Prašenje krmača

Veterinar je rekao da po njegovom misljenju jeste suprasna-to kako tece vreme sve mi je vise sumnjivo ,ali izmedju ostalog i to rekao da sigurno ima hormonski poremecaj pa zbog toga nikako nije preporucljivo da se drzi dalje.
 
Neću ti ništa reći ali bih te zamolio da nam preneseš šta je bilo u njoj (ako je budeš klao za sebe)predpostavljam da je imala podbačaj a da nije izbacila prasiće nego su ostali u njoj :sta:
 
Uginuli u njoj,izbacice ih kad se bude proterala.Vec vidjeno u praksi.Prasad su mumificirana.Odvratno za videti.
 
meni prosle godine svinja oprasi prase koje nema gornji deo lobanje,a imalo je preveliki mozak,odvratno je bilo za videti....
 
Ja mislim da nece od toga biti nista da ista izbaci,evo vec je proslo 48 sati od injekcije (veterinar dao krajnji rok 36 sati) i nikakvih promena nema-krmaci vime povucena,mirna,nikakve bolove nit ikakve neke simptome nema sto bi ukazali na to da nesto nije u redu,jede.A ako se ne varam ako bi nesto bilo po zlu onda ili bi se javila temperatura ili gubitak apetita ili recimo trovanje krvi od umrlih prasica...tako da kako prolazi vreme tako mi je sigurnije da je bila lazno suprasna...sacekacu jos koji dan pa ide naprodaj (veterinar je rekao da slobodno moze da ide na klanje).Eto toliko...
 
Moze da bude lazni graviditet mada nije toliko cest kod svinja,a opet su hormoni krivi za sve!
 
crni gruja je napisao(la):
Setio sam se kasnije da ima nova tema za cestitanje ali se zanesemo .. :ppozdrav: :D
Post je spojen: [time]понедељак, 21. фебруар 2011. 19:53:39 CST[/time]
_________________________________________________
zszolika je napisao(la):
Ja mislim da nece od toga biti nista da ista izbaci,evo vec je proslo 48 sati od injekcije (veterinar dao krajnji rok 36 sati) i nikakvih promena nema-krmaci vime povucena,mirna,nikakve bolove nit ikakve neke simptome nema sto bi ukazali na to da nesto nije u redu,jede.A ako se ne varam ako bi nesto bilo po zlu onda ili bi se javila temperatura ili gubitak apetita ili recimo trovanje krvi od umrlih prasica...tako da kako prolazi vreme tako mi je sigurnije da je bila lazno suprasna...sacekacu jos koji dan pa ide naprodaj (veterinar je rekao da slobodno moze da ide na klanje).Eto toliko...
uhhh samo da se nerviras.. meni je jedna trebala juce .. auu znas kolika je ali nema nista zagledao sam oko nje svaki dan ko .....ide u kobasice . ma znao sam da nije ali ni vepar nece da je zaskoci pa sam se pozamislio ..........izradila ali jbg sta je tu je ima je za kobaje :D
 
none 73 je napisao(la):
Neću ti ništa reći ali bih te zamolio da nam preneseš šta je bilo u njoj (ako je budeš klao za sebe)predpostavljam da je imala podbačaj a da nije izbacila prasiće nego su ostali u njoj :sta:
None slazem se sa tobom i ja tako mislim.Neki hormon je tu ipak u krizi ali strah me sto ne izbacuje iako su mrtvi,da nebi bilo nekih posledica uostalom ako je do svinje ici ce pod noz ali ipak da ne izbaci prasice nije najbolje za nju neznam sta reci,nisam parao tu tematiku tj te probleme daleko bilo od svakoga ali kad se desi desi se.Kako je oplodjena svinja,vepar ili ...

MILOS --- Sremac cestitam samo neka ih ima.Kod nas dobra cena,nema naznaka da idu dole.Pilici 160 dinara kila :sta: :sta: :sta: ziva vaga...svinje idu svaki dan gore,prasici takodje
 
Krajišnik hvala :ppozdrav:
Evo ovako.
Kod mog strica je bio isto takav slušaj.
Imao je krmaču i bila suprasna i sve dobro kad je trebalo da se prasi ona normalno otpustila vime ,stomak se poznaje.E kada je treblo da se prasi ona neće!!!!!Itako je on čekao 2 nedelje!!Nije se oprasila.Krmača je normalno jela,pila,balegala.....
E kada smo je zaklali (kada se povuklo vime skroz)u njoj je bilo 8 MUMIFICIRANIH PRASICA!!!!!
Od čega je ni dan danas neznam.Pomislio sam da se nije na nešto udarila,pa zato.Ali ako se krmača udari na nešto dok je suprasna može da ugine jedno,dva praseta ALI NE SVI. :sta:
 
Mumificiranost prasica izaziva bakterija koja moze da ostane u krmaci i tokom sledecih graviditeta,u vecini slucajeva je prenosi nerast,ali nemora da to uvek bude uzrocnik...imao sam slican slucaj samo su pored 5 mumificiranih bila i 4 ziva praseta.toliko ja znam poz.svima
 
Prašenje mrtve,mumificirane prasadi i pobačaj u prvih 70 dana suprasnosti je glavni klinički simptom Parvoviroze svinja (Porcine Parvovirus-PPV).Najsigurnije je proveriti na osnovu serološkog nalaza krvi.Pošto se Parvoviroza ne leči svinje treba vakcinisati.Kod nas se koriste dve vakcine Suvaxyin Parvo (proizvođač Fort Dodge,SAD) i Porcilis Parvo (Proizvođač Intervet,Holandija).Nazimice se vakcinišu 3-8 nedelja pre prvog pripusta i da su u tom periodu starije od 6 meseci,Krmače u periodu laktacije ili 14 dane pre pripusta i nerasti mladi 3-4 nedelje pre prvog pripusta a stariji na svakih 6 meseci. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh