Prašenje krmača

Krmaca mi se oprasila pre sedam dana ima 12 prasica i malo jede,manje od 2kg hrane na dan.Sta da radim?Hranim je sa Patent Co premiksom za dojare.
Ja sam imao takav problem, promenio sam sortu kukuruza i počela je normalno da jede. Ali sve svinje su mi slabo jele hranu sa,prethodnim... Hranim sa Patentovim superima...
 
DON mikotoksini zbog kojih životinje počinju da smanjuju uzimanje neke hrane i na kraju je više uopšte ne jedu. Nema za to leka samo promeni hranu a tu ubaci tovljenicima ne više od 20%.
 
Danas krenem da preteram krmacu iz cekalista u prasiliste,dva dana vec nije jela,ustajala je i pila vodu,danas joj 111 dan,cim izasla iz cekalista pocela da se trese i padne na stranu,bogu dusu,dam joj kofeina,malo se povrati al za pola sata opet hoce da crkne,vidim ja da joj jos malo vremena ostalo,uzmem skalpel rasecem joj stomak i izvadim 11 prasadi,9 zivih i 2 mrtva,krmacu prekoljem i dam je nekima za kerove,a imam jednu sto doji 5 kom,poturim pod nju sad sta im bog da,a jedna se prasila danas pa sam ih malo poturio da posisaju kolostruma a ona inace oprasila 18kom.. I sad nek mi neko kaze skupo prase...
 
Bravo majstore . za snalazjivost .. to je farmer :ppozdrav: a kad meni kazu, daj mi malo prase ,ja imam nervni slom i kad kazem cenu , tu na forumu kazu kako ja izazivam svadju ili ti sta vec a da nekoga snadje to kao tebe ..pitao bih ga da li daje malu prasad
 
Poslednja izmena:
Danas krenem da preteram krmacu iz cekalista u prasiliste,dva dana vec nije jela,ustajala je i pila vodu,danas joj 111 dan,cim izasla iz cekalista pocela da se trese i padne na stranu,bogu dusu,dam joj kofeina,malo se povrati al za pola sata opet hoce da crkne,vidim ja da joj jos malo vremena ostalo,uzmem skalpel rasecem joj stomak i izvadim 11 prasadi,9 zivih i 2 mrtva,krmacu prekoljem i dam je nekima za kerove,a imam jednu sto doji 5 kom,poturim pod nju sad sta im bog da,a jedna se prasila danas pa sam ih malo poturio da posisaju kolostruma a ona inace oprasila 18kom.. I sad nek mi neko kaze skupo prase...

Sta se ustvari desilo? Da li mislis da su ta dva mrtva izazvala poremecaj? Koliko su dugo vec bili uginuli?
 
Ta dva bi se mozda i da je normalnp prasenje bilo oprasili mrtvi,mada i ovi sto su zivi ocigledno im fali jos taj jedan dan,malo su njokavi oko sisanja, da su usli u 112 dan dosta bi bolji bili,a nisam siguran da li su mrtvi bili kada sam ih vadio iz materice posto se sve na brzaka odigralo,zurio dok krmaca ne majka da povadim prasad,i onako ih u kantu ubacio svih 11 mozda su se i u kanti ugusili, ta dva nisu izazvala poremecaj,moje misljenje je da je u pitanju trovanje toksinima jer 2 dana nije jela nista a i kad je izasla bila je modra na mestima i imala je nizu temperturu.sutra zovem veterinara da ga pitam sta bi moglo biti.
 
Ta dva bi se mozda i da je normalnp prasenje bilo oprasili mrtvi,mada i ovi sto su zivi ocigledno im fali jos taj jedan dan,malo su njokavi oko sisanja, da su usli u 112 dan dosta bi bolji bili,a nisam siguran da li su mrtvi bili kada sam ih vadio iz materice posto se sve na brzaka odigralo,zurio dok krmaca ne majka da povadim prasad,i onako ih u kantu ubacio svih 11 mozda su se i u kanti ugusili, ta dva nisu izazvala poremecaj,moje misljenje je da je u pitanju trovanje toksinima jer 2 dana nije jela nista a i kad je izasla bila je modra na mestima i imala je nizu temperturu.sutra zovem veterinara da ga pitam sta bi moglo biti.[/QUO

Kazi nam posle sta je rekao veterinar i da li je bilo kakvog spasa tj. preventive dan-dva pre toga.
 
Ta dva bi se mozda i da je normalnp prasenje bilo oprasili mrtvi,mada i ovi sto su zivi ocigledno im fali jos taj jedan dan,malo su njokavi oko sisanja, da su usli u 112 dan dosta bi bolji bili,a nisam siguran da li su mrtvi bili kada sam ih vadio iz materice posto se sve na brzaka odigralo,zurio dok krmaca ne majka da povadim prasad,i onako ih u kantu ubacio svih 11 mozda su se i u kanti ugusili, ta dva nisu izazvala poremecaj,moje misljenje je da je u pitanju trovanje toksinima jer 2 dana nije jela nista a i kad je izasla bila je modra na mestima i imala je nizu temperturu.sutra zovem veterinara da ga pitam sta bi moglo biti.

