Prašenje krmača

Meni veceras oko pola 8 pocela da se prasi krmaca,ima 10 za sad. Malo ja dezuram,malo tata. Sedimo pored nje,upalili grejalicu da grejemo prasice,i da ih susimo. Krmaca je jako mirna,trece prasenje.
 
I meni se danas jedna po danu, mada se počela ozbiljno pripremati još sinoć, 12 komada (ali jedan je mini i taj vjerojatno neće ostati) , samo se bojim da i uz 250W IC lampu i još jednu sijalicu od 100W neču uspijeti dovoljno zagrijati prostor jer je sad vani -7 a do jutra bi moglo pasti i do -15, a tu gdje sam je smjestio nema mogučnosti drugog grijanja. Imam samo dva prasilišta a ona je treca u deset dana tako da je ona "izvisila".
 
Meni sreca pa imam samo dve krmace,ovo je klasican drveni obor,samo sam okolo stavio najlone,zatego,i uspeva se zagrejati,ne nesto puno,ali dovoljno. Sad ih je jedanaest i mislim da vise nece biti,ne znam nisam siguran,nije izbacila posteljicu. Kod mene je trenutno -4 spoljna temperatura,u kolima je tako,nemam drugi termometar.
 
I ovo je mali prostor, zidano od betonskih blokova,a gore su mi bale slame, površine nekih 18 m2 a unutra je pored nje još 5 komada >60 kg i 4 komada oko 30 kg tako da će i oni malo zagrijati prostoriju.
 
Ovo vece jos jedna se ozbiljno sprema za prasenje.Sa improvizovanom el.grejalicom(el.rostilj) u objektu mi je 25 stepeni,a ispod lampe kod prasica sigurno preko 30 stepeni.Svinjac 20 kvadrata,visina 2 m,trenutno u njemu dve krmace i od jedne prasici,a iznad svinjca skladiste bala slame.Bice ovo jos jedna noc bez spavanja.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast,gde bre prijatelju nabavljas priplodni materijal,kod mene nikad nisu prasile vise od 12 a odneguju 10?
:bravo:

- - - - - - - - - -

Svaka cast,gde bre prijatelju nabavljas priplodni materijal,kod mene nikad nisu prasile vise od 12 a odneguju 10?
:bravo:
 
zagubican,ako si se meni obratio,moram priznati da ne razumem tvoj komentar.Jutros oko 5h pocelo prasenje.Posto pri prvom oprasenom nisam bio prisutan,krmaca ga do pola pojela kada sam usao.Da li je to od stresa ili je bilo mrtvo opraseno,ostaje nerazjasnjeno.Zbog toga podrzavam non stop bdenje nad njom.Inace posle toga oprasila jos 12 kom.i svi zivi i za sada u dobroj kondiciji,sem jedno koje mi je mrljavo pri hvatanju sise.Inace je landras u pitanju.
 
Naleteo sam na podatak da ispod 1.5kg prasići poprilično zaostaju u razvoju i da im je konverzija hrane veća, zato i pitamo.
 
Ja nisam dosad merio,a trebalo bi.Posebno bi me interesovalo,da li bi bilo razlike i koliko u tezini prasica izmedju krmaca koja je hranjenja sve vreme kvalitetnom konc.smesom za suprasne(na pr.Fert-gebi) i one kojoj je od 60-ti dan suprasnosti pa do prasenja ubacena konc.smesa(kao sto ja radim do sada).
 


krivo si shvatio, tu se ne misli na prasilišta već na boksove u kojima s krmače od oplodnje pa do prašenja (na engleskom "gestation crates" ili "sow stals" )

svinje-objekat20776_zpscb9356d3.jpg


Gestation_crates_2_zps3680a389.jpg


untitled_zpsc3309434.png
 
Ovo je jeziv prizor...I u pravu su sa ovim zakonom.I ja zbog prostora,razmisljam da ih drzim ukljestene,ali bi one imale u toku dana obavezan ispust.Tako da bi samo spavale u ovakvim uslovima i sto je jako bitno dobijale hranu "odvojeno" shodno svojim individualnim potrebama.Jer mi se desava da u grupnom drzanju pojedine pojedu hranu onoj drugoj,pa e ona preterano goji,a druga je konstantno mrsava.
 
Kod mene su svinje u ukljestenjima 80x220cm.Ujutru nahranim u cekalistima,onda u ispust koji je oko 5ari,i uvece zatvaranje u cekalista i hranjenje.Nemam uslove da ih drzim u vecim boksevima,mada mislim da im je ovo sasvim dobro,jer su napolju po ceo dan.
 
O tome sam i govorio,to je najbolja kombinacija.Ja imam uslova da ih drzim grupno-zatvoreno.Ali zbog hranjenja i opsteg zdravlja zivotinja,potrudicu se za taj isput iako je u mom slucaju malo to komplikovano.
 
Nazad
Vrh