Polka

Ljudi sta mislite, da li je vreme da se pocne sa razredjivanjem? :sta:

eb5nt9.jpg
fDV3Sd.jpg
vpUcD7.jpg
 
I meni je sada ovo sasvim logicno, ali ovi su mene ubedjivali mora tako, tako je najbolje.
Pa nisam bas na 20 cm mozda sam na nekih 15 ali su me navratili na jos nesto, da dok ih sadim da nagazavam nogama oko sadnica kako bi sabio zemlju i isterao vazduh, sada kada pogledam iz ove perspektive vidim da sam pogresio bilo je potrebno samo malo natabati, ali mislim da sam im malo pomogao jer sam je okopavao dva puta prvi put malo dublje bas zbog toga da im olaksam izbijanje.

@malimali
Ti si ih orezao cini mi se? Ako jesi, kako kod tebe izbijaju?

- - - - - - - - - -

@Pocetnik020
Ovo je pretpostavljam da joj je ovo druga godina?
I ako jeste koliko si imao grama/kilograma po stuku u prvoj godini?
Zanima me sve ovo jer sam ja prosle godine zasadio 2000 i sada tek krece, pa zato.
A sada zaista izgleda dobro.
 
Druga je godina.
Posadjeno 900 ali se primilo oko 600( dosta pocetnih gresaka).
Po biljci je bilo oko 800 grama.
I ja sam zasadio ove godine jos 1200, nisu jos izbile ali krenuce vrlo brzo.

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
ja cekam jos malo da izrastu na 30ak onda pocinjem i sa prihranom i taman,mada tebi nisu daleko od toga
 
Pa cini mi se da sam im pomogao malo kad sam ih orezao, i u pravu je bio Srb1n, duboko su posadjene, i ja sam ih i gazio i nagrtao posle sadnje, a dao sam tetki oko 100 komada, ona je posadila, cisto da ih zemlja prekrije bas plitko i lepo su joj krenule...
 
Bar cemo za ubuduce znati sta i kako da radimo, jer ja planiram da prosirim jos 30 ari ako bude bila dobra ova sada.
Ja sam moje danas isao sa prihranom preko lista mankogal 20:20:20 pa cu rezultate videti za par dana.
Dali ga je neko slucajno koristio?
 
mislim da sam im malo pomogao jer sam je okopavao dva puta prvi put malo dublje bas zbog toga da im olaksam izbijanje.
Lastar koji ti je jos u zemlji je sada blizu povrsine 1-2cm,mozes napraviti belaj sa tim"malo dubljim"okopavanjem...
Razgrni pazljivo jednu koja jos nije izbila pa ces naci bar 2 lastara iz korena koji su krenuli,cisto da vidis na kojoj su dubini.

- - - - - - - - - -

Evo par slika iz dvogodisnjeg zasada,danas slikano.
snc00314.jpg

Niski stubovi 1,5m iznad zemlje,samo 2 letvice i u svaku sam barem dvaput glavom zakovao dok sam brao...tako mi i treba kad sam verovao da je Polka samodrzeca"ne treba joj naslon stavi nesto radi reda"...sad se naucio pa u novoj njivi stubovi 2,2m od viska glava ne boli(bukvalno):cool:
snc00313.jpg
 
Jesil stavljao jedno ili dva creva po redu, ne vidi se bas najbolje ?
1,5m stubovi, znaci zasenu ne stavljas?

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Jesil stavljao jedno ili dva creva po redu, ne vidi se bas najbolje ?
1,5m stubovi, znaci zasenu ne stavljas?

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
Dva creva obavezno,uzimao sam najjeftinija jbg koliko para toliko muzike,sad moram neka zameniti ali vecina ce izdrzati jos ovu sezonu.
Zalivam direktno iz hidrofora a iz kace samo prihranu pustam,to mi se pokazalo dobro prosle godine.
Zasenu nisam stavljao,nisam mogao finansijski prosle godine.Planiram da je postavim u novom zasadu,tu su stubovi 2,2m pa moze bez problema samo da od armature napravim lukove i da postavim na stubove pa preko njih mrezu.Ako neko ima pametniji predlog za postavljanje zasene voleo bih da cujem.
 
Ja planiram da razvucem stara creva od sistema od stuba do stuba i po duzini i po sirini da naparavim kao rostilj i mreza da ide preko.Videcu koliko ce to biti dobro
 
Ako sam ja dobro razumeo,jel kad izdadju desetak santimetra da ih opet rezem do zemlje.
Posadjene su u novembru,i sad izbijaju iz stabla,a vadio sam jednu ima dva posla iz korena.
 
Ja sam danas sam poslusao Srb1n-a i orezao sam dva reda skroz do zemlje pa cu za par dana da vidim hoce li tu bolje izbijati iz zemlje pa ako budu onda krecem u akciu i orezujem i ostale. Sto se tice mreze za zasenu meni su stubovi 2m iznad zemlje tako da mislim da ce moci zasena, sta mislite?
 
@Polkic, mozes dici i na 2m, medjutim mislim da ti to nece raditi bas dobar posao... Preporucuje se da mreza bude bar 1m iznad malina. Tj. ovako sam ja video u praksi a i u teoriji nije nista drugacije... Elem, uzima se da su maline oko 1.5m visoke, pa 1m preko, tako da je minimalna vrednost stubova 2.5m. Stub bi trebao biti visok 3m, pola ide u zemlju i ostane 2ipo...

