Prašenje krmača

I opet prica o veterinarima,nacinu skladistenja semena,transportu, itd,itd...Kod mene se pokazao nerast kao zakon za broj prasadi,i to je moj stav.Naravno kod proverenih krmaca.
 
Imam vepra .. i sa njim je sve OK // ali evi primera ova sto mise juce oprasila .. ona je vest. osemenjena... jer je bila slaba na levu nogu i da je ne bi vepar slomio .. isao sam na V.O. i pogodio sam tacan termin 14 prasadi ..prelepo
 
Ima i toga sto se tice semena ali kao sto sam vec dosta puta rekao da se meni seme iz Gornjeg Milanovca transportuje autobusom sto znaci da je u neadekvatnim uslovima pa i pored toga moje krmace prase od 12 do 18 prasadi,vec sam pisao o tome.Krajem meseca imam prasenja pa ce mo videti koliko ce oprasiti,osemenjene su sa semenom iz Gornjeg Milanovca.
 
Krmaci (prvo prasenje) mi prolazi i 117 dan i jos se ne prasi ,stomak se spustio ,praasici se gicaju,mleko jos nije pustila ali vime je puno i sad interesuje me vase misljenje,dok kad najkasnije treba cekati i dali se treba preduzeti kakva intervencija i kada
 
Citaj unazad,vec je pisano o tome.Cini mi se KR da je pitao isto_Od 117-120 je kriticno,120-og zovi veterinara.Meni se zadnje dve prasile na 118. i 119. dan.Bilo 'beno,krupna prasad bila,morao sam da ih izvlacim.
 
@Nikola.KV @ crni gruja

Hvala na savetima ,posto je njoj prvo prasenje a i meni prvi put da drzim krmacu (moji to drze godinama ali ja nisam obracao paznju kako to ide sve dok se nisam sa svojom porodicom odelio pa sad nabavio i sebi jer kad si na selu sve sto mozes imati da ne kupujes dobro je doslo i sad sve ucim ,kad nisam ucio kad se tebalo) Pozz
 
I ja sam bio u toj situaciji,tako da znam kako ti je.Sta te interesuje,pitaj slobodno.Nadam se da ti je krmaca u ramu?
 
Krmaca nije u ramu ,al je mirna jer sam je razmazio nadam se da nece "podivljat" kad se bude prasila pogotovu kao sto rekoste mogu se ocekivati krupniji prasici,ma valjda ce proci kako treba ja se prasim vec od nedelje,vec petu noc nespavam obilazeci je sa posla u svinjac pa na spavanje pa se ustane pa opet u svinjac,a veceras sam druga na poslu a ujutru prva ,znaci veceras spavam u svinjcu pa iz svinjca na posao :haha:
 
I konacno 119 dan . Prasila se jutros od 4 do pola 7 oprasila 10 od 10 ,prasici zivahni tezine 1,8-2 kg ,mali problemcic malo ih krmaca baca po oboru :sta: sisali su dok se prasila al posle kad je ustala nevoljno ih gleda :svinja: pokusava kao da ih ugrize a ustvari ih ne povredjuje jedino sto je ruzno gledati kako se ponasa i nedopusta odmah da je sisaju . Nadam se da to nece preci u neki veci problem
 
Nazad
Vrh