Prašenje krmača

zaboravio sam jos jednu losu stranu napisati da osim sto mi nisu htjele jesti smjesu imao sam problema s trakavicom.
 
Koliko kubika oksitocina da dam krmaci od 230kg, treba da pocne da se prasi, zna li ko? Sretao sam to u ranijim temama, ali ne mogu sad da nadjem.?
 
Kad izbaci prvo prase daj 1,5 ml pa za dva sata ponovi dozu.Ako imaš penicilinski antibiotik produženog delovanja i njega daj.
 
Krmaca treba da se prasi 25-tog,ovog meseca.Hvata me panika :))

Upala vimena?
Od cega se dobije i kako se leci?
 
Krmaca treba da se prasi 25-tog,ovog meseca.Hvata me panika :))

Upala vimena?
Od cega se dobije i kako se leci?

da ne mudrujem ono sto je vec davno napisano ovo ti je copy/paste s zivotinje.info

MMA-sindrom je oboljenje krmača. M-mastitis ( upala vimena ),M-metritis ( upala maternice ),A-agalakcija (nedostatak lučenja mlijeka). Sindrom se javlja češće kod prvopraskinja, kod krmača koje su slabo hranjene u toku graviditeta ( suprasnosti), jednolična ishrana bez dovoljne količine vitamina i minerala. Klinička slika: povećana temperatura, mastitis, krmača leži na trbuhu i neda da prasci sišu mlijeko, otok, bolnost,crvenilo vimena, nedostatak mlijeka, upala maternice, smeđi iscjedak iz maternice, prasci su gladni (hipoglikemija prasadi), skiče, usukani,mršavi i ugibaju. Liječenje:1) adekvatna ishrana u toku gradiviteta, 2) davanje u toku graviditeta 5 dana prije porođaja 300g šećera krmači i 5 dana poslije porođaja, 3) mjerenje tjelesne temperature 2 puta na dan i ako je 39,5C treba krmači dati antibiotike ( oksitetraciklin ), oksitocin 3dana, hormon nadbubrežne žlijezde prvi dan.

ako je potrebno lijecenje odmah ti veterinar "odnese" jedno prase prvi dan , a ako se oduzi moze i jos kojega. ja sam si izracunao da mi onda jeftinija preventiva (adekvatno hranjenje + oxytocin) nego da imam lijecenje. prije kad sam im davao manje vitamina otprilike svako trece prasenje mi je bilo s MMA. jedino sto u kopiranom tekstu nije navedeno je da uzrok moze biti i predugo trajanje prasenja
 
Blago tebi, meni jedna prekljuce od duroka 10 komada, svi pod konac, a jedna od norv landrasa samo 4, ali ja sam kriv, kad sam je semenio, nije stajala kako treba, bila presla, jbg sad placam gresku.
 
Moj krmaca je primila nerasta 1.januara oko podneva,po onom programu je izracunato,da bi trebala da se prasi 25.aprila.
Ako je dobro izracunato.
Posle koliko dana je alarmantno da zovem veterinara?
Meni se cini da ona kao da nece jos i bojim se da ce biti problema.Juce kad sam usao kod nje,kao da je htela da me napadne,hteo sam da joj pogledam sise za mleko.Medjutim,ona je legla na njih i nije mi dala pristup.
Prethodnih dana sam bez problema proveravao.Drugo joj je prasenje.Nedelju dana joj dajem secer u hrani.
 
Moderatore mrzi te da citas:osmeh:
Od 114-117 dana je normalno daes oprasi,preko 117-og zvati vet da je pregleda,i 120-og intervencija ako se neoprasi.
 
Kod mog matorog se pre 6 dana oprasila krmaca (prvo prasenje 12 zivi 1 mrtvo) od samog pocetka prasenja bilo je problema ,prvo nije imala mleka pa je dolazio veterinar i dao joj injekciju da bi spustila mleko i to je malo pomoglo vime i dalje je slabo naliveno mlekom ali sad to nije glavni problem ,glavni problem je sto skroz slabo jede gotovo nikako . Matori joj daje mesavinu 80 kg kukuruza 15 kg soje 5 kg mekinja 3 kg premiksa za dojare ,ali samo malo uzme gotovo nikako . Probao je i mekinje razmucene u vodi , sirutku ,mleko ,travu ma nema sta nije probao da joj da ali ona samo malo lizne i to je to . zvao je veterinara i on kaze da joj je stala probava i da pokusa nesto dati sta ce jesti ali ona jos nista nece da jede. Sta vi mislite da moze biti u pitanju . Pozdrav
 
Moze svasta da bude,od temperature do zapletenih creva.Nek je pusti van boksa da proseta malo,mozda ce tad hteti da jede.Jednom mi se to desilo,nista nije pomoglo dok nije sama rila i jela neko korenje.
 
Nek proba da je pusti u setnju,ako ima gde.Stimulisace je malo,i pocece da rije.Jel otecena u predelu stomaka?Jal balega?
 
@Nikola.KV

Nije otecena i balega ali samo nema apetita,reci cu mu da je malo ispusti pa cemo videti sta ce biti . Hvala na savetima
 
Nazad
Vrh