Prakticna resenja

Da li je neko od vas pravio one metalne španere koji se zavare za šasiju prikolice i preko kojih se steže uz pomoć sajle ili konopca?
Pošto nigdje ne mogu da nađem to da kupim pokušao bih da napravim, ali je problem onaj zupčanik. Da li neko ima ideju kako ga napraviti, ili još lakše da li ima na nečem već napravljen? Kako se tačno zovu ovi "španeri"?
 
Jednostavnije ti je da kupiš običan španer sa trakom, ja imam tri i kako god i koliko god da natovarim prikolicu sa balama nema teorije da spadne. Vidjao sam te metalne čekrke sa sajlom o kojima govoriš u Bijeljini na Agrotržnom centru, obično ih ljudi kupuju za klanje svinja i druge stoke, pomoću njih dignu priklano živinče da i ga gulili i sjekli.

Evo to je to, ako mislimo na isto

055125V.gif


Može to i da se napravi, bubanj možeš napraviti od neke deblje cijevi, veliki zupčanik kupiš na otpadu, može vijenac od bilo nekog zamajca a mali zupčanik skineš sa nekog alnasera. Par ležajeva, nešto profila za ram i ručka i to je to. Blokiranje je jednostavno napraviti tako što dodaš još jedan zupčanik pored malog ili velikog (bolje pored malog jer dobijaš jači efekat kočenja/blokiranja i napraviš "klackalicu" i gotovo. Prenosni odnos zupčanika sa zamajca i alnasera je jako veliki pa bi mogao žestoko da pritegneš bilo šta jednom rukom.
 
Neško pogledaj negde na otpadu ima tih zatezača na starijim kamionskim prikolicama, jeftinije ti je to da kupiš nego da praviš.
 
Hvala ti zombie_666, znam za te španere naravno i imam 2 ali ne one velike nego male.
Ovo što ja tražim je fabrički ugrađivano na stare kamione i ne izgleda ovako, a problem i jesre što ne mogu da nađem na internetu nigdje sliku.
To je ona osovina sa zubčanikom koja je zavarena za šasiju sa dojnje strane.

Kosjerac znam ali ne mogu da nađem nigdje već godinu dana. Lako bi se napravilo da mogu da nađem odgovarajući zubčanik.
 
Hvala ti zombie_666, znam za te španere naravno i imam 2 ali ne one velike nego male.
Ovo što ja tražim je fabrički ugrađivano na stare kamione i ne izgleda ovako, a problem i jesre što ne mogu da nađem na internetu nigdje sliku.
To je ona osovina sa zubčanikom koja je zavarena za šasiju sa dojnje strane.

Kosjerac znam ali ne mogu da nađem nigdje već godinu dana. Lako bi se napravilo da mogu da nađem odgovarajući zubčanik.

Da nije ovo u pitanju?

image-89_h.jpg
 
Nije to, ali hvala ti. Postaviti ću sliku čim je nađem pa ćeš vidjeri.
Oni jesu "izbačeni" ali su vrlo praktični i korisni za mnogo stvari.
 
Ovo on trazi, samo u vecoj dimenziji da se oko toga namotava sajla, koja je prebacena preko tereta i s druge strane zakopcana na neku kuku na sasiji. ovo ej zatezac za zicu, al to je taj princip rada. jednostavno i vrlo funkcionalno.

 
Ma što se bre mučiš i komplikuješ, napravi zatezače kao na ovoj prikolici i možeš koristiti i za španer traku, i za uže, i za sajlu , i za lanac...


eulhu1.jpg
 
Pa to ja i tražim čitavo vrijeme.
Hvala ti puno.
Od čega misliš da se može iskoristiti, i kako napraviti taj zupčanik?
Ostaalo ću lako.
 
Neško, to se ugrađivalo na motokultovatorske prikolice.
Prosto je daj nekome crtež ko ima plazmu ili voterdžet za rezanje metala i da ti izreže, pa to zavari na debelozidnu cev, i napravi zabravljivač kočnicu (brenzu) i to je to...

---------- Poruka napisana u 14:59 ---------- Prethodna poruka je at 14:58 ----------

Ajde da se ne mučiš kaži mi koje ti dimenzije zatezača trebaju (okvirno) i ja ti danas popodne nacrtam poziciju za izradu kompletnu...
 
Neško pogledaću sutra mislim da imam taj jedan zatezač od neke kalabreze šlepe pa ću slikati, a može da se napravi i bez tog zupčanika ima sistem sa rupama to ima na prikolicama od motokultivatora, jednostavnije i prostije napraviti, slikaću pa ću okačiti slike da vidiš pa napravi. Poz.
 
Pa to ja i tražim čitavo vrijeme.
Hvala ti puno.
Od čega misliš da se može iskoristiti, i kako napraviti taj zupčanik?
Ostaalo ću lako.

Evo Neško, sa malim zakašnjenjem jer sam imao nekih privatnih obaveza, ali sad sam onako iz glave preneo na papir, za sve moguće nejasnoće šalji na PP.....
Materijal koristi Č.0361, on ti nije krt i može izdržati velika opterećenja na kočnici, Varenje MAG kontinualno sa uzvišenjem 3mm...


im2xps.png
 
Razarach hvala ti puno, mislim da ću pomoću ovog tvog crteža i ove slike uspjeti da napravim ove španere.
Zupčanik na ovoj slici mi se čini dosta jednostavan za napraviti malom brusilicom. Jeste da treba vremena ali može jer nema nekih komplikovanih uglova.
Evo i slike koju sam dobio.

5vck3.jpg
 
Evo slika još jednostavnijeg i bržeg za izradu rešenja, na ovom španeru leva rupa služi za zatezanje a desne za blokiranje jer ima rupa na unutrašnjoj cevii kada se dovoljno našpana obaci se onaj metalni pipindžik koji služi kao blokirač, a može da posliži i običan šaf, ubaci se u rupu i španer zategne u kontra stranu, jednostavnije je za izradu i brže nemora da se pravi zupčanik nego se buše rupe,5-6 komada na spoljnjoj cevi i jedna na unutrašnjoj ali sa gornje strane da ne ispadne blokirač.
 
Imam ja kompresor koji se kaci na izlaznu osovinu kardanskog vratila i samo se malo ucvrsti na klin da se nebi okretao, a onda druka ko secer.
Platio sam ga 40 eur na pijaci, i drukao sam do 6 bari a dalje nisam smeo zbog instalacije. Vrlo sam zadovoljan. Sa njime prskam pumpam gume i sl , normalno uz koriscenje rezervoara za vazduh i ostalih alacuga koje sam skrpio sam malo sa otpada a malo "brusilicom i aparatom"
 
pozdrav svima evo malo sličica.
www.dodaj.rs
[/URL][/kkkk
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

---------- Poruka napisana u 22:12 ---------- Prethodna poruka je at 22:03 ----------

e kosjerac ima moj komsija tako nesto prska maline,samo on tera vazduh u bocu u koju sipa smešu i to gura samo neznam kolko bara al radi
 
Nazad
Vrh