Povratak na selo

Нисам ја превелики патриота,него не упадам у друштвено прихватљив систем кукњаве и јаукања како нема како не може..
за тебе ће ми бити и драго ако одеш,веруј,а и теби ће па обојици добро..

2пан(туПан) ако добро знам енглески,одговорио сам ти на оно што си ти сам писао,тако да та реченица што си написао можда важи за тебе,а да дискутујем о нечему озбиљном са човеком који пише "ако нема довољно кесха" ми је знак колико година имаш и све остало.
 
Odlicno znas engleski, dobro ti ide :bravo:mada nisam siguran u vezi ovog kecx-a na sta mislis, da me nesi pomesao sa nekim? :sta:
 
brate, da je ovde tolko dobro ne bi smiljana ni isla da radi na crno u svabiju. Nije poenta ovde ubedjivati nekog da ode u inostranstvo, nego da ovde treba mnoooooogo vise muke da bi se zaradilo, narocito od poljoprivrede, narocito ako nemas dovoljno zemlje, mehanizacije i kesha u rezervi. Dal vi ozbiljno mislite da ce nekom da bude lepo da ode sam na selo, da rmbaci od jutra do sutra za sitne pare? Pa i ovi sto se vracaju na selo, vracaju se ljudi sjebani od zivota, beze od jednog zla na manje. Dal vi mislite da covek od 23 godine treba da sedi na selu i dresira ovna da mu donosi slusalicu, ko onaj sa klipa? Jedno je kad si odrastao na selu, imas zemlju, rodbinu, prijatelje, vec si se uhodao, a drugo kad odes iz grada da gradis sve iz pocetka, a nemas resurse. I za kraj, da ilustrujem jednim primerom i zavrsavam na ovu temu: Secam se kad je jedan rodjak dosao u goste kod nas i pitao moju babu (sad vec pokojnu, inace izuzetno pametnu i razboritu zenu), onako nostalgicno :eeeeee, jevrosimo, ocemo nekad mi da se vratimo u novo korito, da jedemo vodenci i repljanke (dzanarike)? Eeeeee, moj urose, ja sam od te repljanke i pobegla!!!
врати-се-у-први-разред-па-све-из-почетка.;d}

- - - - - - - - - -

nema mi gorih ljudi koji kukaju kako ovde nista ne valja, a zive ovde. Nebitno da li kukaju za zavicajem, finansijama ili necim trecim.
немам-ништа-против-таквих-јер-такви-и-треба-да-оду.волео-би-да-нас-је-упола-мање-ал-да-смо-прави..него-ми-смета-њихов-став-да-су-само-они-у-праву-а-остали-су-будале.сад-овај-извређа-пола-форума-који-држе-стоку-како-нису-достојни-живота-јер-намирују-стоку.требао-је-то-рећи.нпр-твом-другару-славку-дечко-ради-дедовину-има-фул-механизацију-а-овај-није-одмакао-од-560-и-он-је-сад-паметан-а-остали-луди.
 
@putin- A, to :haha: svidja mi se na koji nivo dovodis raspravu, sledece je da pocnes da mi trazis pogresno postavljene zareze i sl, izuzetno jak argument sa necije preseljavanje na selo. Jbg, nisam dovoljan patriota da kucam cirilicom, a najbrze mi ide osHisHanom latinicom. Vidis, zanimljivo ti ide ova konverzacija, u nedostatku argumenata prelazis na licno vredjanje, nakon sto si prethodno DEBELO zagazio u politiku na komentarima. Samo mi kazi, dal si zaista ozbiljan ili trolujes po malo? Nekako ne mogu bas da poverujem da si ozbiljan. Bukvalno mi mrsko da se raspravljam oko gluposti sa tobom, samo me zanima koja je tvoja argumentacija (osim patriotizma) zasto bi ikome bio bolji siromasan tezak zivot na selu od rada u inostranstvu? Pazi, ja sam coveku npr u startu predocio 2 relativno benigne varijante, koje podrazumevaju da se prvo oproba po malo sa zivotom na selu, pa tek da vidi dal mu odgovara. Ako odgovara- super, ako ne- nije velika steta. Koji su tvoji argumenti da ce mu SIGURNO biti extra ako ode na selo i ulozi tamo sve sto ima?
 
