Polka

Optimalna sirina je od 40 -60 cm i proredjivanje....
 
Koliko god da je proredite, ona ce iznova izbijati iz korena , jednostavno ove sorte kao da teze vecem broju izdanaka, mislim da je bitnija optimalna sirina redova i kasnije proredjivanje....Na malim povrsinama i nije toliki problem prorediti je, medjutim na velikim je to rudarski posao....Sirina reda i sto bolje provetravanje u medjuredu....
 
Pozdrav, i ja sam isto posadio polku pocetkom novembra. Kakva je sada tvoja da li je svaka krenula, kod mene slabo izbijaju na povsinu, vrlo slabo. Ali ja nisam bacio djubre, sutra cu da bacim yara osnovno, kao sto mi rece kolega sa foruma...

Izvini tek sada sam video pitanje, i kod mene jos uvek slabo izbija iz zemlje krenula je skoro svaka gore, jer sui meni rekli da ne secem nadzemni deo dok iz zemlje ne izbiju lastari visine 10-tak cm. A iz zemlje krece tek poneka.
Kako je kod tebe?
 
Imali ko iskustva sa stavljanjem mreza za krastavce vodoravno na drugi red precaga kod polke ?negdje na visinu od 120 cm je druga precka i koje bi sirine trebala bit mreza?Jel neko to vec radio, pomazeli da se lastari nekrecu u redu?vidim da sada to preporucuju
 
Imali ko iskustva sa stavljanjem mreza za krastavce vodoravno na drugi red precaga kod polke ?negdje na visinu od 120 cm je druga precka i koje bi sirine trebala bit mreza?Jel neko to vec radio, pomazeli da se lastari nekrecu u redu?vidim da sada to preporucuju

Ne preporucujem... Ovako drugarski...

Mislim da je samo u teoriji to mozda ok, u praksi ne. U pocetku ce i raditi (mozda) posao,ali kasnije kada ti sve to zaraste, posle ces sebi da ruku odgrizes dok budes pokusavao da skines mrezu sa malina kada budes trebao da ih 'ošišaš'... Sve ce ti se zapetljati ;) Lepo ti udri prečku na metar visine i razvuci kanape... Ako ti poraste i krene opet da pada ti udri jos jednu precku :) A na jesen lepo skines kanap, uzmes i poseces bez da ti se bilo sta umrsilo...

Naravno, ako neko ima varijantu zasto bi trebalo da je stavi neka me ispravi :osmeh: Ali kod mene maline taj film nece gledati :haha:
 
Ako se bas negde zamrsi prodje se skalpelom cela parcela i isece se mreza, bolji je kanap za ravan teren ali za nagib bolja je mreza.... Da se stavlja na 120 cm to te neko slagao, mreza se stavlja maksimalno do metar, sta ima ona gore da hvata jer sto je vise postavljena mogucnost lomljena je veca, ja sam video prosle godine kako hladnjaca na dva hektara stavlja mrezu za krastavce, kazu greska im je samo sto su postavili ma metar rekose da je 80 cm taman, sto zbog lomljenja sto zbog bocnih grana.... E sad ja sam vise za kanap ali u jednom delu parcele mi je veci nagib tacnije na 40 ari i tu vec idem mrezu za krastavce... Ona je 1,7 metara sece se na pola i gubi se 15 cm dakle oko 75 ispada sirina reda... Ako ti nije nagib bolje je kanap kao i uvek
 
Eto vockica sa informacijom iz prve ruke odmah posle mene ;)

Koliko uopste kosta ta mreza Vockice?
 
Stavljo sam ja kanap prosle godine,kod mene je ravan,al bilo je neko nevrjeme pa mi sve lastare istjeralo i povaljalo pored kanapa.osto sam dva dana vracajuci ih unutra.zato sam mislio mreze stavit!hvala na odg.
 
Izvini tek sada sam video pitanje, i kod mene jos uvek slabo izbija iz zemlje krenula je skoro svaka gore, jer sui meni rekli da ne secem nadzemni deo dok iz zemlje ne izbiju lastari visine 10-tak cm. A iz zemlje krece tek poneka.
Kako je kod tebe?

Pretpostavljam da je u pitanju mladi zasad,prva godina.
Ako sam u pravu onda si napravio istu gresku kao i ja prve godine,zasadio sam duboko pa na prolece tesko izbijaju lastari vec gura iz pupoljaka iznad zemlje.
Moj savet ti je SECI DO ZEMLJE,sve dok vuce hranu u pupoljke nece ti izbiti iz zemlje a i ono sto izbije nece se razvijati kako treba.
Ako neku raskopas videces da ima dosta sadnica koje izbijaju iz pupoljaka koji su pod zemljom ali blize povrsini pa te moze prevariti da pomislis da je krenula iz korena.
I jos jedna stvar,vidim da kolega Vlada Nikolic na slikama koje je postavio frizira medjuredni prostor,(verovatno kao i vecina nas ovde),ja sam to radio prosle godine pa mi lastari izbijaju na sred medjureda.
Na jednom predavanju sam cuo,i to cu probati ove godine da se medjuredni prostor ne frizira vec samo da se pokosi trava a da se kopacicom ili frezom plice prodje po 40-50 cm sa obe strane reda.Kazu da se koren onda zadrzava u tom obradjenom prostoru,ne probija gde je ugazena zemlja.
I za fiksiranje lastara mozete koristiti plasticne kopce,meni su se odlicno pokazale,placao sam kutiju od 1000kom 500din,treba ih dosta ali se mogu ponovo koristiti pa smatram da vredi.
 
