Prašenje krmača

pozrdrav svima.oprasila nam se krmaca,prasici posle 5 dana dobili proliv. Zbog cega se to desava.Imamo 15 malih joksirca.
 
Kao prvo, dobro dosla @Melita :cvetic:,
e sad mi reci da li imas ispod prasadi grejnu plocu, da li imas iznad njih sijalicu "kvocku",
sta prostires, da li je u objektu hladno, moze biti mnogo faktora...
Pojasni/opisi slikovito stanje da bismo ti/Vam pomogli.
:cao:
 
Kao što reče Francuz može biti mnogo faktora.Po meni najverovatnije su dobili proliv od upaljenog mleka.Pogledajte vime krmače jel upaljeno i tvrdo.Koliko dnevno jede?Prasićima dajte streptomicin a krmači smanjite malo hranu.
 
Neznam u koju temu da postavim ova pitanje ali posto je povrzano so prasenje krmacu resio sam da postavim ovde.
Kad je krmaca oprasena jade koliko hoce po voli do odbice prasici.(ja tako hranim).Interesuje me kako hranite dalje od odbice do pripusta i posle pripusta?Citao sam po knjige u neke pise da posle odbice prasadi krmaca se hrani po 2-2.5kg.dnevno do 80ti dan suprasnosti sa koncentrat za suprasne krmace.a u neke knige pise do 20 dan po pripusta se hrani po volji so isti koncentrat sto jela kad sisali prasici(za dojne krmace).a posle toga do 80tidan za suprasne krmace po 2.5kg.dnevno a posle opet za mleko se pojacava svaki dan.Interesuje me kako to vi radite u praksi?kako hranite do pripusta po koliko kg. na dan i kakvi koncentrat(dali za suprasne ili za dojne)i kako od pripusta do prasenje po koliko kg.na dan?Posto sam nov u ovoj posao trazim vase mislenje.hvala unapred.
 
Noćas mi je krmača Velikog Jorkšira oprasila 12 kom. (6 ž + 6 m).Osemenjena je semenom iz Agronorovog centra.Prašenje je trajalo od 22h do 02h.I ovo leglo kao i prethodno ako bog da ide za priplod.Evo slika...a tu je i tatina ćera bez koje ne može ništa da prođe.

9vchzn.jpg


30bpl04.jpg


t6r09f.jpg
 
Imao bi jedno pitanje,zasto se prasicima seku repovi. Znam za zube ali kod nas niko ne sece repove pa me interesuje koja je svrha toga . Pozz
 
Skala,na vrhovima repova nema nervnih zavrsetaka,i kad su prasad u tovu desava se da jedni drugima grizu krajeve repova.Posto neosecaju nista nebrane se,a kod grizaca izaziva kanibalizam i onda krece ujedanje gde stignu.Ovako kad okratis,kad ga gricne ovaj bezi odmah,i tako se sprecava kanibalizam kod prasadi.
 
Nazad
Vrh