Prašenje krmača

Koliko krmaca napravi praseta? I koliko puta se prasi za godinu dana, jedanput ili dvaput? Hvala

Krmača može da se oprasi ako sve dobro 5 puta u 2god tako kažu veterinari ali u praksi nije tako, treba 114-117 dana se oprasi pa dok odbiješ prasadi 5-6 nedelja i posle 1-2 nedelja dok primi ponovo nerasta nekad i malo ranije.
 
Poslednja izmena:
Juce se oprasila stara jorksirka 13kom,svi zivi,nego malo sitniji,al dobro,ne zaslim se....Cestitke svima na prinovama
 
Krmača može da se oprasi ako sve dobro 5 puta u 2god tako kažu veterinari ali u praksi nije tako, treba 114-117 dana se oprasi pa dok odbiješ prasadi 5-6 nedelja i posle 1-2 nedelja dok primi ponovo nerasta nekad i malo ranije.
Moze da se prasi 5puta u 2 godine,2 suprasnosti po 114 dana je228 dana,2 dojenja po 30 dana je 60dana i 2puta po 5 dana od lucenja do pripusta 10 dana tako da ukuono dobijemo 298 dana puta 2 je 596 dana,2godine su 730 dana minus 596 je 134 dana sto znaci da ostaje mesta za jos jednu suprasnost od 114 dana i 20 dana viska, skoro i da se zaluce,pod pretpostavkom da sve ide kako treba.
 
Moze da se prasi 5puta u 2 godine,2 suprasnosti po 114 dana je228 dana,2 dojenja po 30 dana je 60dana i 2puta po 5 dana od lucenja do pripusta 10 dana tako da ukuono dobijemo 298 dana puta 2 je 596 dana,2godine su 730 dana minus 596 je 134 dana sto znaci da ostaje mesta za jos jednu suprasnost od 114 dana i 20 dana viska, skoro i da se zaluce,pod pretpostavkom da sve ide kako treba.
Kratko jasno, i skroz tacno :ppozdrav:
 
Meni se jedna juce oprasi 108-mi dan, dakle pobacaj, bilo ukupno 14, ima par zivih, ali tesko da mogu da ostanu, nedovrseni...:sta:
 
Kod mene je od prije oprasenih 6 kom, od 15 do 25 dana, a u poslednjih 4 dana se oprasilo 7 krmaca od 10 do 17 prasad i jos ima utjeranih u prasiliste 7, koje se trebaju prasiti kroz narednih 7 dana, bice prasica jos da je cijene, bilo bi i ::novac::. pozzzzz:ppozdrav:
 
Treba pomoc I savet...Imam krmacu prvopraskinju jos se nikad nije prasila...jos ne trazi brava ..par termina sam propustio I sada vec neko duze vreme ne trazi brava pa mi nije jasno sta moze da bude...?
 
Mislis da nece biti neki poremecaj ili tako nesto?..nisam bas nesto siguran iskreno u te hormonske..
 
Oprasila krmaca jorksir-pietren 12 kom., jedno mrtvo, cetvrto prasenje. Veoma karakteristicna krmaca, ima kratak pristup nerasta od nepunih desetak sekundi i vise nikako, a ipak ostaje suprasna, Pokazuje posle pristupa znakove estrusa, ali ne pripusta, a tek u cetvrti mesec nazires stomak, do tada neznas da li je suprasna. Prasi od 10 do 12-13 kom. Takodje prasi se expresno, bez ikakvik predhodnih simpotoma(otpustanje mleka, bolovi...) i kao i sada dok mi da je obidjemo ona se sama oprasila, vec gotovo. A posteljicu izbacuje narednih pet-sest sati. Ovo vece se oprasila po nekoj proceni oko 8 sati, a tek sada izbacila veci deo posteljice, a sa ostatkom neka radi sta hoce, pojede..., kad konacno i to izbaci.
 
Naoštri nož već sad. Čim si omašio 3x.
Mene jedna nazimica zeza već neko vreme. Traži nerasta, dobije ga. Prodje 18 dana, ona opet zatraži. Dobije i prođe 18 dana i ne traži više. Jako sam skeptičan povodom nje. Bojim se da nije suprasna. Vredi li zvati veterinara i jel može on da proveri sa sigurnošću da li je suprasna?
 
Nazad
Vrh