Prašenje krmača

@francuz zapisao sam ja sve vase preporuke ali sta vredi kad matori ne da da dam inekcije jedva sam i secer umesao u hranu
danas davao krmaci hranu pomesanu sa mlekom i jede kao luda znaci nesto joj se nije svidjala hrana koja je bila pre
 
Onda pusti njega neka radi i nek se je..va sa tim, ako nece da slusa dobronamerne preporuke i savete ljudi koji to rade svaki dan neka gresi i neka placa ceh... kad se bude opametio, pitace...
Pozdrav

Ps: sta si joj prethodno davao da jede od kad se oprasila pa do danas, opisi da vidimo...?!?
 
Evo nekoliko slika moje krmace "CVETE" :osmeh: pre
qyxxjt.jpg


i posle prasenja
2d0niqd.jpg


i 20 dana kasnije,sa samo nekim prasicima koji su bili raspolozeni za slikanje :osmeh:
24b4y1y.jpg
 
Poslednja izmena:
Ljudi da vas pitam oprasile su mi se dve krmace u razmaku 15 dana jedna cetri komada druga 2 komada.Zanima me dali je to posledica nerast koji je bio isti i kod jedne i kod druge ili je posledica (sto sam procito) preranog pustanja u smislu da sam pustio prvi ili drugi dan kad su pocele da traze.Ili je mozda samo slucajnost? I dali bi trebao probati ponovo da ih pustim ili da ih resavam.Pozdrav svima.
 
Vrlo diskutabilno pitanje .. trebao si da ih pustis pod vepra bar dva puta,, OK kad vidis da trazi pripustis sutra i prekosutra .. ako ti se ponovi ovakav mali broj i sledeci put .. to je do krmace ...idu u kobaje , do vepra nije 100% .. :ppozdrav:
 
Pozdrav svima.Sinoc mi se oprasila nazimica 15 komada,Agronor seme,norveski landras,njihova farma je inace u mom selu.
extra kad nazimica toliko oprasi jos samo da ih lepo odgoji i eto ::novac::

bio mi danas burazer pa je slikao sta je stigao po dvoristu tako dosli i prasci na red danas im 23 dan do subote ih odlucujem ,juce sam izmerio prvo koje sam dohvatio 8,160 kg sad kad su malo odrasli vidi se i koja crna tufna :haha:

http://imageshack.us/photo/my-images/818/slika2285.jpg/

sad sam ih vitlao po dvoristu posto je matori zaboravio da zatvori vrata,pa to trci i skace ki da je zec :haha: jedva sam ih zatvorio
 
Poslednja izmena:
nemam iskustva oko prasenja krmaca da objasnim stvar
krmaca se nije do sad prasila ovo jhoj je prvo prasenje stomaka ima i jako je mirna i umijlata danas joj je danas je joj 111 dan kad se moze ocekivati prasernje
i sta treba prvo uraditi kad prasenje krene
hvala unaprijed :ppozdrav:
 
Meni se juce u 7h oprasila prvopraskinja (Majka iz Tiborovog prasilista) ...Oprasila 15 komada, dva mrtva, a trece uginulo sinoc u toku noci.. Njega je oprasila prvo, ali nije htelo na sisu..Prislonim ga na sisu , stavim mu u usta sisu, ali ne sisa... Jednostavno , nije htelo da doji.. Ostali su ujednaceni, svi su povukli na Majku, osim dva koja su povukli na oca, sa pegama su , kao i otac pijetren.. Prasenje trajalo do 13h, do tad je oprasila 14 prasica ..Zena je dezurala do 15h , izbacila posteljicu..A onda, po obilasku u 16h, nadjemo jos jedno prase, zivo i na sisi. Inace , kako je bila jako nemirna pre prasenja, smeo sam samo ja da joj pridjem, sad je jako mirna, ne pomera se iz kaveza... Kad smo je stavili u kavez, htela je da ga razvali, sad je ko bubica..Mleka ima u izobilju, mada sam je drzao u dobroj kondiciji.. Majka je oprasena proslog 21 jula,i imala je dvesta kila kad se oprasila..Preterao sam sa hranom, ali sta da se radi.. Inace lako se oprasila, naravno , uz injekciju posle drugog praseta .. Pozdrav svima!:ppozdrav:
 
Prvo da odgovorim na pitanje naseg clana PETROVO .Najbolje joj za pocetak baci slamu ali ne nesto preterano,ona ce tu slamu premestati po boksu (ako nemas kavez).Prvi znak da ce prasenje poceti je mleko a to ces znati ako joj povuces bradavicu a ono izladje u mlazevima.To je prvi znak drugi znak da se prasenje priblizilo je ljigava tecnost iz njene vulve,e prijatelju tad pocinju da klecaju kolena.Treci znak da prase dolazi je njeni pomeranje tela i uvrtanje repa,to je siguran znak da izlazi prasence i da pocinje novi zivot.E sad sta ces ti raditi bices tu da vidis kako protice prasenje kako se ona ponasa.Nebi bilo lose d a posle prvog praseta udaris injekciju sinhogala 2 cm kubna,to ce joj pojacati napon i ubrzati prasenje.Probaj da je sto mannje uznemiravas.Samo opusteno ipak se priroda pobrinula za sve.E sad ako kojim slucajem razmak izmedju izlazenja praciju je veci od 2 sata pozovi doktora tj veterinara.Ako te jos nesto interesuje pitaj rado cu podeliti svojeiskustvo i znajnje.A sada ja da se malopohvalim.Jutros mi se oprasila jedna nazimica ona je svedski i nirveski landras pa sam je ja opet osemenio sa norveskim landrasom.Oprasila je 13 prasadi svi su zivi i zdravi ujednaceni.Posle prvog prasseta sam joj udario 2 cm kubna sinhogala i ponovio sam nakon 3 sata.Priroda je odradila sve ostalo.
 
@petrovo
krmaca nosi 114 dana( +,- 5)
pogledaj strane 0d 58 do 62 tada je nekoliko clanova reklo sta rade u pocetku prasenja
 
Nazad
Vrh