Prašenje krmača

Pa mora malo da smrsa, cak i vise ako daje na mleko. Moj savet da u smesi pojacas malo kalcijum jer sa mlekom odlazi i velika kolicina kalcijuma pa moze da se desi da oslabe kosti i ne daj boze dodje do kakvog loma ili padne sa nogu. Narocito ako ima dosta prasica koji se slabo hvataju da jedu.
 
Pa mora malo da smrsa, cak i vise ako daje na mleko. Moj savet da u smesi pojacas malo kalcijum jer sa mlekom odlazi i velika kolicina kalcijuma pa moze da se desi da oslabe kosti i ne daj boze dodje do kakvog loma ili padne sa nogu. Narocito ako ima dosta prasica koji se slabo hvataju da jedu.

Ja sam slično prošao... Krmača je jako oslabila, zadnje noge joj klecaju. Problem je bio u novom kukuruzu, nije htela da ga jede. Mešao sam super za dojare, patentov kostvit i šećera u svaki obrok, ali dok nisam promenio kukuruz nije počela lepo da jede. Sada krlja i po 8kg dnevno a prvi put se oprasila.
 
Jutros mi se nazimica oprasila 16 kom zivih i zdravi, juce jedna 14komada, prije 3 dana dvije 12 i 8, njih 4 su sestre joksirke, porijeklo oca je sa farme prof. Vidovica. Ukupno imam ih oprasenih 7 i jos 11 treba da se oprasi kroz 7 dana, stim da je od njih 11, 7 prvopraskinje, i 3 krmace kroz 12 dana. Prasiliste popunjeno u potpunosti. Pozdrav :ppozdrav:
 
Kod pripreme za prasenje kod krmaca se mlijeko naliva na nekih 5-6 sati pred prasenje i to samo malo kad se stisne sisa ukaze se mlijeko, na nekih 3 sata ima veca kolicina ali jos ne u mlazu, na sat pred prasenje kad se sisa stisne mlijeko u mlazu izlijece, ponekad stricne i u lice :D Pozdrav:ppozdrav:
 
Pitam zato sto su mi 2 nazimice na mesec dana do prasenja, a cini mi se kao da vec pustaju pomalo stomak.... Hvala na odgovorima, posto sam do sada samo tovio svinje, a sada sam po prvi put ostavio nazimice da gajim sam prasad, pa se oko njih slabo razumem...
 
Mogu one I pre roka da se oprase, a mogu I da prenesu par dana. Kod nas se obicno prase od 116 -120 dana. Pustaju mleko par sati pre prasenja, a stomak otpustaju iz dana u dan sve vise.
 
Grujo u kobaju sa krmacom pod hitno, neka je muka muci sto i kako ko ce ga znati, meni se sad jedna isprasila nazimica 13 zivih jedno mrtvo i jedno pred umiranjem neko skroz kekeljavo, sretan mu put na koju god stranu okrene. :ppozdrav:
 
Provpraskinja jutro. 18 oprasila. Dva bila nerazvijena i počela da crne i danas u toku dana ugnječi još dva. Za sad, 14 živih. Ako bog da neka tako i ostane.
 
Meni nocas jedna durok pobaci 109dan,jos bila u cekalistu,bilo i zivih al ja zateko samo 2,dosta mrtvih a ostale podavile ostale krmace,ova dva uhvatila sad sisu i drugar mi dao jos 3 pa sad ima 5.
 
Krmaca mi se oprasila pre sedam dana ima 12 prasica i malo jede,manje od 2kg hrane na dan.Sta da radim?Hranim je sa Patent Co premiksom za dojare.
 
Nazad
Vrh