Postrna setva(opšta tema).

Sad me nemojte relativno da citiram ali,upotreba stajnjaka preko 60 t po ha se naziva meliorativno đubrenje i popravlja fizičke i hemijske osobine zemljista ,naravno ako tom prilikom nema kiše nema ni roda ,košta mnogo ali vredi ,ja na svojoj parceli sam probao i povećao se humus za ceo procenat ,ali s obzirom da ja nisam to radio u više ponavljanja znaci zasada je samo moja tvrdnja ali se desilo vec
 
To sto si ti cuo ne znaci nista.Nije tacno da treba 100 ,ili slicno,godina za podizanje 1% humusa,to nema veze sa vezom.Moze se puno brze podizati humus,sve zavisi kakav je nacin obrade zemljista,koliko se unosi stajnjaka,iznosenje zetvenih ostataka ili ne,zelenisno djubrenje,navodnjavanje ili bez ,itd itd,puno faktora tu utice.
 
Ako je tako kako kažeš zašto nam je humus pao na 2 % ? Šta radiš od svega navedenog i koliko si podigao humus za sve godine kako se baviš poljoprivredom? Priroda je ko zna koliko hiljada godina stvarala plodan sloj zemlje a ti ćeš da za par godina uradiš ono za šta je potrebno hiljade godina. Daj molim te.
 
Iz mog skromnog znanja iz pedologije zemljište ima tri karakteristike. Pod jedan- mehaničke - odnos gline i peska, pod dva hemijske prisustvo makro i mikro elemenata i njihova pristupacnost biljkama,ph vrednost zemljišta i pod tri mikrobioloska - procenat humusa . Bilo je davno kad sam ovo učio pa uzmite sa rezervom.
 
А шта, конкретно, чини хумус? Шта то лабораторија анализира? Кад ми око куће, у башти, треба квалитет, користим компост, глистењак и тресет (а исплати се до мојега). У воћњаку ми хумус није битан (6. 7. класа) само мање количине вештака, повремено. Једне године сам пробао зеленишно ђубрење кроз воћнак али нема разлике.
 
Humus ,kolicina organske materije ,karbon,ugljenik injegovi spojevi .. Jedna od nama najinteresantnijih osobina humusa , djeluje kao sundjer , zadrzava vlagu. Nek me ispravi neko , ako nije bas. To..
 
Jel neko sejao direktno bez ikakvog obradjivanja soju na jecam, pitam zbog vlage da ne diram. Do sad sam uvek ili orao ili tanjirao al idu neke zeznute temperature pa se kao dvoumim da ne diram nista nego samo da posejem

Sent from my motorola edge 50 pro using Tapatalk
 
Pa niko nista neradi da se stanje popravi a tvrde sa nemoze i da treba 100 god nešto tu nije u redu jel?
Данас код Уроша био прилог где је тип из Пећинаца подигао хумус на 5% а да му није требала ни деценија. Емисија са занимљивим темама ал' кога мрзи да гледа целу онда негде око пуног сата.
 
Nazad
Vrh