Prašenje krmača

Sad se 2 isprasile,sinoc dao sinhrogal 114 dan, posle 24 h pocele sa prasenjem ,jedna za sat i po 16 I jedno mrtvo a druga za sat vremena 14 i 1 mrtvo.imaju po 16 sisa pa sta im bog da.
 
A ono jeste.Nekad besnimo na cenu prasica.Ipak kakva god da je,a bilo i tezih trenutaka,kad vidim onu gomilicu sve mi milo oko srca.:osmeh: U ovim vremenima opstaju samo pravi ljubitelji i hobisti.Korisni ti bili druze.:ppozdrav:
 
Bice i para,samo treba izdrzati sve ovo,imam 30 god a krmace drzim vec 10god,uvek je bilo tesko ,na momente se i nesto i zaradi al kad su prasenja dobra,prasad lepa i bez lecenja i uginuca i ne pravim problem oko cene,zaradice se valjda nekad.

- - - - - - - - - -

Srecan Bozic,Hristos se rodi,puno zdravlja i srece i lepih prasenja i dosta prasadi.
 
imam jedno pitanje za vas iskusne!imam jednu krmacu koja bi trebalo oko 1 marta da se oprasi po prvi put,pa me zanima imali nesta sto bi bilo obavezno uraditi odmah posle prasenja osim sto prasicima treba odseci zube?cuo sam da je krmaci dobro davati par litara mleka odmah posle prasenja dali je to tacno?pozdrav
:cao:
 
Pedja .. kakvo mleko sta dobijas time da li si razmislio .. u toku prasenje ili pri kraju das oxitocin i antibiotik pod obavezno.. moga bi taj dan u obrok dodati secer , da mi je dao malo energije i nemoj joj davati tri dana previse hrane 3 kg dovoljno da ne dodje do mastitisa , srecno:ppozdrav:
 
crni grujo hvala ti za odgovor! pa videcemo sta ce biti,em je njoj prvo prasenje em je meni prva krmaca hehe pozdrav!
 
Treba da mi se oprase dve kmace,pa sam kupio infra crvene sijalice za grejanje250w/230v kineska MITEA LIGHTING(nisam imao izbora).Nisam dosad koristio za grejanje,isao sam sa elektr.grejalicom.Na upustvo pise da je treba postaviti na visini od 1.5m udaljenosti od ostalih objekata.Meni je to nesto visoko mnogo,da li ce da dovoljno greje ?.Sta predlazete?A ja jos mislio da po predlogu jednog ovde forumasa improvizujem sanduk od bala slame,ali da gornji deo zastitim sa alum. folijom.I jos nesto me interesuje,napominje se da treba koristiti"namensku lampu sa prostorom za hladjenje oko sijalicnog grla".Nista mi nisu rekli u radnji o tome,jedino sam uzeo keramicko grlo.Cime ja to da obavijem?:sta:
 
Poslednja izmena:
Sad se zavrsilo prasenje jedne nazimice,danski jorksir,pripusten moj nerast pietren/jorksir,10 belih i veoma lepih prasica.:svinja:

- - - - - - - - - -

Ako stignem sutra postavljam slike sa sijalicama i kutijama da vidis kako sam ja to napravio.
 
Ocekujem prasenje tri nazimice landrasa u kombinaciji sa mojim nerastom v. jorksirom (jedna osjemenita dr. jorksirom) pa cemo svi vidjeti kakav sam f1 dobio. Ako nisam bacio pare kad sam ih kupio.
 
Upravo se zavrsilo najduze prasenje u mom skromnom iskustvu.Kod krmace jos nocas oko 1h krenuli bolovi,kontrakcije... Pogledam krenulo mleko i ajde spremim sve i cekam u svinjcu.Tek je izbacila prvo prase oko 16h popodne,i do sada je trajalo dezurstvo dok nije izbacila posteljicu i ustala.Inace 9kom. i svi dobri.Odoh konacno da se ispavam:spavam:.
 
Juce se oprasila jedna landras ta sto je sjemenita samo 3 kom. pa da je ubijem.A ljuta kao ris neda uhvatiti prase. Ali ima dvoje zenskih za f1. Cekam jos dvije u ponedeljak.
 
Nazad
Vrh