Prašenje krmača

I sa ramom mogu da povrede prasad, raseci joj vrh njuske sa ziletom nek likce krv, na 2 -3 mesta, i kad bude htela da ih gurne njuskom, zabolece je i odustace...
Provereno!
 
sinoc mi se oprasila nazimica izmedju 22:30 i 01:00 14 kom.(113-114-ti dan) danas ugnjavila jedno. budi mene matori sinoc(tj.jutros) u 1 i kaze da ne moram da obilazim krmacu, oprasila se (a nisam ni mislio da izlazim u pola noci zato sam mu rekao da obilazi :haha: jer tacno sam video da ce tu noc biti) prasici mi deluju sitni ,krmaca bela a nerast pietren a nijedno prase da ima bar tufnu crnu, krmaca mirna ni ne cujem je isto i malisani kao da je prazan svinjac za sada je odlicna majka ja zadovoljan inace morao je matori prasicima da daje neki lek protiv proliva kaze veterinar da je eserihija koli ili tako nesto jos kao od krmace koja je to vukla ko zna od kada.
:ppozdrav: tura za sve
 
Ako primetis taj zuti proliv opet, pokupi na lopaticu i daj sledecoj krmaci koja treba da se prasi da pojede u hrani, da stvori imunitet za nju i prasad u njoj.
To ce ti biti kao da dajes injekciju protiv eserihije koli ali u prirodnom izdanju.
 
@francuz nije kreceno to je matori bio kupio 2 praseta da ima kome da baca otpatke raznorazne uz malo kukuruza i trebale biti zaklane za meso medjutim ja video da jedna ima potencijala pa "zaplenio" a sad sam mu "vratio" pa neka je rani kako zna i ume jer ja joj dam jelo onda matori ide pa daje kojesta i ja skoro svaki dan popizdim, inace ta krmaca je samo jednom izasla iz svinjca ja otvorim vrata al ona nece da izadje pa kasnije neznam ni kako cu kreciti
 
Osvrnuo bih se na komentare sa prethodne stranice u vezi cuvanja i skladistenja semena i broja prasadi kod V.O. komsija ima jednu krmacu rase Norveski landras osemenjena je semenom norveskog landrasa iz naseg repro centra seme je uzeto sat vremena pre osemenjavanja trebala se oprasiti krajem ovog meseca kazem ''trebala'' jer je prosle nedelje pobacila 25 komada prasadi koji su bili krupni i jednaciti da nisam brojao svojim ocima ne bih verovao da li zbog losih uslova drzanja ili zbog velikog broja prasadi nije mogla da iznese do kraja neznam sta je ali je verovatno uzrok velikog broja prasadi pogodjen termin osemenjavanja ali i taze seme po mom misljenju.
Inace je krmaca cetvrto prasenje njene dve cerke upravo cuvaju 34 praseta kao prvopraskinje ali kod drugog odgajivaca:ppozdrav:
 
Svaka krmaca ima 25 jajnih celija koja mogu biti oplodjena ali plodnost krmace zavisi od vremena u kome su te jajne celije spremne za oplodnju.A podbacaj ima dosta razloga zbog cega moze doci.I jos jednom je receno da bbroj prasadi ne zavisi od nacina osemenjavanja nego od krmace(najvise zavisi od nje)
 
neda mi se sad traziti skriptu sa predavanja ali ako se dobro sjecam broj jajasaca je veci od ovog sto ti navodis (preko 30).a sto se tice broja prasadi puno vise je stvari koje na to utjecu, jedna od njih je da nisu jajasca sva u isto vrijeme zrela za oplodnju (zbog toga se preporucuje oplodjivati dva puta) , zatim nisu sva ni zdravstveno ispravna da bi bila oplodjena . broj prasadi najmanje ovisi o genetici( u odnosu na druge pripadnice pasmine) , a mnogo vise o pasmini, ishrani , drzanju, vremenu oplodnje , starosti i fizickoj kondiciji krmace. naime nakon oplodnje neka jajasca se "prime" a neka otpadnu na sto opet utjecu ovi podebljani razlozi , jer nakon same oplodnje treba proci odredjeno vrijeme da se jajasca cvrsto prime za resice maternice pa ako je u tom razdoblju krmaca u grupi pa je druge ganjaju i skacu po njoj postoji velika vjerojatnost da ce biti manji broj prasadi nego da je za to vrijeme bila sama u oboru (pripustilistu) i imala mir. u svakom slucaju kad pronadjem skriptu napisat cu konkretne podatke.
 
a ne od nacina osemenjavanja.

ovo definitivno stoji, ja vecinom sam osjemenjujem i nemam problema s brojnosti dapace cak mi je i veca od prirodnog pripusta, a da ne spominjem ostale probleme vezane uz prirodni pripust (bolesti i paraziti) posebno zato jer mi je najblizi nerast na 5 km od kuce , em dozivi stres od natezanja da je dobijem u "gajbu" pa onda voznja itd.
 
Kakva iskustva imate sa prasenjem posle 116 dana. Moja nazimica je u 116 danu, dobila je injekciju za otvaranje i jos uvek nista,a po stomaku se vidi da je puna ko brod.
 
Koliko prasica i dali je sve proslo normalno

10 od 10 prasici ekstra ,krmaca se oprasila bez problema iako su prasici bili malo krupniji prasenje je proslo bez problema,ali je imala malo problema sa vimenom,pa kad se isprasila nije dala prasicima da sisaju, ali to je veterinar sredio.
 
Sve do 120 dana je ok a posle morate zvati veterinara.Jedino ako se prase kasnije praci su dosta krupniji.Moje se obicno prase 117 ili 118 dan.Jedino sa nazimicama ima onda malo teze prasenje,a starije krmace mogu slobodno da ih ostavim da se same prase.Danas sam ubacio jednu krmacu u kavez za prasenje,termin joj je 28.Zatim imam prasenje 30. i 02.Ali neverujem da ce se prasiti u terminu,prebaci ce koji dan.
 
Nazad
Vrh