Popravka pukotina na bloku motora

Ja sam vario reduktor od balirke sa co2 (pukao na pola)I drzi treca godina ,mislim da nista ne moze da zavari bolje od co2 aparata ,samo treba znati i imati dobar co2 aparat.
Mislim da je reduktor gusani,u svakuom slucaju je liveni ,e koji je liv to vec neznam
 
Poenta varenja je da se materijali sliju jedan sa drugim,tim igrackama od 170a nemoze valjano da se vari ni celik,a ne celik i gus.i nemojte vise da pisete gluposti.ti aparati vuku zicu 0.8 koja nemoze da slije gus,a i da je jaca zica opet nece da se spoji sa gusom.
 
Svaka zica ima svoju oznaku. Nije to univerzalno kao što nisu ni elektrode univerzalne. Guglajte "mig welding cast iron block"
 
Moze CO2 da zavari Gus ali ne sa obicnom zicom. Sa obicnom zicom Co2 samo nalepljuje var nikako ne spaja dva materijala.
Blok motora ne valja variti na hladno, pre varenja ukopati mali koren zatim pukotinu dobro zagrejati autogeno brenerom, zatim na vruce zavariti Unis elektrodom ... Ta pukotina vise nece popustiti nikad.
 
"Unis"? heheh kako se seti tih elektrodi. Mislim da se više ne proizvode.
Imam ih kod kuće i matore su dosta al dobre!

Više vrsta žica, više različitih gasova, smeša gasova... Polarizacija...
 
Zica za sivi liv (sa niklom)ne postoji bar esab je nema,sumnjam da iko pravi.a imam kod kuce par vrsta zice a i punjenu ni jedna ne moze da vari gus.probano i pulsnim aparatom i menjanjem polova.
 
"Unis"? heheh kako se seti tih elektrodi. Mislim da se više ne proizvode.
Imam ih kod kuće i matore su dosta al dobre!

Više vrsta žica, više različitih gasova, smeša gasova... Polarizacija...

Unis je zakon, ne znam dali se jos proizvodi imam tih elektroda jos od ko zna kad.
Kad se zavari na hladno moze doci do ponovnog pucanja pored vara, ali zato kad se prethodno zagreje i kvalitetno zavari taj var nikad nece popustiti...
 
E bas cu do kolege otici ovaj vikend i mislim da negdje ima razbijeni blok bas od 539... zivo me zanima kako je onaj liveni zupcanik mogao zavariti naj obicnijom zicom i naj obicnijim plinom sa 190A aparatom. opet kazem da je zupcanik opet pukao nepaznjom covjeka cija je presa, ali ni jedna pukotina nije bila ni blizu vara...

Varili smo i inverterom i elektrodama za hladno zavarivanje sivog lijeva kojesta, ali jbg, nismo bili strucni pa nekad i drzi, nekad i otpadne. Kasnije se ispraksali da treba malo po malo i kovati var i sad nema vise problema ni s inverterom nesto povariti...
 
Ne znam čija je to proizvodnja bila. Ostale su mi samo za inox i neke legirane čelike što je matori ranije donosio sa posla. Dobre su. Stave se malo u rernu od šporeta i spremne za rad.

Lepo ti je objašnjeno više puta Bobo. Gus se ne može kvalitetno zavariti i spojiti u celinu uz pomoć mig-mag tehnike zavarivanja.
 
Znam da mi je objasnjeno ali ja samom sebi sad ne vjerujem jer sam vise puta gledao kako obican CO2 aparat odradjuje posao na sivom ljevu...
 
Ali dokle tebi treba objašnjavati da ne možeš da prodireš u materijal i mešaš ga sa dodatnim materijalom tom metodom. To što si ti "zavario" je ustvari zakrpa koja ne drži nego samo kozmetički popunjava rupe poput lepka ili tečnog metala. Taj tvoj var je ušao u rupice koje su nastale samim lomom i za to se zakačile. Nađi dva parčeta gusa i zavari ih čeono i zatim taj spoj preseci nečim i pogledaj koliko-toliko kakav je presek spoja i jel tvoj var zavario to ili samo popunio rupu.

To što ti nazivaš varom u ovom slučaju bi bar 90% nas nazvali žargonski "NAPLJUVAVANJE".
Baš sam nedavno se sa jednim drugarom prepucavao oko toga i nije hteo da odustane dok nije i sam uvideo da nije u pravu.
Stojao sam na 5 metara od njega i gledao ga kako se muči i govorio mu polako "majstore to tako neće moći" ali on je pokušavao da mi dokaže da može da zavari granu od izduva traktora sa co2 aparatom. Menjao je i amperažu i protok žice i protok gasa ali nikako da popusti i posluša. Napljuvao je jedno 3cm široku varčinu i sav onako zadovoljan podigao i reče "gle sad ovo" i lupio po granu i iste sekunde se raspala po varovima.
Na kraju kada je poludeo, bacio je i masku i pištolj i i stavio granu na radni sto i rekao "evo ti pa vari sa tim tvojim elektrodama. Mogu se kladiti da nećeš uspeti jer sam si video da ne može da se zavari".

Sutradan je dobio tu granu nazad zavarenu i prebrušenu i nije se videlo gde je pukotina bila. E onda se počeo smejati i lupati čekićem po njoj u nadi da će otpasti ali bio je loše sreće. Grana je bila cela i nije više pucala. Jeste da sam je morao prebrusiti od tih pljuckanja i očistiti dobro i da mi je bilo zajebano jer je materijal sav izgoren bio al posle korena vara, ostalo je išlo kao po planu.
Rekao sam mu da ću mu sledeći put naplatiti iako smo drugari jer glupost je najskuplja a tvrdoglavost još skuplja.
Al najjači mu je bio kez prvih nekoliko varova kada se nadao da će dokazati kako nisam u pravu. :haha:
 
E pa gospodo kolege varioci ja sam zavario gusanu granu sa CO2 uspesno i evo je i dan danas drzi , i iz iskustva mog mogu reci da se neki gus moze variti a neki ne moze sa CO2, na primer mercedes 123 dizel glava nemoze ni jedan aparat da zavari i nemojte se prepirati vise
 
E pa gospodo kolege varioci ja sam zavario gusanu granu sa CO2 uspesno i evo je i dan danas drzi , i iz iskustva mog mogu reci da se neki gus moze variti a neki ne moze sa CO2, na primer mercedes 123 dizel glava nemoze ni jedan aparat da zavari i nemojte se prepirati vise

Kolega je naj bolje objasnio nije svaki materijal isti i ako na oko deluje isto ali dovoljno je da se malo razlikuje njegova struktura i eto jedan moze da se vari drugi ne moze.. Ja sam zavario sa Co2 kuku od Vladimirca i drzi dosta dugo(mada mi je u planu ipak da je menjam) i ona je livena,ali GUS nisam mogao da zavarim sa Co2..Necu vise da seraspravljamo..:ppozdrav:
 
Nemaju,cak ni iste vrste.al gus je gus.nebitno dali je krupnozrnaste ili sitnozrnaste strukture.
@cira92-poteznica(kuka)na traktoru nije od gusa,to je celicni liv,ili otkivak.
 
Nazad
Vrh