Prašenje krmača

Zadnjih tri godine prašenja su mi se odigravala od ranih jutarnjh časova pa do ponoći zašto neznam ali ipak obilazim da je proverim tako da opet dežuraš jer ja obilazim na 3 sata :ppozdrav:
 
Kad sam bio u obilazak u Kv pa jos kod clana @Crni Gruja sa @NikolaKv, video sam pametnu stvar kod Grujana, naime covek je postavio par kamera u objektu i razvuko kabl do tv-a, i ne obilazi uzaludno vec vidi od kuce ima li ili nema prasica/prasenja :D
 
francuz je napisao(la):
Kad sam bio u obilazak u Kv pa jos kod clana @Crni Gruja sa @NikolaKv, video sam pametnu stvar kod Grujana, naime covek je postavio par kamera u objektu i razvuko kabl do tv-a, i ne obilazi uzaludno vec vidi od kuce ima li ili nema prasica/prasenja :D

To i ja planiram, web kamere i na kompjuter. Jeftino resenje, treba koristiti napredak tehnologije!
 
francuz je napisao(la):
Kad sam bio u obilazak u Kv pa jos kod clana @Crni Gruja sa @NikolaKv, video sam pametnu stvar kod Grujana, naime covek je postavio par kamera u objektu i razvuko kabl do tv-a, i ne obilazi uzaludno vec vidi od kuce ima li ili nema prasica/prasenja :D
Vido sam i ja kod Gruje vrlo pametna stvar
 
Evo moje recepture.
20 kg soje
15 kg ječma
20 kg tritikala
45 kg kukuruza
1 kg biovita
1 kg vitamina AD3
0,5 kg stimulana
0,5 kg soli


I to je to ja zadovoljan sa tom recepturom. :D
 
Meni su se prasile uvece skoro uve jer osemenjavam predvece pa mozda zbog toga....

Ocitocin 10 I.J. dam joj 3 cm pa za 2 sata ponovo 3 cm...

flasica od 20 cm je 300 RSD
 
sorin je napisao(la):
Koj vitamin dajes? To je neki premiks, taj AD3?
Sta je stimulan i biovit?

Da premiks proizvodi ga veterinarski zavod Zemun,stimulan je ono što jako lepo miriše(sama reč govori otvara apetit......)A Biovit,pa imaš gore u reklami Stočara(na vrhu strane) :cao:
 
oksitocin dajem i ja, 2 ml posto izbaci prvo prase i jos 1ml ako otegne prasenje
inace zavrse prasenje za nekih 2 do 2 ipo sata
a dojare hranim ovim
kukuruz 58 kila
psenica 13
mlevena detelina 9 kila
soja griz 10 kila
kreda 1.7
monokalcijum fosfat 1.0
stocna so 0.4
minazel 0.5
premiks zemunski 1% 2.0
riblje brasno 2.0
stocni kvasac 2.0
lizin 0.1
konzumni secer 2.0
 
Po trenutnoj kalkulaciji , 29 din/kg jer nabavljam na veliko

Pa moje je misljenje da na dojarama nije pametno stedeti, zezni prasice u startu i ugasio si ga.
Ne tvrdim da sam u pravu, ali pokazalo se kao odlicna smesa
 
Oksitocin i ja koristim,i treba svi da ga koriste ne ubrzava samo prasenje dobar je jer odrzava mlecnost kod krmaca ,nekad ga treba dati i drugi treci dan po prasenju zbog odrzavanja mlecnosti...


Kad prasad dobiju proliv recimo,oslabe i slabije sisaju tad krmaca,gubi kolicinu mleka koju je do tad imala..

Sa oksitocinom se i takve stvari resavaju-naravno ako je potrebno.
 
Kengur je napisao(la):
Meni su se prasile uvece skoro uve jer osemenjavam predvece pa mozda zbog toga....

Ocitocin 10 I.J. dam joj 3 cm pa za 2 sata ponovo 3 cm...

flasica od 20 cm je 300 RSD
.. mislim da joj dajes jaku prvu dozu .. 1.5 do 2 cm posle pola sata ili pri kraju prasenja dajes joa 2 cm i to je to ili posle 30 min ako se nista ne desava(samo da objasnim zasto posle 30 min ) ::namigivanje:: i ujedno ima ulogu da bolje u liva mleko :D
 
Deklaracija leka
OXYTOKEL (Oksitocin 10 ij) rastvor za injekciju
DOZIRANJE
KRMACE i.m. 10-20 ij ili 1-2 ml OXYTOKEL-a po zivotinji (200 kg telesne mase)

Inekcija se ne sme ponoviti ranije od 30 minuta nakon i.v. aplikacije i ne ranije od 1 sata nakom i.m ili s.c inekcije....

Ako treba nkome, na pp mogu da skaniram i da posaljem uputstvo od leka
 
Pa sve zavisi od proizvodjaca i koliko se ij nalazi u 1ml.U vecini slucajeva se daje 3ml a ovo za masu jos nisam video.
 
Bogami moje krme su na prasenju imale pa da ne lazem jedno 300kg... ogromne... krkn'o sam 3 cm...naravno kada izbaci prva 2 praseta nikako pre... posle 2 sata jos 2-3 cm... za siguricu jer nije pocela da izbacuje posteljicu ili neko zaostalo prase... i napokon posle poslednje aplikacije izbacila je posteljicu... smirila se i nalila dobrano mleka... aplikaciju dajem naravno u vrat...
 
Nazad
Vrh