Prašenje krmača

nocas oko 1 oprasila 14 komada svi sisaju bez otixtocina ali jos nema posteljica sta da preduzmem imam oxitocin penstrep i tilovet b200
 
evo jedne gomile pitanja za koje molim odgovore :)
2 nazimice prvo prasenje od danas čekam kad će,pošto čitam postavljene postove više ni sam ne znam šta mi je činiti inače ovo je sve za mene novo i prvi put
imam krmače sve se to lepo odhranilo primilo brava i sad? kakve su mi procedure za činiti kad krene prašenje koje inekcije za krmaču koje za prasiće koji vitamini kad se seku zubi,jel neće biti problem za prasad što ima malo prostora u svinjcu (gaženje) toliko za prvu ruku :) hvala
 
Najbolje veterinar da ti to odradi kad pocne prasenje,zube mozes seci vec prvi dan,kako koje oprasi sklanjas ga od krmace i osusis ga(krpom ili sl.),i stavis pod sijalicu da se ugreje,i posle 10-15 minuta stavljas prase kod krmace da sisa,ako im zatreba pomoc budi uporan,ne bi trebalo da bude problem malo mesta za prasice ako ti je krmaca u kavezu(pogledaj kako izgleda prasiliste na farmama),a ako je pustena i ima puno prasica moze biti problema sa gazenjem.posle prasenja zoves veterinara da da krmaci antibiotsku terapiju,a prasicima 3.dan gvozdje i vitamine.
 
zahvaljujem na savetu,od danas primenjujem rečeno ,danas prvopraska 12 oprasila 10 živih i nemirnih
 
Meni se pre neki dan oprasilo 5 krmaca,ukupno 65kom oprasenih,6 mrtvih,poneko majkalo dan,dva kasnije ,sad ih ima 55kom.
 
351th5g.jpg


Jutros oprasila 12 kom zasada OK
 
Kad daš oksitocin a ona ne izbacuje prasice već se samo napinje,moraš staviti ruku da vidiš jel se prase poprečilo.(meni se dešavalo da bude krupno prase i da zadnje noge podavije pod stomak i neće da izađe,onda mora da se stavi ruka i da se namesti ili izvadi prase)
 
Tako sam i mislio...Ali ipak da se zna da moze da podje po zlu.Ja se dosad nisam usudjivao da guram ruku(nije ni bilo potrebe),ali poslednje iskustvo me nateralo da sledeci put moram to da uradim,ako ne zovem veterinara.
 
Juce mi se oprasila krmaca 118. dan 19 prasica od toga 2 mrtva i 17 zivih.
 
neka je sa srecom ::novac:: meni treba da se oprasi za nekih nedelju dana, pa javljam rezultate a i koju fotku!
 
jutros da pogledam krmacu, reko da joj bacim jos malo slame kad ono 11 prasica svi beli kao sneg!oprasila se na 113 dan!
 
jutros da pogledam krmacu, reko da joj bacim jos malo slame kad ono 11 prasica svi beli kao sneg!oprasila se na 113 dan!
isto tako i mene iznenadila nazimica(113 dan), mada sam vece pre primetio da bi u toku noci moglo biti nesto a ujutru u 5 je obisao i ona mirno spava pa reko nista to do daljnjeg i odem na njivu a kad sam se u 10 vratio prasici mirno spavaju(9 kom) a tek kasnije sam primetio da je u posteljici ostalo 1 a mozda cak i 2 bilo(macke razvukle)

- - - - - - - - - -

Juce mi se oprasila krmaca 118. dan 19 prasica od toga 2 mrtva i 17 zivih.
bravo za rekorderku, nek su korisni i da dobro napreduju
 
hvala crni grujo!
a to sto se oprasila malo ranije jel to zbog toga sto nije jako debela ili neki drugi faktori su u pitanju?
 
Nazad
Vrh