Meni to liči na neki srčani problem, modra, niska temperatura.
 
U pravu si ,to mi i veterinar rekao,srce,i rekao mi za neke ampule u narodnoj apoteci da uzmem,nek se nadju, a zaboravio sam kako se zovu,usporavaju rad srca tj regulisu kad dodje do zamora,i kaze trebao sam glukozu u stomak dati, inace krmaca jorksirka, nikad mi se nista slicno nije desilo ali eto za sve postoji prvi put.

- - - - - - - - - -

Alal ti ruka!:bravo:. Ja ne bih mogao to da uradim, uvazavajuci sve, a pre svega humanost koju si pokazao prema zivim bicima-prasicima.

Pa sta da uradim,krmaca bi u svakom slucaju majkala a i prasici sa njom,tako da za njih ima nade,pod jednu sam poturio 2 kom a 7 sam poturio pod krmacu koju sam danas zalucio,nece bas da im da da sisaju,dao jo stresnil ne bi li ih prihvatila a njih sam podojio sa mlekom za bebe na cuclu,moram i nocas jos jednom,valjda ce ih sutra prihvatiti.
 
Jbg,zalosno,ali rizik u poslu uvek postoji,makar da prasad sacuvas,kako su sud prasici u odnosu na juce,?
Ja sam imao takvu situaciju sa kravom,pisao sam u odgovarajucij temi,tele se spaseno i raste u lepu junicu,meni su bili preporucili kozije mleko u nedostatku kolostruma i jedno razmuceno jaje na 5l mleka...
 
U pravu si ,to mi i veterinar rekao,srce,i rekao mi za neke ampule u narodnoj apoteci da uzmem,nek se nadju, a zaboravio sam kako se zovu,usporavaju rad srca tj regulisu kad dodje do zamora,i kaze trebao sam glukozu u stomak dati, inace krmaca jorksirka, nikad mi se nista slicno nije desilo ali eto za sve postoji prvi put.

- - - - - - - - - -



Pa sta da uradim,krmaca bi u svakom slucaju majkala a i prasici sa njom,tako da za njih ima nade,pod jednu sam poturio 2 kom a 7 sam poturio pod krmacu koju sam danas zalucio,nece bas da im da da sisaju,dao jo stresnil ne bi li ih prihvatila a njih sam podojio sa mlekom za bebe na cuclu,moram i nocas jos jednom,valjda ce ih sutra prihvatiti.

Probaj da li možeš da nađeš negde kod tebe "Pigi Jogurt" od Inberga daje se maloj prasadi koja ne mogu dovoljno mleka da posisaju. Ide ti 100 grama njega i 250 ml vode što je za dva dana jutro veče tako da ja mešam četvrtinu da mi ne stoji. Daje se u usta i posle prvog dana počinju sami da ga cuckaju kada im daješ. Ako hoćeš da ti pošaljem javi na PP.
 
Bio sam na carskom rezu krmače prije tjedan dana kod bratića. Isto je sve krenilo naopako, na 110 dan je izgurala rodnicu (to sam prvi puta vidio i čuo da se dešava kod krmača) došo je veterinar vratio ju je i zašio, prije toga 2-3 dana nije ništa jela.
113 dan se počela prasiti ali je cerviks bio skoro zatvoren, pa su odlučili raditi carski. Prvih dvoje prasaca bilo mrtvo i odvratno su smrdili (mislio sam da će svi biti mrtvi), ali je bilo 9 živih i 7 mrtvih.
24 sata kasnije krmača je uginula.
 
Probaj da li možeš da nađeš negde kod tebe "Pigi Jogurt" od Inberga daje se maloj prasadi koja ne mogu dovoljno mleka da posisaju. Ide ti 100 grama njega i 250 ml vode što je za dva dana jutro veče tako da ja mešam četvrtinu da mi ne stoji. Daje se u usta i posle prvog dana počinju sami da ga cuckaju kada im daješ. Ako hoćeš da ti pošaljem javi na PP.

Imam od ISV jogurt ali ga jos ne dajem,uzeo sam impamil mleko za bebe i dajem im svaka 3 sata na cuclu,jedno po jedno,sisaju ko blesavi a inace su pod krmacom koja im ne da da sisaju,za neki dan cu da predjem na ovaj jogurt.
 
Sad dosao sa mesta odigravanja teske drame,situacija se preokrenula ....krmaca hoce da doji prasad al oni nece,trce za mnom ko blesavi,sisu nece da pipnu....sta me nece snaci,veceras ih ostavljam same ,valjda ce sisati nocas.
 
Nazad
Vrh