Druga stvar, ja to gledam ovako... Ja imam skoro 2m, a ti ne mozes da utegnes mrezu toliko dobro da ona stoji a da u nekom delu ne visi... Ja bih 99% kacio glavom :osmeh: hehehe

Salu na stranu drug, ali preporucljivo je da bude vislja i iz razloga provetravanja, a kasnije u cvetu da bi pcele mogle lakse da udju/prodju do malina...

Jos jedna od stvari koje sam saznao obilazeci malinjake prosle godine jeste da nije dobro resenje napraviti zasenu da bude skroz ravna, u nivou sa malinjakom... Preporucljivo je da se sredisnji deo izdigne, kao plastenik sa polukruznim delom ili kao krov... A sve opet u svrhu cirkulacije vazduha i navaznije, odvodjenja vlage iz zemljista! Tamo gde je bila zasena iste visine rekli su mi da se vlaga zadrzava po malinama (plodu) sto dovodi do pojave budji, gljivica, itd... A tamo gde je bila zasena u razlicitim nivoima nije bilo takvih problema...

Zato sam ja za moju buducu zasenu projektovao razlicite velicine stubova... Jedan red ce da ide na 3m visine, pa na 3.5, pa opet 3, itd...

Kao sto rekoh, tako sam ja video i tako cu i ja primeniti... Ako ima neko od kolega drugacije misljenje, vidjenje nek' ti kaze :)

E da, jos jedna stvar... Bio sam pod jednim tako niskim dole negde iza Loznice... Napolju gori nebo i zemlja, ocekujes da ce ispod biti prijatnije, kad ono medjutim... Tamo se sve nekako potparilo, k'o u loncu! Sauna brate, ne mozes da verujes, nema vazduha, uzas!

I sto se mreze tice, 30% ti je plafon za zasenu, nemoj ici na vise od toga!
 
@Polkic, mozes dici i na 2m, medjutim mislim da ti to nece raditi bas dobar posao... Preporucuje se da mreza bude bar 1m iznad malina. Tj. ovako sam ja video u praksi a i u teoriji nije nista drugacije... Elem, uzima se da su maline oko 1.5m visoke, pa 1m preko, tako da je minimalna vrednost stubova 2.5m. Stub bi trebao biti visok 3m, pola ide u zemlju i ostane 2ipo...

Druga stvar, ja to gledam ovako... Ja imam skoro 2m, a ti ne mozes da utegnes mrezu toliko dobro da ona stoji a da u nekom delu ne visi... Ja bih 99% kacio glavom :osmeh: hehehe

Salu na stranu drug, ali preporucljivo je da bude vislja i iz razloga provetravanja, a kasnije u cvetu da bi pcele mogle lakse da udju/prodju do malina...

Jos jedna od stvari koje sam saznao obilazeci malinjake prosle godine jeste da nije dobro resenje napraviti zasenu da bude skroz ravna, u nivou sa malinjakom... Preporucljivo je da se sredisnji deo izdigne, kao plastenik sa polukruznim delom ili kao krov... A sve opet u svrhu cirkulacije vazduha i navaznije, odvodjenja vlage iz zemljista! Tamo gde je bila zasena iste visine rekli su mi da se vlaga zadrzava po malinama (plodu) sto dovodi do pojave budji, gljivica, itd... A tamo gde je bila zasena u razlicitim nivoima nije bilo takvih problema...

Zato sam ja za moju buducu zasenu projektovao razlicite velicine stubova... Jedan red ce da ide na 3m visine, pa na 3.5, pa opet 3, itd...

Kao sto rekoh, tako sam ja video i tako cu i ja primeniti... Ako ima neko od kolega drugacije misljenje, vidjenje nek' ti kaze :)

E da, jos jedna stvar... Bio sam pod jednim tako niskim dole negde iza Loznice... Napolju gori nebo i zemlja, ocekujes da ce ispod biti prijatnije, kad ono medjutim... Tamo se sve nekako potparilo, k'o u loncu! Sauna brate, ne mozes da verujes, nema vazduha, uzas!

I sto se mreze tice, 30% ti je plafon za zasenu, nemoj ici na vise od toga!
Bravo za post! Mislim da je vecina stvari koje si pomenuo, provereno, 100% tacna!

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima, kada i sa kojim preparatom prskate polku, prva godina zasada, nemam kap po kap, nejednako nicanje... pozdrav
 
Pozdrav svima, kada i sa kojim preparatom prskate polku, prva godina zasada, nemam kap po kap, nejednako nicanje... pozdrav

Nemoj odmah hemiju,pusti je malo.
Ja na to gledam ovako,imam u selu deo imanja gde ima ostruge(divlja kupina)ista "porodica"kao i malina,sta joj nisam radio cupao,palio,prskao totalom i svake godine ona iznova nice.Isto ce ti biti i sa malinom,kad jednom krene da se siri nema kraja.
Sto se nejednakog nicanja tice mozes videti i na slici koju sam postavio par postova iznad iz mog malinjaka da ima"rupa",zato cu malo sacekati sa proredjivanjem dok ne vidim gde nije izbila da mogu presaditi koju.
 
Svako drugacije radi, ja recimo preporucujem u prvoj god. prvo prskanje protiv didimele i susenja izdanaka na visini od 20 cm, tako sam radio na svim zasadima, vec od druge god. malo kasnije..
 
Pa logično je kad je mlada i nejaka pomoći joj "hemijom"... To ne znači da će se ona razboleti ili neće uspeti, ali joj svakako će koristiti... Pogotovo prihrana preko lista

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Pesticidi odmazu zdravoj biljci valjda a prihrana je druga prica ona je tu da potpomogne,zato se uz svako prskanje pesticidima ubacuje prihrana a u novije vreme aminokiseline
 
Nazad
Vrh