Prašenje krmača

Dosta se toga promenilo. Kazu svi poboljsana genetika, a u stvari kada se pogleda sve je to kratkog daha. Nazimice tesko ostaju suprasne, prasici nezniji, podlozniji oboljevanju,,,
 
Dosta se toga promenilo. Kazu svi poboljsana genetika, a u stvari kada se pogleda sve je to kratkog daha. Nazimice tesko ostaju suprasne, prasici nezniji, podlozniji oboljevanju,,,
Poboljsana je genetika u svijetu i takva klasa zivotinja tesko dolazi do nas sitnih farmera, zali boze para sto se da kao za neku ,, genetiku,, posebno kod nas u Srpskoj. Daleko smo mi od top genetike i standarda koje vladaju u Danskoj i drugim svinjarskim silama. Jedan mi je drug iz Svicarske slao cjenovnik sjemena iz njihovog nekog repro centra, na njemu je objasnjeno tacno koji nerast sta poboljsava i zasta je predvidjen, a cijene sjemena su bile tad od 5 do 76 franaka. To se kod nas nece desiti u skorije vrijeme da znas tacno zasto toliko placas nesto. :ppozdrav:
 
Pre dva dana nazimica 14 kom sama se oprasila zivi zdravi ko jedan (da kucnem u drvo) nego joj vulva otekla tokom prasenja kao lopta za rukomet malte ne sad kako je pritisnola puklo malo hidrogen pa sprej cekam drugopraskinju
 
Oprasile se tri,prva 16 s tim da je vec 5 drugi dan majkalo,mali neki nisu ni po pola kile imali,druga 15,doji 13,jedno udavila a jedno mrtvo oprasila, i danas jedna 22kom ,16zivih,4mumificirana i 2 mrtva.
 
Za divni cudo . spasao sam krmacu koja je 4 dan posle prasenja izbacila jos jedno prase.. krenulo i guzno crevo , ..usio sam je pokrio antibiotikom , povuklo se sve , skinuo konce sada jede 7kg hrane a prasici su super strasno napone je imala 4 dana .. nisam verovao da ce da ostane i ona i leglo ,, nazimica oprasila 14 kom dva uginula sutra dan i ovo jedno mrtvo
 
Oprasila se drugopraskinja. 18 komada. Od toga 16 ostalo jer je na jedno legla dok se nameštala a drugog je nogom priklještila i proburazila ga.
 
Da li krmaca moze sama da se prasi? Kod nas u kraju neki kazu da moze, a neki moraju da dezuraju pored nje, dok se ne oprasi. Koliko puta se prasi u toku godine, kazu da dva puta? Da li je istina? I koliki je prosek prasica po jednoj svinji? Hvala
 
Moze sama da se prasi ali bi trebalo sto pre izbaciti posteljicu kad zavrsi ili ako ima uginuca, 2 puta ( suprasnost traje 3 meseca 3 nedelje i 3 dana i onda jos prasici oko mesec ipo dana provedu kod nje pa ti to taman dodje na 2 puta godisnje), prosek prasica ti zavisi i od krmace i od brava.
 
Ako mislis daimas zaradu i da bude sve OK , pripomognes izvadis prase posusis ,, zavuces ruku ako je potrebno itd ..iytd ,, prasi se 2.5 puta ..preracunaj pa se saberi i to je to ,, sto neko pusti da se sama prasi neka ga moze i glavom kroz zid, ti radi kako treba i sve ce da bude OK..:ppozdrav: a prosek zavisi ..kakva je rasa i ima dosta toga od 6 do20 kom prosek je dobar na 12-14 ostane 10-12 ivise .. dosta zavisi i od tebe
 
Mozes da racunas po pola kg po prasetu i jedan kg za krmacu,ako je oprasila 10 kom to znaci da joj dajes 6kg,najbolje tri puta na dan.
ja sam davao pola kg po prasetu i 3 kg za krmacu i malo je smrsala.naravno za doilje sa 16kg pogace,25 stocno brasno i patent premix,malo kvasca i soli i minazel,kukuruz naravno 55kg
 
Nazad
Vrh