Prasići,problem

prase staro oko 4 meseca (znam da ne bi trebalo reci prase, ali po konstituciji jeste) kao malog su ga napali drugi prasici iz istog legla i jedva se izvuklo. Od starta je bilo najmanje, ali ono sto me narocito kopka je to sto u zadnjih mesec, mesec i po dana ima otok na prednjim nogama (odmah ispod kolena). Ono mahom lezi, i kada ustane utisak je da se otezano krece. Jede, pije vodu, ali ima samo oko 15 kg. Da li ste imali slicnih problema i kakva su vasa iskustva/saveti? Hvala
 
Juce mi se oprasila krmaca,12 kom.Jutros poceo krvav proliv,i za 2 sata poceli da uginjavaju.Koji im je sad krasni,nije mi se ovo desavalo pre?
 
Kod mene 2 praseta kute,imaju zelen proliv i pomodrele im usi....sta da se radi i sta li je u pitanju..Nidzo glavu gore pa sta nam se da

- - - - - - - - - -

I povracali su

- - - - - - - - - -

Video sam jutros da su povracali
 
Juce mi se oprasila krmaca,12 kom.Jutros poceo krvav proliv,i za 2 sata poceli da uginjavaju.Koji im je sad krasni,nije mi se ovo desavalo pre?

Krvavi proliv u prvim danima života prasadi, postoje dve opcije. Jedna je dizenterija, a druga vrlo verovatnija je infekcija izazvana Klostridijama, tkz. nekrotični enteritis. U prvom slučaju lek izbora je tiamulin, a za klostridije možeš ići sa penstrepom ili enrocinom. Najbolja preventiva nekrotičnog enteritisa je vakcinacija krmača i odmah po rođenju svakom prasetu dati 0,5ml penstrepa.

- - - - - - - - - -

Kod mene 2 praseta kute,imaju zelen proliv i pomodrele im usi....sta da se radi i sta li je u pitanju..Nidzo glavu gore pa sta nam se da

- - - - - - - - - -

I povracali su

- - - - - - - - - -

Video sam jutros da su povracali

Koliko su stara prasad? PRRS se još zove bolest modrih ušiju, u svakom slučaju probaj sa antibiotikom širokog spektra dejstva, vitamini, možeš da ponoviš gvožđe i eventualno neka rehidracija preko usta sa preparatima kao što su solit ili orosal 65.
 
Sad vidim ovo drugo normalna boja usiju povraca i zelen proliv i ladne mu usi ....dao sam antibiotike pa kako bude
 
Od 12 kom,4 su juce okinula.Po simptomima odgovara Parvovirusu-lepljiva stolica,kiselkastog mirisa sa krvi.Juce sam odmah dao po 0.5 penstrepa i Fe+B12,a zatim i Kaodiar S-jutro,vece po 2ccm oralno.Jutros svi zivi,malo usukani ali stabilniji na nogama.Proliva nema.
 
Kazem ti,ja sam sa Penstrepom za 5 dana resio problem.Prvo je otok spao,pa onda i krasta nestala.Probaj,greh je pustiti ga da ugine.
Dijagnoza je bila tacna i lecenje je dalo rezultata, svaka cast i hvala! Proslo je 5 dana od kad si mi dao savet otok je sad skoro skroz nestao krasta je sve manja i prasence se krece sasvim normalno. Hvala jos jednom i nadam se da cu moci nekad nekako da ti se oduzim!
 
Od 12 kom,4 su juce okinula.Po simptomima odgovara Parvovirusu-lepljiva stolica,kiselkastog mirisa sa krvi.Juce sam odmah dao po 0.5 penstrepa i Fe+B12,a zatim i Kaodiar S-jutro,vece po 2ccm oralno.Jutros svi zivi,malo usukani ali stabilniji na nogama.Proliva nema.
Evo slika jednog od njih,uginulo 4 sata od pojave proliva zute boje.
epfwoo.jpg
 
Malo pre kada sam otisao da dam prasicima da jedu,primeti na par mesta da su povratili neku slajmu sa nesvarenim koncetratom. Dva tri praseta vidim da se malo nakaslju i povrate. Odluceni pre 15-tak dana,nikakvih problema do sada. Kolege sta mislite?
 
Zemljace,slicno i kod mene.Zaluceni isto pre 15-ak dana.Jedno od deset ima slicne simptome kao i kod tvojih.Ostali dobro.Ako ujutru bude isto stanje,zvacu veterinara.Da nije nesto zbog koncetrata? Kojim hranis? Ja milkivitom
 
Radio sam danas pa nism stigao da ti se javi. Vidim da nema sada kada sam otisao da ih obidjem. Hranim ih sa patentovim,indi desetka. Jedu ga od odlucenja,nisam nista menjao,napravio 100kg jos nisu pojeli. Mozda su se malo prejeli ili nesto poremetili zeludac. Konsultovao sam se sa veterinarom juce.
 
Imam problem sa prasicima imaju oko 13-15 kgm jedni prebaceni u b-fazu pre 2 nedelje a drugi pre 1 nedelja od prvih pred 3 dana mi uginulo jedno prase doso veterinar otvorio prasi i sve je bilo u redi nije bilo nikakvih simptoma nista rekao je samo da je najverojatnije problem srce evo danas u drugi boks od druge ture ukocilo se prase na prednim nogama nemoze da ustane.koristim indi 10% prmiks.sta moze da bude
 
Juce imao prasenje,ali nisam bio tu,bila samo majka.Nakon par sati pocelo uginjavanje,krvava stolica i posle sat vremena kraj.U medjuvremenu dolazio vet, i dao im neku terapiju.Sta li moze da bude u pitanju,da daje takvu klinicku sliku-krvav penast proliv par sati po prasenju?Da nije vet spricao,odneo bih ih na Vet. Institut na analizu,ovako mislim da nema svrhe.
 
Поштовани свињари, немам за сада проблем са прасићима (куц куц), али имам једно питање, да се избегне проблем. Са колико старости могу да их пуштам напоље, на сунце? Хвала унапред!

Ако уредник мисли да постоји више одговарајуће место за ово питање, нека слободно премести поруку!
 
Imam problem sa prasicima tezine u proseku oko 30 kg,naime prasici su prepolovili konzumaciju hrane i uglavnom leze i samo 'kunjaju' po ceo dan. Ne znam da li ima veze ali sam ih preventivno cistio od glista pre 7-8 dana sa levamizol praskom i kao da od tada prestaju da jedu. Cujem ujutru da poneki kaslje i veoma slabo napreduju,dnevno ne pojedu ni polovinu doze koju treba da pojedu. Inace prasici su rase n.landras-pietren,jorksir-pietren,svedski landras a hranim sa sanom pigi(+minazel,sanocid...). Do tad su jeli kao ale i kao da ih je nesto preseklo. Mislim da nema veze sa levamizolom i cudi me taj kasalj. Da li neko zna sta je u pitanju i sta raditi? Koristio sam i neosulfox do pre 15 dana. Hvala unapred na odgovoru...
 
prvo,sano pigi se pokvario u totalu i ja sam ga izbacio,ako si im davao veliku količinu da jedu može biti i trovanje hranom što u većini slučajeva završi sa krepavanjem najvećih tj. onih koji su najviše jeli.kašalj može biti od inekcija i javlja se kad imaju vlašce pa djelovanje inekcije na njih dovodi do kašlja,kod mene se znalo utušiz kašljajući.probaj izmjerit temperaturu možda su fasovali i upalu.Po meni za početak mijenjaj hranu i smanji obrok
 
Nazad
Vrh