinisati krmaca ako to ne onda resavate problem sa kandiarom jedan miligram po kilgramu odma nakon prasenja 12 sati leci se 5 dana mogu da dobiju proliv nakon 15 i 21 dan kada pocinj uzimati hranu ponoviti kandijar i posle toga u hranu neosulfoks
 
Kad dajem i.m ,ja dajem i.m. ivermektin ponovi ako ima potrebe za 4 nedelje. U vasem slucaju ne znam ,jer nije za svaki preparat isto predvidjeno vreme ponavljanja.
 
Krmaca 70ti dan sprasna i ima proljev. dali joj se smiju davati neki preparati da nebi naskodili prasicima? ili da joj bacimo samo ugljena?
 
markodjurdjevic
daj neki antibiotik i smanji krmaci malo hrane,,ili se prejedu ili imaju neki virus
nju-viliđ
probaj sa ugljem i sa stocnim brasnom ak ne pomogne onda sa injekcijom..rizik ima ali ii samim tim sto vec ima proliv verovatno ima neku upalu,,,mozda ce biti neko mrtorodjeno prase.
 
pozdrav svima,bavim se uzgojem prasilja i prasića do 25 kg kada ih teram na pijac,pridržavam se osnovnih stvari oko uzgoja i nege tako da skoro nikada nisam imao nekih većih problema osim proliva kod prasadi koji se pojavljivao prilikom odbijanja od svinje,ali to sam uvek rešavao sa kaodiarom-s ,praksa mi je da dajem injekcije gvoždja i vitamina 3-5 dan i 21dan ako je nekom prasetu potrebno da se ponovi,i nikakvih problema nisam imao godinama,do juče kada sam primetio da prasići od 55dana počinju da zabacuju uši unazad i počinju da se bore za vazduh,nakon dva tri sata uginu,nešto uginulo ,a nešto sam poklao i stavio u zamrzivač,jedino šta sam primetio na njima je ispucale vene na srcu,pa sumnjam na to,inače su ukrštane svinje jorkšir a vepar pijetren,pa je možda povuklo genetiku na vepra,pa ako je neko imao sličan problem da me posavetuje sa nekim korisnim savetom i dali ima nešto čime bi moglo to da se spreči ili ublaži.koncentrat koristim firme junior iz Kruševca
 
Nazad
Vrh