Prašenje krmača

Moja nazimica se oprasila u ponedeljak, mada bi ja pre rekao da se porodila.... Jedno prase.....:ideja: Ali pazi ga ko oči u glavi...
 
Kod mene se oprasilo jos 6 krmaca, stim da je 5 krmaca oprasilo od 13 do 16 prasadi, a kod ove jedne ponovila se ona situacija, stomak se razbacio do poda, sise samo sto nedodiruju resetke, kao da ima u sebi 20 komada, a na kraju 2 zivih i jedno mrtvo. Sve u svemu trenutno 18 krmaca opraseni i jedna treba za 2-3 dana da se oprasi, ali i kod nje je nekako malen stomak pa se nenadam bas velikom broju prasadi. :ppozdrav:
 
Juce jedna, 11-to prasenje, 12 komada od toga 4 ugusena prilikom prasenja. Ove god imam dosta takvih, ne znam sta je ..
 
Na ovoj temi nisam nikada pisao, ali ajde. Desilo mi se da mi je pre mesec i po dana krmača dan pre prašenja počela da izbacuje beli iscedak, a da je sutradan oprasila 14 živih i tri mrtva. Pritom je imala visoku temperaturu. Desilo se šta da se radi, ali, pre tri dana sve isto samo što se krmača nije izprasila, probali smo da vadimo i prasad se pokidala, krmača se usmrdela 12 sati posle prvog praseta i zbog toga veterinar nije hteo da je seče. Sada izbaci još po neko prase ali skoro da je pred uginućem. I niko nezna šta se desilo tu.
 
Dali je pametno drzati krmacu non-stop u ukljestenju?

Najbolje za krmaču je da se drži puštena na slami, ali to nije tako bezbedno za prasiće, a i kada se prasad leče, kastriraju ... onda je povuci, a bogami i potegni. Moje krmače se prase u uklještenjima, ali taj nedostatak sam nadomestio time što imaju otvoreni prostor da se šetaju u nošenju.
 
Danas se oprasila krmaca drugo prasenje, 118. dan. 11 ugljenisanih i jedno bilo živo par minuta dok mu ona nije presudila.
 
U zadnjih 5 dana mi se oprasile 4 krmace, od 12-16 komada i sinoc jos dvije krmace jedna 16komada al mi ima problem sa napadima na prasaad pa je 4 unistila, tako je i proslo prasenje napadala i prepolovila leglo, sad je imala popravni za ponasanje ali narav je cudo, a ova druga je oprasila 13 komada svi zivi i veseli. TAko da je trenutno popunjeno prasiliste 20 krmaca isprasenih i nekih oko 210 prasadi pod njima. Pozdrav :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, mozda nije mesto temi za ovo, ali koliko pole davanja hormonske injekcije krmaci ide pripust kod vepra? Hvala unapred
 
Nazad
Vrh