Polka

Vestacko, ali uzmi neko sto se brze rastapa....

- - - - - - - - - -



Zasto sada po redu malina sa frezom, po meni nema potrebe......Ja sam to uradio prosle god. kada sam hteo zadnji red do zice da sklonim zbog prostora, cak dva puta sam je izfrezovao, misleci da cu je tako spreciti. Nisam, opet je taj red poterao i dao kasniji rod.


Ja se izvinjavam, a koje se brzo rastapa da li je o mozda yara, ili kan, urea ili tri 15, ili mogu da bacim ovo organsko???
 
Ja radim sa Jarom osnovno, a i sve kasnije prihrane kroz sistem. Ove god. sam radio complex. Posto ti je mlada malina , dovoljno ti je 25 kg na 10 ari, za azot ti je jos rano . I pozuri malo sa osnovnim djubrenjem, bar do kraja meseca.... Mozda kolege imaju neki drugi savet, ipak svi mi imamo neki svoj nacin, vremenom ces i ti nauciti..
 
Evo da malo osvezim temu, pre nekoliko dana sam bacio djubre za malinu 50kg 6:12:24 na 750m/d, a danas sam udarao kolje.
Samo da napomenem da je zasad zasadjen pocetkom novembra prosle godine.Kolje mi je dugacko 2,4m i pre udaranja u zemlju sam ga opalio na vatri pa posle toga namazao uljem tako da ce sporije propadati.
E sada voleo bih da cujem vase misljenje o svemu ovome i naravno sta radite u vasim malinjacima?
Imam i slike da stavim ali ne znam kako? :sta:

Pozdrav, i ja sam isto posadio polku pocetkom novembra. Kakva je sada tvoja da li je svaka krenula, kod mene slabo izbijaju na povsinu, vrlo slabo. Ali ja nisam bacio djubre, sutra cu da bacim yara osnovno, kao sto mi rece kolega sa foruma...
 
vlado

U kojoj godini je polka.
Šta mislite da li u zemlji ima dovoljno vlage ili ako ovako potraje biće potrebno zalivanje. Imam nešto posadjeno u drugoj godini mislim da za to nema problema ali za ovo novo sto sam zasadio to me interesuje, ako ne padne kiša koju najavljuju
 
Poslednja izmena:
A koja je to optimalna sirina?

40ak cm. Tj. po 20cm levo i desno od sredine koliko si sadio... Tako su meni isto rekli iz rasadnika od kojeg sam uzeo ja moje sadnice...

Imas negde medju onim linkovima gde je predavanje profesora Adnana Maličevića... (ako ne mozes da najdes, kucaj na YT) Ja sam ih od zimus sve pregledao, a neki traju i po sat ipo do dva sata... (dokon covek, sta cu...hehehe)

Na vecini predavanja obradjuje sve sorte po malo, sto Vilameta, sto Mikera i Polke/Polane i tu uvek napominje (da ne kazem da se viče) da "treba" da bude toliko...

Elem, pored sto sam slusao njega, letos sam i sam obisao odredjeni broj malinjaka po Vojvodini i zapadnoj Srbiji i uverio se da uglavnom svi furaju taj neki fazon... Tako sam ja resio i kod mene, a samim tim eto kako ja kod mene, tako ja "kazem/savetujem" sad i tebi :osmeh:

Ako neko ima drugacije mere neka kaze kolegi da ne bude da ja 'prosipam' neku pamet :))) hehehe

A da, znam kad sam pitao ljude zasto bas toliko i kako da ih drzim unutar te mere, oni mi pokazase da su navodnjavanje kpk razvukli po 20cm levo i desno od sredine i kao to im je "granica"... Ono sto izadje napolje se frezira, okopa, itd... A opet, fora je da se na 20ak cm od sredine i postave trake kako bi se biljka forsirala da razvija koren u stranu i samim tim da se siri i bude sto bolje ukorenjena ako pustas kasnije prihranu, itd... Da ne tupim vise, jbga, ljudi koji su mi objasnjavali su agronomi i godinama u ovom nekom poslu, ja sam samo preneo ono sto su meni rekli... Pa ako nekome pomogne :)))
 
Ja sam moje suzio na 30-35 cm pa zato pitam. Nisam nazalost odgledao sva predavanja bas zato sto dugo traju pa ne mogu sve da postignem. Creva su mi na 40 cm, medjutim ovde sam primetio da ljudi vise suze redove pa sam i ja tako nekako.
 
Nazad
Vrh