Prašenje krmača

Pre tri sata mi se oprasila prvopraskinja,10 kom,svi zivi i zdravi,isprasila se bukvalno za 20min do pola sata,malo kasnije se ocistila,besprekorna majka,,,,bice i fotki ovih dana
 
Sa inekcijom ili bez? Stvarno brzo.
Bez i to prvoprsskinja,ja nisam mogao da verujem,svinje koje smo cuvali uvek su se uglavnom prasile po pola dana,cak se i njena majka uglavnom dugo prasi,ova mora da je neki izrod:haha:

a evo i obecanih slika
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Prekjuce pijetrenka oprasila 15. i svi zivi za sada. Ovo mi dobro dodje kao podstrek, jer sam se duboko razocarao sa poslednjom krmacom, gde je usled upale kod krmace, dijareje kod prasica.. izgubljeno celo leglo od 10 kom. Sve se odigralo za 24 sata. Sada sam isao preventivno sa neusulfoksom 3 dana pre i posle prasenja, upola doze i secer obavezno.
 
Od kako sam poceo da se interesujem za svinjarstvo, svi su me savetovali da dajem krmaci secer 5. dana pre prasenja i posle. Iskren da budem nisam bas mnogo cackao po pitanju zasto?..Ono sto sam oduvek znao je da :podspesuje mleko, a i po logici stvari poboljsava kvalitet mleka. Naime, unosenjem glukoze preko mleka, prasici dobijaju energiju (efekat glukozne infuzije ). Za ovo drugo nisam siguran, samo logicno razamisljam. A i secer je jako koristan da se daje krmaci pri zalucenju-ubrzava estrus. Ja sam poceo da dajem 7. dana pre i posle pripustanja- dekstrozu, koja podspesuje oplodnju jajnih celija. Mozda je ovo povece leglo posledica toga.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Ranbobas zasto secer obavezno , za to nisam znao . Koju ulogu ima secer ??

Preporuka je 300 gr šećera dnevno 5 dana pre prašenja i 5 dana posle prašenja. Cilj je da se krmači obezbedi dovoljno energije, koja je potrebna za prašejne, kao i za početak laktacije. Kada se uzme u obzir da je opet preporuka za smanjenje hrane 5 dana pre porođaja kako bi se očistio digestivni sistem, na taj način šećerom nadoknađujemo energiju. Isto je i posle porođaja, mala količina hrane, pa da krmača ne upadne u energetski disbalans. Dekstroza je najbolja za ovo, mada prolazi i običan šećer.
 
Ja sam pre davao secer vise ne, samo posle lucenja dajem 5 dana 5%. Sinoc se oprasila jedna jorksirka 12zivih i 3 mrtva,imam jos jednu za dan,dva.

- - - - - - - - - -

Sinoc se oprasila i druga jorksirka,4ziva i 1 mrtvo,ne znam ko je podbacio ja ili ona,do sada nikad ispod 14 nije prasila,izgleda da sam joj termin promasio,ispod one sto ima 12 sam prebacio 3 kom i od ujaka uzmem jos 3kom i sad imam pod jednom 9 pod drugom 10.
 
Za energiju potrebnu krmaci za vreme prasenja i dojenja ja dodajem patentov dodatak melo draj 3% i ok je, ali on ima i 8% proteina u sebi tako da je u plusu a kod nas je cena negdje oko 0.60 evra kg.
 
Postovanje svima na forumu! Ja sam od prosle godine poceo da se bavim svinjarstvom! ne znam koliko se to kod nas isplati na manju kolicinu ali videcemo!
Video sam dosta dobrih saveta kojih se pridrzavam oko tovljenja svinja! Svaka cast ljudima koji pomazu nama pocetnicima!
Upravo pre neki dan, tj 2-og januara mi se oprasila prvopraskinja i dobio sam pet lepih prasica! Ono sto me veoma razocaralo na ovom forumu su ljudi koji gledaju samo novac i nista drugo! Cim je oprasila svinja sa manje od 10 prasica odmah ce ih oni klati i praviti od njih kobasice! Pa meni je ovo hobi! Sta bi trebao sada da pobijem sve prasice i krmacu jer je oprasila samo 5 komada! Neka su oni meni zivi i zdavi i do jeseni bice 120 kilasi! A ti ljudi koji tako razmisljaju neka razmisle dva puta!
Izvinite sto sam malo skrenuo sa teme ali nadam se da ce e podrzati dosta forumasa!
:svinja::svinja::svinja::svinja::svinja: Da su zivi i zdravi!!!
 
Sam kazes da ti je to hobi , zato i ne razumes.
Ljudi koji se time profesionalno bave i od toga zive ne mogu drzati krmacu koja prasi pet i ispod pet prasadi jer to vodi u minus i gasenje te proizvodnje.
 
Procitao sam svih 119 stranica foruma predhodnih dva dana! Vidim da postoje milion slucajeva gde se oprasi svinja sa 10 i vise prasica pa uginu od neke bolesti ubrzo ! Zato ja i kazem bolje 5 nego Nula!!! A za te koje odmah kolju svinju kada ima malo prasica kazem da nemaju dusu! Koliko puta se desi da svinja prvih par puta ima po 10 i vise prasica a posle toga da omane! I sta sada, odmah pod noz! Ma da! Bezdusnici!!!!!

I jos jednom , nije sve u novcu! To se desilo sada a sledeci put bice mnogo bolje!!
 
@trokanac
Neka su oni meni zivi i zdavi i do jeseni bice 120 kilasi!
u junu da imaju 120 kg ,( neozbiljan si sto se tice svinjarstva ,, ides brz i jak tov i eto matematike) a ako u sledecem prasenju izbaci 5kom ide na klanje ,, ne koljes odmah a ako se zezas moze da ti prasi i dva to je tvoja volja , treba razgranicit hoby i profi posao.. mnogo ulaganja ne sme da bude greske ,ulaze se puno para greske se peglaju tokom godine , ljubav i biznis idu zajedno , a ti se otrilike zajebavas
 
Nazad
Vrh