Prašenje krmača

kolege imam jedan problem,pre neki dan mi se krmaca oprasila,14 zdravih prasica i sve je bilo dobro do prekjuce..jednostavno nece da legne da im dozvoli da sisaju,samo sede,ili legne potrbuske...oni sisaju dok ona stoji i jede,snalaze se..bio je i vet udario inekcije ali nista ne pomaze,ne znam sta bi moglo biti:sta::sta:

Da li si isekao zube prasicima
 
sekao sam zube,a veterinar je davao inekcije samo jednom,ne znam dal da ga zovem opet...bojim se da prasci pocnu da slabe pa da okrene naopako....a da je boli vime ne bi mogla leci potrbuske.bar ja msm tako...
 
sekao sam zube,a veterinar je davao inekcije samo jednom,ne znam dal da ga zovem opet...bojim se da prasci pocnu da slabe pa da okrene naopako....a da je boli vime ne bi mogla leci potrbuske.bar ja msm tako...

Ako je neka ozbiljnija upala tesko da ce proci od jednokratnog davanja antibiotika terapija treba da se ponovi bar posle 48 sati ako je dat depo.
 
dobro ti je reko gruja ja sam imao isti problem pred nekoliko dana samo davaj antibiotike i masiraj vise puta nemoj da odustanes mozes isto i sa vinskim ocedom ili so mast ,vinski ocet ti je dobar za temperaturu a mast za da omekne vime. za 3 maksimum 4 dana vratice se u normalu
 
sirce i masti za mazati vime
ili jos bolje konjska mast ili ti kamfor mast
a obavezno po prasenju antibiotik + dekasa +oxitocin dobre su i vaginalete a neko ubrizga pomocu katetera jod oko 1dl
od antibiotoka penicilin ili ako nema dobar je i enrocin bar ja to dajem
i nikad se ne zajebem da to ne dam ima upalu ili ne inekcija je sledi
nov sam ovde nisam citao ispred sta pise ako se ponavljam nije na odmet ponoviti
jer upala vimena je sigurno povezana sa upalom materice takozvani mma sindrom
i obavezno kaodiar ili enrodian prasadima drugog dana zbog proliva bolje dati nego da krepaju a moze i 2ml enrocina 5% u usta
:ppozdrav:
 
joj ljudi... pa ima li sta da ne dajete :) kod mene do MMA dolazi posle teskih porodjaja ali to je rijetko.. VRLO VAZNO je da joj posle porodjaja ne dajes odmah obilan obrok... to je najcesce razlog zasto dolazi do upale vimena.. mlijeko nadodje a prasici slabi i ne mogu da navuku TOLIKO.. ja dajem privi dan nakon porodjaja max 0,5 kg, drugi dan 1,5 itd...

mada sam imala slucajeva gdje krmaca nece da doji jer ujedaju.. pogotovo ako su joj "sike" kratke pa oni ujedaju ko ludi, ne mogu da NAFATAJU :haha: .. zato slajfajte zube odmah pri porodjaju - to je 15 min posla, ali je efikasno...
 
kod mene to ide prirodno sve i imam daaaleko manje problema sa prascima i krmačama nego dok sam išao sve po ps-u.Prije je veterinar bio svaki dan u dvorištu te prascima ovo ono te krmažama ovo ono a problema sve više i više.Kaže majstor do mene je pa do hrane pa ovo ono,prije svako leglo čađavost u prasadi pa liječi pa uginuća.Mene raspizdi liferujem ih (jer konto sam ovaj nezna daj drugog)i po starom sad ide 90% bolje,prije mi je prosjek po krmači bio 5,6 komada odlučenih prasadi a sada od9 do 11 i ne mijenjam ništa.Tolijo o toj hemiji
 
Hvala ti Grujo, samo još da nabavim tu grejnu ploču. Kod nas u Srpskoj nema. Interesuje me gdje može da se nabavi i kolika je cijena pa da je nekako dobavim iz Srbije.
pozz.
 
Nazad
Vrh