Prašenje krmača

Sta ja necu sve da dozivim ,, izbacila jedno prase a jos 30 dana do prasenja , lepo jede , a vidim puna kao sise , nema nikakav iscedak niti se napinje dalje , znaci samo jedno , ako da Bog da tu stane , a sta je po sredi pitaj boga a vulva malo otecena nista alarmantno .. taman toliko kao uobicajeno kada je velika suprasnost
 
Poslednja izmena:
Juce se oprasila jedna krmaca ,drugo joj prasenje, 18 kom. 16 zivih ,16 sisa, medjutim slabo jede sad ce doci ponovo veterinar , sinoc joj dao nesto za mleko i skupljanje materice,muka kad malo oprasi muka kad mnogo........
 
Sta ja necu sve da dozivim ,, izbacila jedno prase a jos 30 dana do prasenja , lepo jede , a vidim puna kao sise , nema nikakav iscedak niti se napinje dalje , znaci samo jedno , ako da Bog da tu stane , a sta je po sredi pitaj boga a vulva malo otecena nista alarmantno .. taman toliko kao uobicajeno kada je velika suprasnost
ovo prvi put cujem(doduse u maloj svinjarskoj karijeri) a sta je sa prasetom jel zivo? (mozda nosi 30-40 komada pa sad kad su porasli nema vise mesta pa morala izbaciti,za 30 dana mozda se obradujes)
 
za 30 dana mozda se obradujes
Iz tvojih usta u Bozije usi . ako da Bog da bude sve uredu..

Jurtos zateknem jos jedno mrtvo opraseno sa sve posteljicom.. nadam se da ce materica da se zatvori i da stane znaci za nupunih 24 sata samo dva komada .. sto je vrlo interesantno, za neki vid pobacaja ili izbaci sve , ali ovo me bas buni :sta:u stomaku je ima bas je velika ..tako da ova dva komada . kao i da ih nije izbacila , lepo jedei sve je OK
 
Kod mene je bio slucaj da krmaca ima skoro 270kg, a bukvalno vuce stomak po podu i iznijela je do kraja suprasnost i oprasi samo 3 komada. Ja bio ubijedjen da se nije isprasila do kraja i pregledao je par puta sve cisto, naravno podbacio jos prasadi pod nju odhranila ih i poslali je na klanje i sve cisto. Za nepovjerovati koliki je stomak bio i koliko se razbacila na sve strane, a samo 3 imala. Tako nemora da znaci da ima jos, ali sa sigurnoscu znam da kod krmace nema ,,djelimicnog,, prasenja. Ili ce ih jos izbaciti pa zavrsiti, ili ih nema vise. Pozdrav
 
Nocas krmaca oprasila 11 kom., svi zivi, za 3 sata uz 5 ml oxitocina( iz 2 puta), ima mleka normalno.... Danas primetim da mi prasici bledunjavi, ona non stop lezi, proverim nema mleka, kad ono temp.ima skoro 41. Znaci neznam sta vise da radim?, koliko god joj smanjujem hranu pred prasenje na 5 dana samo mekinje smanjeno( mada ovoj sam malo i konc. zamesavao, jere nije htela samo mekinje) i opet upala vimena se skoro na svakoj drugoj krmaci desava. Probacu da u recepturi smanjujem soju ili sta vec?.. Dosao veterinar i dao valjda sve sto treba, jer sam ja morao da odem od kuce i terao sam ga da i prasicima preventivno da kaodiara, posto sam imao lose iskustvo da kada otpusti mleko ono je upaljeno i dobijaju prasici proliv. Sada kad sam stigao kuci, obisao ih, dobili boju (uhranjeni deluju), mada nisam uspeo da je uhvatim kada otpusti mleko iako grokce. Videcemo ujutru.
 
Probaj da krmačama preventivno ubaciš u hranu prašak linkospektin, 5 dana pre i 10 dana posle prašenja, pored toga nesporedno po završenom prašenju daj krmači neki antibiotik produženog dejsta u kombinaciji sa oksitocinom i deksametazonom.
 
Obavezno na prasenju dajes ,, PENSTREP 400 (tri dana dejsvo ), sta god da bude nemas problema a smanjis hranu samo malo na 2 dana pri prasenju .. a nije do hrane . vec kod prasenja dao si vise oxtocina , ne vise od 3ml iz 2 x . a ti ga pretera , pa sad kuku mene.. oprati paznju ..
 
Ovo mi nije palo na pamet da zbog jake doze oxitocina mozda imaju vise mleka nego sto prasici mogu da posisaju pa dolazi do upale vimena. Sasvim je logicno.
 
Pa zajebo sam stvar sto nisam dao antibiotik , a imao sam Neostrep la. Pozabavicu se malo sa tim praskom Linkospektin.
Grujo..Zaintrigirao si i mene sa ovim oxitocinom, ima logike iako sam i ranije toliko davao i nije bilo problema. Nego li ona danas opet izgubi mleko bez oxitocina, a nema temperaturu, nisam merio, nego smo se slozili sa veterinarom da nema, posto je jela i vesela je. Dade joj veterinar oxitocin 4 ml i ona otpusti mleko. Cudno se desava nesto.
 
Danas oprasila 15 kom...14 zivih, svi krupni i jednobrazni. Trece prasenje. Pri kraju izbacuje i posteljicu i prasice...Dao joj samo 2ml oxitocina i neostrep la, za svaki slucaj, poucen predhodnim iskustvom sa upalom vimena.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh