Prašenje krmača

Juce se oprasila krmaca , drugo prasenje i imamo 11 odlicnih prasica, svi zivi i zdravi. Odlicno sobzirom da je u prvom prasenju oprasila 5 komada! I u prvom i u drugom prasenju bila prirodno
pustana ali je drugi put na boljeg i veceg vepra pa se odmah i vidi po broju prasica.
Vec danas sam primetio da dobila upalu vimena i odmah zvao veterinara, dali joj lekove i vitamine i sada je vec bolje! Sutra ili prekosutra vec kratimo zubice , dajemo gvozdje i vitamine prasicima, a muske cemo da strojimo za tov! Dosta od mene ovaj put.
 
Poslednja izmena:
Ja kako koje ispadne cim ga obrisem osecem mu zubice i skratim repic, i cim zavrsi sa prasenjem dam krmaci preventivno antibiotik, najcesce penicilin ili neostrep l.a. eventualno sutra dan je isperem ako imam one tecnosti za ispiranje, a ako nemam onda nista. Mada sam cuo da ta tecnost moze da se napravi tako sto u destilovanu vodu sipas cep joda i to je to, mada sam malo skeptican prema toj metodi i jos je nisam probao. Da li je neko to probavao?
 
Au krmaca treba da mi se rasi od 28 do 1 ,sprema vime polako ali to je neverovatno koliko mali stomak ima , a imam jednu njenu vrsnjakinju koja je mesec dana malo jace posle nje primila ima daleko veci stomak od ove plasim se velikog podbacaja da tu nece biti 3-4 komada .

Sta vi mislite o tome ?/?
 
Ja kako koje ispadne cim ga obrisem osecem mu zubice i skratim repic, i cim zavrsi sa prasenjem dam krmaci preventivno antibiotik, najcesce penicilin ili neostrep l.a. eventualno sutra dan je isperem ako imam one tecnosti za ispiranje, a ako nemam onda nista. Mada sam cuo da ta tecnost moze da se napravi tako sto u destilovanu vodu sipas cep joda i to je to, mada sam malo skeptican prema toj metodi i jos je nisam probao. Da li je neko to probavao?
Moze i jod a moze i jedan penicilin sa destilovanom vodom,jeftinije nego lotagen. bolje je je svaki put posle prasenja da je isperes.
 
Kod mene jedna krmaca bukvalno do 2 dana pred prasenje nevidis da je suprasna, ovaj put je za dlaku masio noz. Samo je malo vulva dobila vodenast izgled, i 3-4 sise malo se kao izdvajaju od ravne linije stomaka, recimo kao kad nazimica trazi nerasta. I oprasila za nepovjerovati 10 zivih i jedno mrtvo, u prosjeku tezina prasadi oko 1700g. Tako da nista nemora da znaci. A proslo prasenje nisam je cak ni utjero u boks za prasenje, a kad sam dosao u cekalistu prasadi nema gdje nema svi su zivi bili opraseni samo druge krmace pogazile ostalo ih 7 zivi a 4 pozalile krmace. A par ih je bilo krmace vuku skoro spomak po podu i oprase po 3-4, al odma si usle pod noz, svaka je bila preko 250kg+.Takoooo nema pravila:ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Zavrsena prasenje kod mene (veci turnus) od 03-do danas 137 prasadi od 9krmace i 4 nazimice. Bilo vise a trenutno brojno stanje je to.
 
Svaka joj cast mada malo je preterala ,slabo ce jadni da napreduju a samo je sebe jadnica namucila .
 
Ima priča za jednog iz mog mesta. Seo on kod krmače da pazi dok se prasi i poneo litru rakije za sobom. Gutljaj po gutljaj... Došla žena posle dva sata da ga obiđe i da pita koliko ima prasadi a on ko iz topa "Neš verovati, 30 komada i svi jednaki". Na kraju se ispostavilo da se on lepo nalizo rakije pa ubrojao svaki put kad prase obiđe oko krmače. :haha:
 
Pre dva dana odvojim prasad od krmače (5 nedelja i dva dana). Bila je malo nemirna što ih nema ali sad se donekle primirila i još je uznemirena. Danas je obiđem i ona i dalje uznemirena.
Vime je i dalje puno mleka (koliko vidim) a danas sam primetio jednu belu mrlju na podu i zaključio sam da joj izgleda curi mleko ili je prepuna mleka. Šta da radim? izbegao bih ako je moguće kojekakve injekcije i lekove ako je moguće.
 
Poslednja izmena:
Pre dva dana odvojim prasad od krmače (5 nedelja i dva dana). Bila je malo nemirna što ih nema ali sad se donekle primirila i još je uznemirena. Danas je obiđem i ona i dalje uznemirena.
Vime je i dalje puno mleka (koliko vidim) a danas sam primetio jednu belu mrlju na podu i zaključio sam da joj izgleda curi mleko ili je prepuna mleka. Šta da radim? izbegao bih ako je moguće kojekakve injekcije i lekove ako je moguće.
Ako mislis da ce imati problema sa vimama onda daj Antibiotik stim ne gresis sigurno! (moje misjenje)
 
Nazad
Vrh