Postrna setva(opšta tema).

Jel planirate sejati neki prostrni usev?
 
Gde sad naci seme soje za postrnu setvu ?.Ja bih mozda posejao neku manju povrsinu,mada jos se nisam odlucio ....
 
Ovo je posao....samo koliko se optereti i potrosi zemlja sa dva useva, da li je neko mozda primetio neke promene?
 
Ovo je posao....samo koliko se optereti i potrosi zemlja sa dva useva, da li je neko mozda primetio neke promene?
evo 20+ godina u postrnoj sjetvi sa dva usjeva (prije sam znao i kukuruz al sad samo soja jer nema uloga-osim sjemena moga) i ako gledamo analize zemljišta onda i sada, sada su u puno boljem stanju, npr neke njive s humusom 1.05% su mi ošle na preko 2%....
do unazad 2g sam orao strnjake pa sijao postrno...

a npr oni koji kod nas prakticiraju totalisanje strnjaka zale se da im je tlo u lošijem stanju...a o korovu da ne pricam
al kod nas npr notill sjetva iza ječma/pšenice ne prolazi jer miševi kasnije odrade svoje....
 
Meni dva puta golubovi pojeli soju na manjoj površini, tako da ce ici fao 250 pa sta bude. Dodje mu skoro kao postrna
 
evo 20+ godina u postrnoj sjetvi sa dva usjeva (prije sam znao i kukuruz al sad samo soja jer nema uloga-osim sjemena moga) i ako gledamo analize zemljišta onda i sada, sada su u puno boljem stanju, npr neke njive s humusom 1.05% su mi ošle na preko 2%....
do unazad 2g sam orao strnjake pa sijao postrno...

a npr oni koji kod nas prakticiraju totalisanje strnjaka zale se da im je tlo u lošijem stanju...a o korovu da ne pricam
al kod nas npr notill sjetva iza ječma/pšenice ne prolazi jer miševi kasnije odrade svoje....
Pre će biti da nisi uzorke odradio kako treba nego što se humus popravio.
 
Pre će biti da nisi uzorke odradio kako treba nego što se humus popravio.
točke uzorka su skoro uvijek iste, tj u promjeru kruga 0.5-1m

*pomoću mjernog kotača ih pronalazim i odatle vadim uzorke, i svaki put kad se ponavlja analiza uzimanje uzoraka je odrađeno na isti način!
npr 25m od kamena, pa duž čitave njive vadim uzorak svakih 50m u pravcu i tako ponavljam svakih 25m do kraja drugog kamena tj međe
 
Isto mislim da je dizanje humusa jako spor proces. Relativno brzo povecanje humusa se moze napraviti sa visegodisnjom plitkom obradom ili direktnom sjetvom ali samo u gornjih par cm . Najbrzi ali skup nacin dizanja humusa i popravljanja ostalih osobina zemlje je jednostavno da se ostavi zemlja da se zaledini 5 do 10g al ko to moze priustiti. Ko nevjeruje nek uzme uzorak iz neobradivog pored njive ,kanal,kraj kanala , do puta dvorista ili slicno
 
Знам човека који је посадио Дуње хектар скоро вукојебина не виђена ниско растиње ма Парлог само тако...Он је то купио за мале паре окрчио засадио Дуњу без зрна ђубрива људи моји какав је то сад воћњак...наравно човек је у тој приче стручњак после је радио стајњак итд...питам га ја па што тај Парлог каже он одморна Земља.Као што арендаши кажу нај више волимо земљу где никад није сејан Сунцокрет...што би рекао онај из књиге о Милутину има нешто😉
 
Nazad
Vrh