Човече јеси ти кад изашао из тог Зајечара..?На шта ја имам да сводим дискусију са тобом кад ниси ни сам размислио.како ће он да добије запослење у том иностранству,коме да оде,шта је по занимању,знаш ли ти уопште каква је процедура нпр у Баварској за добијање 3 годишње радне дозволе,кладим се да немаш појма као теле,само си закључио да јер си гледао на тв да је боље тамо и ето боље је тамо њему него овде.Како си ти закључио да је тамо лак живот а овде тежак,ако је дечко нпр обични физички рандик и тамо и овде.шта мислиш тамо седиш а овде радиш..Немам ја недостатак аргумената само ме мрзи неком да пишем 5 пута да би нешто схватио..А шта сам му ја предложио пише у претходним постовима.А да нисам озбиљан не би се бавио пољопривредом,ал је велика разлика између морања и кад хоћеш да се бавиш тиме,ето видиш ти мислиш да си паметнији од мене,па се тако постављаш у писању,а сумњам да си ишта постигао око пољопривреде,или било чега..а ако хоћеш да видиш како све то функционише у стварности,мсм на пољопривреду дођи слободно буди пар дана,да чисто изађеш из Зајечара и из то мало воћњака за којим патиш ал жена неће.
ПС живот му нигде неће бити сигуран и обезбеђен како ти већ поредиш,а да има места да напредује и овде итекако има,свако је наш једном кренуо од 0,само је проблем што такви као ти на тој 0(нули)често и остану.без увреде.
 
Zahuktava se.. Da iznesem i ja svoje misljenje.. Kod mene u porodici radimo otac, majka i ja( i jos idem na fax, jos mi diplomski ostao, 25 god imam). Ako se hoce raditi od poljoprovrede se moze fino zaraditi i nesto ustediti, ko je vec duzi niz godina u tom poslu. Ali sve manje i manje se moze zaraditi, omladina bjezi u grad, stariji ljudi umiru, sela ostaju prazna, tako da je sve posla manje.. Neko ko nema nista i hoce da pocne da se bavi poljoprivredno u danasnje vrijeme to je veoma tesko, drzavanam je takva kakva je, da smo mi sitni nebitni.. E sad rasprava inostranstvo ili ovdje? Ako ce ovdje raditi kod privatnika za 150-200e mislim da je bolja opcija inostranstvo. Ne pricam nista na pamet, svaki mjesec sam gotovo u Njemackoj, nekad 3,4 10 dana kako kad.. Mama zimi ide raditi na crno, i za mjesec zaradi 1300e, imas stan, hranu, ali to sve kod rodjaka radi.. Nije ni tamo bajno kao sto nasi ljudi misle da pare samo padaju sa neba, veliki su troskovi, stan, hrana, obaveze. Ako se bira radi kod privatnika ovdje za 200e onda preporucujem da ko moze da ide dalje.. Ko moze da se snadje i ima uslove da moze da zaradi solodne pare ovdje nema potrebe da inostranstvo.. Jedina velika prednost, sto je tamo sve uredjeno, imas neku sigurnost, ovdje je sve od danas do sutra.. Kod mene u selu za 10 god nikoga nece biti, tako da i ja 90% kad zavrsim skolu idem gore...
 
@ putin tebi definitivno nije dobro!!!
Zanimljivo da uz svakakve uvrede i vredjanja vise clanova umesto da te sklanjaju u kos, jos te neki modetator tapse i po ledja! Nebitan si i nezanimljiv za dalju raspravu, ljudima se povraca od tvog patriotizma i nacina komuniciranja sa clanovima! Ti si sebi trn u oku i mrgut! Apsolutno nista ne trpis kad bilo ko ima bilo koje suprotno misljenje od tvog!
 
@ putin tebi definitivno nije dobro!!!
Zanimljivo da uz svakakve uvrede i vredjanja vise clanova umesto da te sklanjaju u kos, jos te neki modetator tapse i po ledja! Nebitan si i nezanimljiv za dalju raspravu, ljudima se povraca od tvog patriotizma i nacina komuniciranja sa clanovima! Ti si sebi trn u oku i mrgut! Apsolutno nista ne trpis kad bilo ko ima bilo koje suprotno misljenje od tvog!
Pa ti nemoj do komuniciras,uvek se nekako ti nadjes pozvan da kazes sta bi trebalo i kako je kome..ia da si bitan..Covece ako ti se povraca povracaj al sjasi.
 
