Prašenje krmača

Pre dva dana odvojim prasad od krmače (5 nedelja i dva dana). Bila je malo nemirna što ih nema ali sad se donekle primirila i još je uznemirena. Danas je obiđem i ona i dalje uznemirena.
Vime je i dalje puno mleka (koliko vidim) a danas sam primetio jednu belu mrlju na podu i zaključio sam da joj izgleda curi mleko ili je prepuna mleka. Šta da radim? izbegao bih ako je moguće kojekakve injekcije i lekove ako je moguće.

Nista ne treba da dajes ,zasusice ona sama,ako ima neka krmaca u blizini da doji prasad ona kad cuja da grokce i sama pusti mleko.
 
Malko se umirili i mleko je stalo. Umanjio sam dosta hranu i vodu i ne vidm sad mleko po podu. Vime je i dalje kao da doji prasad al mi se čini da se malkice umanjilo nego juče.
 
ma nije to nista strasno ja sam dve landraske odvojio kada su prasad imala 28 dana i mleko im je dva dana bukvalno curelo iz vimena, ali su posle zasusile, po meni nije to nista strasno.
 
E i ova je landras. Baba, prababa ili čukunbaba (ne znam ni ja) je kupljena kao jorkšir-landras ali je ukrštano nekoliko puta i to stalno sa landrasom pa se izbistrila rasa. Oprasila 16 živih. 3 su bila kržljava. Ker zadavi jedno (dobio šut kartu) i jedno sam ja eliminisao zbog gareži. Inače prvopraskinja. Od 16 oprašenih, 14 ženskih. Mirna, pažljiva i jako obazriva prema prasićima.
 
16juna mi se oprasi krmaca prvi put, 13kom. 2 mrtva.
Pre neku noc bila oluja i ujutro jos jedno mrtvo, 2 leze nemogu da ustanu, preko dana i oni uginu.
Ostalo 8 kom. Jer moze da se desi da su stradali od grmljavine ili se zatekli napolju kad je bio pljusak?
 
Pre dva dana odvojim prasad od krmače (5 nedelja i dva dana). Bila je malo nemirna što ih nema ali sad se donekle primirila i još je uznemirena. Danas je obiđem i ona i dalje uznemirena.
Vime je i dalje puno mleka (koliko vidim) a danas sam primetio jednu belu mrlju na podu i zaključio sam da joj izgleda curi mleko ili je prepuna mleka. Šta da radim? izbegao bih ako je moguće kojekakve injekcije i lekove ako je moguće.
Krmace nemaju mlijecne cisterne u vimenu kao kod krava,nego mlijecne kanalice,koji direkt iz parinhima vimena luce mlijeko van, tako da nemoze doci do upale vimena posle odbica. Kod krmaca zbog cestog dojenja prasadi stvara refleks spustanja mlijeka, i lucenje mlijeka se desava samo uz prisustvo oksitocina koje krmaca luci. Krmace moraju biti uznemirene prva dva dana, gubitak prasadi, promijena mjesta....., ali to sve prolazi bez ikakvih posledica. I velika je greska smanjivanje hrane, moze samo prvi dan a vec 2 dan treba joj povecati kao kad doji, zbog pripreme za sledeci estrus i ovulaciju, za koju je potrebna velika kolicina energije, a koju je izgubila tokom laktacije. Kod mene godisnje ima oko 130-150 zalucenja, i princip je krmace u obijekat za osjemenjavanje , prasad u odgajaliste i nema nikakvog dodatnog pripustanja, nikakve terapije i bilo sta vezano za to. Naravno prvi dan je skika sto u odgajalistu sto od krmaca, ali sve se smiri ubrzo. pozzzz:ppozdrav:
 
Kolege, pomagajte
Krmača mi se oprasila pre deset dana i sve je bilo u najboljem redu. Medjutim od juče neće ništa da jede. Popije po malo vode i ništa drugo neće
Unapred hvala
 
Šta su simptomi? Da li ima povišenu temperaturu, da li balega, da li nije neka sisa upaljena vruća i crvena?
 
Pa ne vidim da joj je neka sisa upaljena, a moguće je da ima blagu temperaturu. Balega po malo i to dosta čvrsto. Veterinar kaže da joj je stomak otekao, ali ja to ne vidim. rekao je da joj dajemo po neku šljivu, ali ona neće ništa da stavi u usta. Šta mi je činiti?
 
Najvjerovatnije da je ostipacija, tj zatvor, a manifestuje se teskim ustajanjem, skroz sitnom i tvrdom balegom, gubitkom apetita...., a najbolje resenje je Lelax u hranu, a posto odbija, onda prasak zamjesiti u dzem i pokusati da ga uzme, a sto se tice inekcija, 20 ml Penstrepa la, 20 ml Indigesta, ili Membutona, zavisno od firme koja ga proizvodi, a on direktno djeluje na lucenje crijevnih sokova, i rad zuci, i 12 ml Catosala, ili Butosala 100, koji djeluje na jacanje organizma. Provjerena terapija i sigurno djeluje. Pozdrav:ppozdrav:
 
Ja sam davao krmači Panlax po 5 tableta jutro veče sa jajetom i protera je posle dva tri dana, Najviše sam davao 5 dana ali treba se na vreme krenuti jer ako prestane da jede onda je to veliki problem i teško se rešava, a prasad u međuvremenu stagnira. Digestivni trakt kod svinja je sporiji nego kod nas i ono što danas jede najranije balega za tri dana a nekada i do 8 dana. zato budi uporan sa terapijom.
 
Ako lezi na vimenu i ne da prasadima da sisaju onda je MMA sindrom,ne bih rekao da je zatvor,ipak je balegala,balega je cvrsta zbog temperature,kad je prvi put balegala posle prasenja.
 
Nocas prasenje 18+3 kom,a 14 sisa ima.Definitivno nije normalna,ovo joj je 5-o prasenje,a prosek oprasenih 20.Opet nespavanje u najavi.
 
Nocas prveskinja 11 oprasila jedno zivo ostalo,i njega grizla malo,sad ga hranimo na cuclu,valjda ce to jedno da ostane,definitivno vec godinama ne mogu da zapatim dobru krmacu,prasce kupujem vec dugo,nece pa nece.Opet ispocetka.Vec mi je sve preko glave.
 
Nazad
Vrh