Kolege, ima li u vasim krajevima kakve govorancije o otkupu,ceni itd jesenjih sorti?

Mislim da je rano jos pricati bilo sta, ali o cenama mozes gledati tamo u temi koja se tice plasmana i cena za 2017tu... ;) Mada, po onome sto sam ja cuo (mimo foruma) jeste da ce biti u opsegu 200-230... Ali kao sto rekoh, mislim da je mnooogo rano kalkulisati jos uvek...
 
Evo nasao sam par snimaka,mislim da ce biti od koristi mladim kolegama.Ko nema vremena moze odgledati prvih 5-6min.

[video=youtube_share;MYjW7XFgdQQ]https://youtu.be/MYjW7XFgdQQ?t=564[/video]

Neko pomenu mreze za krastavce i cime prskati kad polka krene pa evo ovde ima malo saveta.

[video=youtube_share;kDJUPC3W_vs]https://youtu.be/kDJUPC3W_vs?t=242[/video]

p.s.Ovde se moze videti i medjuredni prostor koji nije friziran,to cu probati ove godine na jednoj parceli da vidim kako ce se ponasati ako budem mogao da se izborim sa korovom:osmeh:.
 
Izvini tek sada sam video pitanje, i kod mene jos uvek slabo izbija iz zemlje krenula je skoro svaka gore, jer sui meni rekli da ne secem nadzemni deo dok iz zemlje ne izbiju lastari visine 10-tak cm. A iz zemlje krece tek poneka.
Kako je kod tebe?

Pa i ja sam kasno orezao, pre 17 dana, isto su kreali bili pupoljci, ja sam bacio pre deseak dana yaru osnovno i zafrezirao i zalio. Sad onako, izbilo je nekih 30-40%, a ima ispod zemlje na nekoj krenuo pupoljak, pa ima 7-8 cenimetara, moguce da je duboko posadjeno, ne znam ni ja...

- - - - - - - - - -

Pretpostavljam da je u pitanju mladi zasad,prva godina.
Ako sam u pravu onda si napravio istu gresku kao i ja prve godine,zasadio sam duboko pa na prolece tesko izbijaju lastari vec gura iz pupoljaka iznad zemlje.
Moj savet ti je SECI DO ZEMLJE,sve dok vuce hranu u pupoljke nece ti izbiti iz zemlje a i ono sto izbije nece se razvijati kako treba.
Ako neku raskopas videces da ima dosta sadnica koje izbijaju iz pupoljaka koji su pod zemljom ali blize povrsini pa te moze prevariti da pomislis da je krenula iz korena.
I jos jedna stvar,vidim da kolega Vlada Nikolic na slikama koje je postavio frizira medjuredni prostor,(verovatno kao i vecina nas ovde),ja sam to radio prosle godine pa mi lastari izbijaju na sred medjureda.
Na jednom predavanju sam cuo,i to cu probati ove godine da se medjuredni prostor ne frizira vec samo da se pokosi trava a da se kopacicom ili frezom plice prodje po 40-50 cm sa obe strane reda.Kazu da se koren onda zadrzava u tom obradjenom prostoru,ne probija gde je ugazena zemlja.
I za fiksiranje lastara mozete koristiti plasticne kopce,meni su se odlicno pokazale,placao sam kutiju od 1000kom 500din,treba ih dosta ali se mogu ponovo koristiti pa smatram da vredi.

Pozdrav, i kod mene slabo izbijaju a skoro svaka je krenula dole u zemlji, moguce da sam i ja duboko posadio, a i kasno sam orzao do zemlje. Reci mi kod tebe kad su kasno kretale prve godine, da li su posle kad su krenule bile dobre i da li su stigle na rod???
 
Pozdrav, i kod mene slabo izbijaju a skoro svaka je krenula dole u zemlji, moguce da sam i ja duboko posadio, a i kasno sam orzao do zemlje. Reci mi kod tebe kad su kasno kretale prve godine, da li su posle kad su krenule bile dobre i da li su stigle na rod???

