Prašenje krmača

krmaca se oprasila ali nema mleka,dobila je i oxitocin kada se pocela prasiti i sad nema mleka sta raditi
 
kako znas da nema mleka?da li prasici sisaju pa nemaju sta da izvuku,ili ti ne mozes prstima da izmuzes?Ponovi oxitocin i malke vode sa secerom da popije.
 
Da li je moguce da krmaca trazi mesec dana pred prasenje a da je ipak suprasna osemenjena je 26 novembra i od tada je cutala?
Da li je neko imao slicno iskustvo posto se meni tako nesto prvi put desava?
 
Kako znas da je suprasna? Ako je samo po tome sto joj je stomak narastao, to ne mora nista da znaci. Ja sam imao krmacu isto tako "suprasnu" i 40 dana pred prasenje slomila nogu te je morala pod noz. Kad je mesar otvorio a unutra niceg, ni p od prasica....
 
Kako znas da je suprasna? Ako je samo po tome sto joj je stomak narastao, to ne mora nista da znaci. Ja sam imao krmacu isto tako "suprasnu" i 40 dana pred prasenje slomila nogu te je morala pod noz. Kad je mesar otvorio a unutra niceg, ni p od prasica....

sad vise nista neznam zato i pitam ali cini mi se da je pocela da otpusta vime
 
sad vise nista neznam zato i pitam ali cini mi se da je pocela da otpusta vime
Sto ne pozoves veterinara da ti je pregleda ultra zvukom,to ti je 300,400 dinara a bar ces znati na cemu si,postoji lazna suprasnost kao i lazni trazenje,sve zavisi od tog nekog zutog tela,malo strucniji bi ti mogli bolje objasniti,meni je to objasnjavao jedan veterinar.
 
I ja mislim da je to nemoguce. Da kad jednom krenu napolje nema nazad.
@mark3 ili uradis ultra zvuk kao sto kaze kolega kuka9 ili ne radi nista nego prati hoce li poceti da pusta vime krmaca i hoce li se za 18-21 dan ponoviti to trazenje. Mislim da ti nista drugo ne preostaje.
 
Pa postoji jos jedna varijanta-da je lepo pripustis,ako vec trazi.Nista joj nece faliti(barem tako rece veterinar)ako je suprasna.Pa cekas,ako nije suprasna(ne oprasi se),mozda ce od zadnjeg pripustanja zaceti,ako se oprasi:bravo:.Mada ja joj ne bih oprostio 3 meseca hranjenja,a ona leruje,isla bi pod noz.
 
Moj ti je savet da sačekaš da vidiš šta će se desiti, mada ako su prasad ostala u njoj, materica je otvorena, bakterijama su vrata otvorena, može biti problema. Nikako je odmah nemoj pripuštati, u slučaju da je svu prasad izbacila, na sledećem estrusu ide ispiranje materice, pa tek onda pripust u narednom estrusu. Ako je krmača malda, dobra, nemoj je olako odbacivati, treba se boriti za svaku krmaču.
 
Za mesec dana se prasi nista drugo nego da cekam termin, i ide u kobaje ali toliko je velika u stomaku da ne mogu da poverujem sta se desava . prasila 3 dana 4 kom ,sada se ocitila i jede ko luda
Daj joj sinhrogal,ako ima jos nesto izbacice ako mnema isperi je penicilinom pa posle snjom sta hoces,al ako je dobra steta da je likvidiras,sto rece boxkole treba seboriti za svaku krmacu.
 
34y47fb.jpg


Durok krmača: otac landras oprasila 11 udavila jedno ima dobri 10.
 
Lepi,nek su korisni,kako su ti se pokazale durok krmace,ja ih imam ukrstene sa jorksirom i odlicne su al nemam ih u cistoj rasi.
 
Moj ti je savet da sačekaš da vidiš šta će se desiti, mada ako su prasad ostala u njoj, materica je otvorena, bakterijama su vrata otvorena, može biti problema. Nikako je odmah nemoj pripuštati, u slučaju da je svu prasad izbacila, na sledećem estrusu ide ispiranje materice, pa tek onda pripust u narednom estrusu. Ako je krmača malda, dobra, nemoj je olako odbacivati, treba se boriti za svaku krmaču.
Ja imam tri landraske u cistoj rasi pisao sam vec i prvo prasenje katastrofa 1. 114 dan jedno mrtvo troje zivih, 2. 116 dan 8 mrtvih nerazvijenih 4 ziva normalna, 3. 120 dan 1 zivo i 10 mrtvih.
sumnjam na prrs ali nije isti vepar prva je sjemenjena a druga i treca pod mojim veprom oba v. jorksir ali ne odbacujem ih bice bolje nadam se ali cu traziti vakcinu protiv prrs-a pa cemo vidimo.
 
Ja sam imao slucaj kod prvopraskinje,da je oprasila mislim 11kom.,od toga 6 nerazvijenih plodova(mumificirani u posteljici).Bas kao na slici sindroma tog prrs-a.,koji sam sada video na jednom sajtu.Medjutim posle toga ona prasila jos 3.puta odlicna legla po 10-12 kom.Ako ti je za utehu:sta:.U svakom slucaju,sada znam da bi trebalo reagovati pri toj pojavi.
 
Ljudi, sta da radim? Krmaca nazimica mi se oprasila 18 novembra, osmoro extra prasad.Odlucio ih 26 decembra.Negde oko nove godine bila malo uznemirena, roktala par dana i to je sve od tada. Da li da joj dam injekcije da bi trazila vepra ili da jos cekam?
 
Nazad
Vrh