Prakticna resenja

Imam bocu i planiram da sipam u nju kreč razmućen za prskanje šljiva, a pošto mi na 533 kompresor slabo druka planiram da stavim taj kompresor i rišlang ventil podešen na neki pritisak ( koji bude najbolji prilikom probe) a traktor da radi na nekih 600-700 obrtaja i da mogu štapom da poprskam šljive, nesipa mi se kreč u traktorsku prskalicu jer će da zezne ventile i pumpu, a prskalica je skoro nova.
 
Imam ja kompresor koji se kaci na izlaznu osovinu kardanskog vratila i samo se malo ucvrsti na klin da se nebi okretao, a onda druka ko secer.
Platio sam ga 40 eur na pijaci, i drukao sam do 6 bari a dalje nisam smeo zbog instalacije. Vrlo sam zadovoljan. Sa njime prskam pumpam gume i sl , normalno uz koriscenje rezervoara za vazduh i ostalih alacuga koje sam skrpio sam malo sa otpada a malo "brusilicom i aparatom"

Može li slika tog kompresora?
Ja nemam zdračnu instalaciju jer nikada na traktoru nije bilo kompresora, ali sam vidio da čovjek duva gume samo sa njim?
Da li smeta kompresoru ako se stavi na bocu da nabija i drži određeni pritisak?

Kosjerac
Nisam siguran da je dovoljno dobrog kvaliteta da može da drži pritisak toliko da se sa njim prska, mada ako uspiješ to da napraviš, ja bi odma pravio našto slično ali za prskanje sa herbicidom.
 
Draganpan koliki mu je kapcitet, jer bi mogao da tera prskalicu za krečenje šljiva?
O njemu nemam nikakve podatke, ali Jedna boca za vazduh od 40l i jedna za tecnost od 40 litara (od nekog kamiona za vazduh)mogu se napumpati vrlo uspesno. ako je brener (dizna) od ovih ledjnih kanti Traktor nemora ni da radi non stop. U odredjenim momentima se moze ugasiti dok pritisak padne u boci sa 6 n4 bara, pa onda upalis opet. Duzina rada kompresora zavisi od ispraznjenosti boce za tecnost. bitno je da se cev za vazduh u tecnost ubaci na dno kako bi se tecnost mesala. mada sam ja napravio tako da tu bocu za tecnost nosim na daski na traktoru i mogu je uzeti u ruke i promuckati. Za moje male sljivare to je jedina sprava kojom prskam vec cetiri godine i to vrlo uspesno.
Moji komsije su bocu napravili od bojlera i to je dobro do 6 bari.
 
dali neko ima da proda trakasti skupljac sena za traktor sip ili potinger 2-2.2m polovan?
 
da li je neko pravio onu traktorsku frezu za sneg? nesto razmišljam to bi se moglo napraviti kao freza sa diferencijalom od lade, a mesto motika da se stave leva i desna spirala,a u sredini ko na kombaju lopatice koje ce to bacati uvis. sta mislite?
 
dali to znaci da ne moze to sve da se ukomponuje na tu jednu osovinu,za špeeru ok.mada sam ja vido i drugacih.
 
Komšo imaš u Savovoj temi i slike kako je on pravio, a imaš i u Mrčićima da vidiš njihovu, fabrička je ali je nekoriste jer ide sporo i traktor radi stalno na punom gasu,( vukao ga ursus 360, 2 spora i pun gas) tako da to i ne koristenego vuku grtalicu za sobom.
 
Da li je neko prvio (inprovizovao) lance za fergu u ovim zimskim danima.
Nemam neku veliku potrebu za lancima, ali ponekad bi mi dobro došli, pa me interesuje da li je neko pravio neke lance koji se brzo stavljaju i lako se skidaju.
Ja imam neku ideju, ali radilo bi se samo o 4 lanca na jednom točku i 4 na drugom i mislim da bi to bio doboljno u određenom momentu, ali bi volio da čujem vaše mišljenje?
 