A kako zamisljate na zapadu da pocnete od 0 sa samo 1ha zemlje bez mehanizacije? dal ste normalni! Ovde je naj lakse prezivljavanje i gorstacenje... Manite vi radnicku klasu, to je tipa ''muda med noge'' i aj na posao!
U poljoprivredi se kapital stice godinama i to treba da ti pradeda bio jako vredan da bi ti sad uzivao, u poljoprivredi je naj sporiji obrt kapitala i ako se sad krece od nule, tek unuci ce nesto da namazu na lebac! :ppozdrav:
 
Pa ti nemoj do komuniciras,uvek se nekako ti nadjes pozvan da kazes sta bi trebalo i kako je kome..ia da si bitan..Covece ako ti se povraca povracaj al sjasi.
QUOTE=putin;1198374]Slazem se sa floydom,a ovim zagovornicima da treba otici brze bolje porucujem da idu sami,pogotovo doticnom Peri,neka posalje svoje sinove vani...[/QUOTE]
Aj vrati se malo unazad pa vidi ko kome skace na glavu! Skoro uvek prvi se kacis i krenes da vredjas, zato sam i naveo da imas protekciju, realno tvoje ponasanje je O i mesto ti je van foruma! Prvi si spomenuo mene i decu o kojima je moja briga a donekle i njihova jer su vec odrasli!
Takve kao ti gledam svakodnevno na tv i slusam price da ovde tece med i mleko i svako ima svoje pravo da poveruje u to ili ne! Ja sam decku samo dao svoj savet i budi svestan da silom nikog ne zadrzavas ovde!
Tako da nemam zasto da sjasem jer nisam te ni jahao, jednostavno idi odmaraj jer ti je to pametnije i ne kaci se uvek bez potrebe sa mnom i sa svima koji nemaju isto misljenje kao i ti!!!
 
Poslednja izmena:
A kako zamisljate na zapadu da pocnete od 0 sa samo 1ha zemlje bez mehanizacije? dal ste normalni! Ovde je naj lakse prezivljavanje i gorstacenje... Manite vi radnicku klasu, to je tipa ''muda med noge'' i aj na posao!
U poljoprivredi se kapital stice godinama i to treba da ti pradeda bio jako vredan da bi ti sad uzivao, u poljoprivredi je naj sporiji obrt kapitala i ako se sad krece od nule, tek unuci ce nesto da namazu na lebac! :ppozdrav:
Ne ides na zapad da prevrces zemlju :ppozdrav: Nije to jedino zanimanje covjecanstva.
 
A kako zamisljate na zapadu da pocnete od 0 sa samo 1ha zemlje bez mehanizacije? dal ste normalni!
Ne moze on tamo nikako da bude gazda ( da ima poljoprivredno gazdinstvo). Moze da radi kao fizicki radnik kao i vecina, u nekoj firmi,fabrici, ekonomiji, poljoprivrednom gazdinstvu, gradilistu, starackom domu, i tako dalje da ne nabrajam.. Da otvori svoju firmu i svoj neki obrt, to sigurno nece moci odmah, vec velikim trudom i duzi vremeski perido da prodje da upozna sta i kako pa da otvori nesto svoje ( pretezno su to gradjevinske firme, ili transport). Pricao sam jednom kolegi na privatne por, imam rodjaka u Njemackoj, 40 km od Stuttgarta, grad Rotenburg. Navece ja odem da trcim i nekih 1 km povise grada primijetim ima farma, poljoprivredno gazdinstvo. Kazem ja rodjaku, kaze ima drzi covjek krave, oticemo kod njega. Odemo jedne sub nema nikoga, odemo druge ima stari gazda( 60 god) ima dva sina. I tako pricali s njim, i obisli sve. Ima 50 krava, 2 nova Fendta, 2 nova John Deere, 2 nova Massey Fergusona, jedan stari Internacional i jos jedan mali traktor.. Ukupnu povrsinu zemlje koju obradjuje je 200ha.. Pa ti sad vidi koliko treba raditida bi to sve zaradioo...
 
Malo ljudi nije svjesno da resavanje stambenog pitanja vani kosta od 100-200k €, zavisi od drzave do drzave. A ovde imati reseno sve to pa tamo poceti iznova i pola zivota potrositi samo na to sigurno nije pametno.
 
