Prašenje krmača

Nemogu da jedu slamu,iz zabave je nose u ustima.A to sto nejedu konc-jesce kasnije,krmaca izgleda ima dosta mleka pa im nije potrebna dopuna.
 
Baci ima svaki dan po saku da im se nadje ... pocece da jedu , ja dajem indy desetku od 5-og dana i pojedu kg po prasetu dok su na sisi 28 -30 dana

dao sam im i ja od petog dana, samo sto uopste ih neinteresuje, imaju pristup non stop. e sad neznam dali je sto kaze KV da im je mlijeko dobro pa nemaju potrebu, oni su extra izgledom i dobro napreduju pa vidicemo dalje! uglavnom hvala na odgovorima
 
Situacija je sledeca:nazimica pocela prasenje nocas oko 1,dobila oxitocin oprasila 7 i posle duze pauze jos 2,krupni prasici.Od tad se stalno napinje nekad jace nekad slabije,ali nista ne izbacuje,bio veterinar pregledao je kaze da nema prasadi,ali joj je trbuh i dalje pun.Kaze da se izgleda pokidala dok je gurala krupniju prasad i da trpi bolove pa joj je dao inekciju za smirenje i jos smo joj rakije sipali u uvo_Ona prasicima neda ni da pridju,nekako smo ih na zez zadojili,a sad ne znamo sta cemo,ona lezi na stomaku,pomalo se napinje,a prasici su u kutiji.Ima li ko koristan savet?
 
Ja sam dao sinoc 3.5 kubika,a veterinar isto toliko otp.danas u podne.

- - - - - - - - - -

Krmaca je u istom stanju,vulva je natecena,i dalje se pomalo napinje,ali je zatvorena ne moze se ruka gurnuti,uzima po malo vode,i dajem joj penicilin,pa sta bude.
Prasice pojim kravljim mlekom,nisu hteli cuclu,ali lepo piju iz serpice.Sta bi mi preporucili da uzmem Inberg Vin ili od Sano Boni M da im po malo ubacujem?
 
Sinoc se oprasila krmaca(5 prasenje) 15kom i sinoc bilo sve ok, medjutim jutros i danas im neda da sisu stalno lezi na stomaku, do sada to nije radila sta je problem
 
Verovatno da ima upalu vimena,mma sindrom,zovi veterinara nek joj da nesto ili ti ako imas daj joj penicilin,dexa i moze nekih vitamina.
 
Mislim da je rano za upalu,ali preventivno 20ccm penstrepa i 2 ccm Oxitocina.I pracicima zube skini,ako vec nisi.
 
Moji su jos uvek zivi,ima ih 7,dva najsitnija su uginuli,hranili smo ih kravljim mlekom 5 dana,a od juce jedu kasicu koju pravimo od inber Vin i tople vode,nisu kao krmacini,ali siti su.I krmaca je jos u zivotu,ne ustaje,samo pije vode,i dalje se po malo napinje,a iz vagine joj curi neka zuta smrdljiva tecnost.Dajem joj penicilin svaki dan,a od prekljuce i infuziju.
 
Izvinjavam se za digresiju,al ima veze sa krmacama.:osmeh:
kakva je razlika izmedju veterinara i krmace? veterenirar kada popije litar rakije on postane krmaca , a krmaca kada popije litar rakije ne postane veterinar
 
To je "sok" terapija,jer dobija udarnu dozu penicilina,a oxitocin ide da bi procistio mlecne kanale.Inace normalna doza je oko 12-14 ccm za prosek tezine 180kg.Ja ovako radim odavno,po preporuci veterinara,i nisam imao probleme sa MMA nepamtim.
 
Tri dana pred prasenje krmaca dobila crveni vetar.Prestala je da jede i na 114 dan pocinje prasenje.krmaca dahce i dosta tesko se prasi i posle drugog praseta dajem 2 kubika oxitocina i kad je oprasila 5 komada plaseci se da moze krmaca da crkne zovem veterinara ipak on bolje zna dali sme nesto da joj da da ne crkne a da spasi i prasice.Veterinar joj daje penicilin i nesto da smanji temperaturu.Kad je otisao izbacila je jos jedno zivo posle nekoliko sati i posle toga je proslo pet sest sati nikako da nastavi prasenje onda sam zavukao ruku i izvukao mrtvo sedmo prase.Nakon toga sam dezurao do 02 casa i nije bilo vise nijedno.Ujutru kad sam ustao zatekao sam 5 mrtvih i kasnije u toku dana jos 3 mrtva.Pitam se dali bi bilo bolje da nije dobila inekcije dok se ne oprasi i dali su prasici uginuli zbog inekcija.Jos da kazem da mi je veterinar rekao da nisam trebao da joj dam oxitocin jer pored crvenog vetra jos i oxitocin joj prestavlja opasnost za srce.Voleo bi da neko ko se razume objasni dali je veterinar pogresio i dali je mogao drukcije da deluje.
 
Prekjuce oprasila 4 komada,prvi put prasenje,ona mesanac domaci,nerast pietren,lepi prasci,nadamo se vise sledece prasenje...
 
Meni se 3 oprasile,jorksirka semenjena durokom oprasila 16 od toga 3mrtva,2 udavila ,ostalo 11,durok/jorksir juce oprasila 20 s tim da je jedno mrtvo,danas jorksirka oprasila 11 takodje 1mrtvo,malo sam ih ispremastao pa ce valjda pohvatati sise.
 
Nazad
Vrh