Nista se ne sekiraj,trebace joj malo vise vremena da izbije ali kad jednom probije vrlo brzo napreduje.
Ako se od vrucine zemlja stvrdnula pa napravila pokoricu mozes BLAGO motikom razbiti-usitniti da pomognes lastaru da izbije.
Ja sam prosle godine izgubio brdo zivaca razmisljajuci sta sam pogresio i da li cu uopste imati sta roda pa kad je krenulo sreci nema kraja.:osmeh:
Od 1800 sadnica sa prve njive ubrao sam 1821kg+ono sto sam podelio prijateljima,komsijama,rodbini...znaci uklopio sam se u standard od 1kg po sadnici u prvoj godini.
Ono sto ti moze praviti problem je sto ne vidis koja je krenula iz korena a koja iz pupoljka ispod zemlje pa se moze desiti kao i meni da imas dosta niskih rodnih grana.
Malo ces se namuciti sa vezivanjem ali jbg svaka skola se placa.
 
Pretpostavljam da je u pitanju mladi zasad,prva godina.
Ako sam u pravu onda si napravio istu gresku kao i ja prve godine,zasadio sam duboko pa na prolece tesko izbijaju lastari vec gura iz pupoljaka iznad zemlje.
Moj savet ti je SECI DO ZEMLJE,sve dok vuce hranu u pupoljke nece ti izbiti iz zemlje a i ono sto izbije nece se razvijati kako treba.
Ako neku raskopas videces da ima dosta sadnica koje izbijaju iz pupoljaka koji su pod zemljom ali blize povrsini pa te moze prevariti da pomislis da je krenula iz korena.
I jos jedna stvar,vidim da kolega Vlada Nikolic na slikama koje je postavio frizira medjuredni prostor,(verovatno kao i vecina nas ovde),ja sam to radio prosle godine pa mi lastari izbijaju na sred medjureda.
Na jednom predavanju sam cuo,i to cu probati ove godine da se medjuredni prostor ne frizira vec samo da se pokosi trava a da se kopacicom ili frezom plice prodje po 40-50 cm sa obe strane reda.Kazu da se koren onda zadrzava u tom obradjenom prostoru,ne probija gde je ugazena zemlja.
I za fiksiranje lastara mozete koristiti plasticne kopce,meni su se odlicno pokazale,placao sam kutiju od 1000kom 500din,treba ih dosta ali se mogu ponovo koristiti pa smatram da vredi.

Jeste mladi zasad prosle godine krajem oktobra je posadjena, e vidis meni su ljudi od kojih sam kupi a i teca mi je rekao jer i on ima malinu rekli da ne orezujem ovo sve dok mi mladi ne izbiju iz zemlje i ne budu visine 10 cm i ja sam ih poslusao. Mada cini mi se da si upravu, svaka koja je gore poterala lastar da slabije tera iz zemlje, a ima par komada gde nadjem gore suva skroz ali je izbila iz zemlje iz zila.
Tako da prosto nisam pametan sta da radim, vidis i ti si isto tako radio pa si opet ima prosek kilogram po struku sto je ekstra.
 
Da,po pravilu bi trebalo sacekati da lastar izbije 10cm pa da onda orezes,i to bi moglo tako da je sadjena na dubinu na kojoj je bila kad je vadjena sto je nekih 5cm.Ti si verovatno sadio kao i ja prosle godine na 20cm dubine(plasio sam se da je plitko pa da mi ne izmrznu ja ih zagrtao).
E sad znas li koliko treba lastaru da probije 20cm da bi samo izvirio iz zemlje pa jos da izraste 10cm da bi orezivao...dok to cekas ona gore izbila iz 3-4 pupoljka pa ostala ni gore ni dole.
Probaj da je poteras,ostavi samo najnizi pupoljak koji je krenuo a sve iznad rezi da ne vuce hranu,neka gura u lastar.Ako nisi siguran sta da radis ti probaj na par sadnica pa vidi kako se ponasa ako krene kako treba ti rezi sve.
A za prinos se ne sekiraj,samo da posluzi vreme.
 
Jeste mladi zasad prosle godine krajem oktobra je posadjena, e vidis meni su ljudi od kojih sam kupi a i teca mi je rekao jer i on ima malinu rekli da ne orezujem ovo sve dok mi mladi ne izbiju iz zemlje i ne budu visine 10 cm i ja sam ih poslusao. Mada cini mi se da si upravu, svaka koja je gore poterala lastar da slabije tera iz zemlje, a ima par komada gde nadjem gore suva skroz ali je izbila iz zemlje iz zila.
Tako da prosto nisam pametan sta da radim, vidis i ti si isto tako radio pa si opet ima prosek kilogram po struku sto je ekstra.

Tako sam i ja mislio, ali ovaj sto mi prodao mi rekao da ih rezem, zato sto je on vadio iz njegovog zasada koji je vec dvogodisnji i da se one rezu odmah, ne ceka se da izrastu 10-20 centimetara. Ne znam ni sam, ali i meni ovo sto kaze Srb1n deluje logicno i pametnije...
 
Nazad
Vrh