Hteo sam da ne spustam raspravu na ovaj nivo, al ako bas oces odgovoricu ti. Ja sam stomatolog, uspesan privatnik, imam 37 godina, 12 hektara imovine koju na zalost ne stizem celu da obradim. Da ti nabrajam gde sam sve bio i sta sam radio vise ne pada mi na pamet, samo cu da ti kazem da mi dnevno u ordinaciju udju bar dva "mucenika" koji sa teskom mukom zaradjuju novac u inostranstvu. Jbg, ljudi pod kintu, zaradili pare, dolaze da stavljaju mostove, proteze, a ovi nasi poljoprivrednici jedva skrpe pare da izvade zagnojen zub.I kad imaju pare nemaju vremena. Jbg, takav je zivot na selu. I na kraju cu da naglasim nesto, da ne bude da pljujem poljoprivredu: Ja poljoprivredu zaista obozavam!!! Ziveo sam dobar deo zivota na selu, rintao od jutra do sutra, znam tacno koji je posao kakav i koliki. I dan danas i pored 6 radnih dana nedeljno uspevam da odvojim vreme da se rekreativno bavim njom, nekoliko vocnjaka, vinograd, plastenik, zivina. I mnogo mi je lepo tako? Zasto? Podbacila visnja? Briga me, imam pare u dzepu. Nemam vremena da izriljam plastenik? Platim komsiji. Nije rodilo grozdje? Odem kod komsije i dokupim. Jbg, moze mi se. A nikad ne bih, da pocinjem ispocetka, ama bas nikad ne bih sebi dozvolio da zavisim SAMO od poljoprivrede, osim ako nemam izbora.
Inace, do sad niko nije jos uspeo da me ubedi da sam zaostao, glup, zatucan, nekulturan, ali mozda tebi i uspe, ko zna. Do sad si svoju kulturu dokazao vredjanjem, hvatanjem za gramatiku i pravopisne greske, spominjanjem moje zene itd, isl ...
Човече јеси ти кад изашао из тог Зајечара..?На шта ја имам да сводим дискусију са тобом кад ниси ни сам размислио.како ће он да добије запослење у том иностранству,коме да оде,шта је по занимању,знаш ли ти уопште каква је процедура нпр у Баварској за добијање 3 годишње радне дозволе,кладим се да немаш појма као теле,само си закључио да јер си гледао на тв да је боље тамо и ето боље је тамо њему него овде.Како си ти закључио да је тамо лак живот а овде тежак,ако је дечко нпр обични физички рандик и тамо и овде.шта мислиш тамо седиш а овде радиш..Немам ја недостатак аргумената само ме мрзи неком да пишем 5 пута да би нешто схватио..А шта сам му ја предложио пише у претходним постовима.А да нисам озбиљан не би се бавио пољопривредом,ал је велика разлика између морања и кад хоћеш да се бавиш тиме,ето видиш ти мислиш да си паметнији од мене,па се тако постављаш у писању,а сумњам да си ишта постигао око пољопривреде,или било чега..а ако хоћеш да видиш како све то функционише у стварности,мсм на пољопривреду дођи слободно буди пар дана,да чисто изађеш из Зајечара и из то мало воћњака за којим патиш ал жена неће.
ПС живот му нигде неће бити сигуран и обезбеђен како ти већ поредиш,а да има места да напредује и овде итекако има,свако је наш једном кренуо од 0,само је проблем што такви као ти на тој 0(нули)често и остану.без увреде.
 
Da ti nabrajam gde sam sve bio i sta sam radio vise ne pada mi na pamet, samo cu da ti kazem da mi dnevno u ordinaciju udju bar dva "mucenika" koji sa teskom mukom zaradjuju novac u inostranstvu. Jbg, ljudi pod kintu, zaradili pare, dolaze da stavljaju mostove, proteze, a ovi nasi poljoprivrednici jedva skrpe pare da izvade zagnojen zub
.
Ako su toliko lovarni zbog čega te šuplje zube neurade u Švabiji?
 
@Goran- Druga tema, ali ajd da razjasnim. Prvo, za neosigurane to je naucna fantastika, tamo su stomatoloske usluge izuzetan luksuz ako nemas osiguranje. Cak i da si tamo lekar ne bi ti bilo svejedno da odvojis trecinu plate za jednu plombu. Za osigurane je lakse, ima i razlicitih stepena osiguranja koji pokrivaju raspon od popravke zuba pa sve do protetike i implantologije. Razlike u cenama privatnih su ogromne, zaista. I nisu oni bogatasi, ljudi zive tamo skromno, a onda dodju kod nas i bahate se. Zarade penziju za njihov standard malu, a onda se ovde sprdaju sa njom. Jbg... ne cveta tamo cvece, ali opet je lakse zaraditi novac, pa makar da se ustedi za sopstveni biznis u Srbiji. Ovde postenom coveku trebaju godine da skrpi neku sicu za pocetni biznis, osim ako ima finansijsku zaledjinu. Nikad ja nisam bio od onih koji velicaju zapad, ali na zalost ovi nasi krajevi su ostali tuga bozija. Nije kod njih tako dobro kolko je kod nas lose.
 
Nikad ja nisam bio od onih koji velicaju zapad, ali na zalost ovi nasi krajevi su ostali tuga bozija. Nije kod njih tako dobro kolko je kod nas lose.
Тачно тако. Да је код нас мање крађе и мита било би боље. Странци који би да уложе новац, кад чују кога све треба подмитити да започну посао, бјеже назад.
 
Nazad
Vrh