Možeš jednostavno uzeti dugačak komad lanca i spiralno ga obmotati oko gume, provlačeći ga kroz felgu i sve tako ukrug. Jest da treba dosta lanca ali to je najjednostavnije rješenje, krajeve samo spojiš nekim španerom i eto ti ekstra lanca. Ja sam tako jednom davno pravio na 539. Imam inače lanac za jednu gumu, lanac je od nekog velikog kamiona ali mi je trebao i na drugoj (orali smo nešto a bilo mnogo klizavo). Imao sam par komada lanaca od po 2-3m, sastavio sam ih spojkama i dobio komad od neka 7-8m. Začas se obmota oko gume i ekstra dobro služi.
 
Samo moraš paziti da ti ne pokida ventil, ako se pomeri na felni.....
 
Hvala kolege.
Ja mislim da se može napraviti i tako da se na 3 mjesta (naravno ne kod ventila) postavi komad lannca (dužina nekih 80cm) preko gume i dole stavi navojna šipka nategne se šarafom i gorovo.
Možda je ovo bolje rješenje jer ako pukne lanac pukne samo 1 a ne cijeli.
 
Lanac preko gume mora ici dijagonalno jel u suprotnom posle kracek puta (kada se malo "istegne" odnosno nalegne) poveca se duzina i upadne izmedju krampona onda stvara kontra efekat. Treba naci dobar liveni lanac sa nesto vecim "karikama" i po mogucstvu da su karike blago uvrnute jer bolje drzi. Kada se lanci koriste na traktoru recimo po blatu ili slicno potrebno je da su malo labaviji da bi prilikom kretanja blato izpadalo iz lanaca jer ako ostane u lancima i kramponoma zaglavljeno pravi kontra efekat i moze doci do nezeljenih posledica...Ja imam originalne vojne lance i tu nema smrti i svakoga bi posavetovao da kupi iste,ako ima mogucnosti da bira (ja nisam imao) da kupi lance koji na sredini ima krug koji dodje na sred gume i iz njega idi cetiri lanca u obliku zvezde ka ivici gume znaci dva kraja idu unutra ka felni druga dva spolja ka felni gde se nalaze spaneri...To je ubedljuvo najbolje resenje jer imam rodjaka koji ima takve a ja imam "dijagonalne" i cesto idemo zajedno u sumu a imamo po Vladimitca i sa istim teretom...Kod mene se lanci napune blatom u poneka dijagonala upadne izmedju krampona dok kod njega mnogo manje se zadrzava blato a nijedan lanac neupadne izmedju krampona...i taj njegov sistem je daleko bolji jer ima 100% funkciju lanaca a ja recimo 70-80% Jedina mana je kada idemo po tvrdom putu(sto nepreporucujem zbog brzog habanja lanca) kod njega vise skace i mlati traktor dok kod mene dosta manje... Svi mi kazemo ma netreba mi lanci samo par puta u godini ( i ja sam tako mislio ) medjutim kada sam video koliko se mogucnosti traktora povecavaji upotrebom lanaca posebno u sumi ili u oranju kada je stajnjak razbacen ili u kupljenju sena (u velikoj strani naravno)...Lance nebi dao nizasta na svetu. To ko jednom kupi uvek koristi (kad zatreba) u prolece,leto,jesen,zimu...:ppozdrav:
 
Hvala puno.
Nisam nikada vozi traktor sa lancima, tako da nemam pojma, mada sam vidio te lance sa krugom na sredini, i te diagonalne.
Ja sam imao ideju da napravim neke samo za prvu pomoć, da se lako montira.
Kako da nađem te livene lance?
Tačnije kako da poznam kvalitetan lanac,gdje mogu da nađem naa metre tog lanca?
 
Ja sam to vidjao u Rumi na vasaru ili negde na nekom Vojnom odpadu... Novo a kvalitetno naci to je skoro nemoguce! Samo stare proizvodnje vasar neki ili odpad...
 
Nazad
Vrh