Polka

Ja licno mislim da je to sa hemijom isto kao covek kad pocne da se kljuka lekovima. Stalno mu nesto fali i sve ih vise trosi. A kako se te aminokiseline odraze na plod? To mene zanima. Nekako kad se one spomenu odmah se setim onih napumpanih bildera, a iznutra trulih.
 
Nekako kad se one spomenu odmah se setim onih napumpanih bildera, a iznutra trulih.

ahahaha :) Jaooo kako se nasmejah :D

Slazem se sa tim da je hemija samo najnuznije 'zlo' u momentima kada biljka ne moze da se izbori sa nekim bolestima... Ali koliko sam ja citao o tim aminokiselinama na netu, one ne uticu negativno na plod... Aminokiseline se posle apliciranja aktiviraju u onim zonama biljke koji je ugrozen i pomaze neko vreme da se ona izbori i krene kako treba... Ulazi u zone lista, stabla, poboljsava fotosintezu, itd... Ja to nekako ugrubo kapiram kao sto antibiotici deluju kod nas i koji se generalno primenjuju kada je bas to neophodno... Evo ja sam zavrsio sa okopavanjem posle 5 dana... Tamo gde je bila pokorica, malina se mucila da izadje, ali kad sam je razbio i omogucio da napreduje eno za 5 dana da je ne prepoznas... A dok nisam stigao da okopam, ona koja je i uspela da izbije iz zemlje, sva je bila zuta/bleda bas nikakva... Eto, a onda jos ove oscilacije u temperaturi, jak 'ladan vetar i ti mislis ko zna kakva bolestina :)

Aco, kucaj na google-u "znacaj aminokiselina kod biljaka" ili tako nesto i ima par sajtova sa fino opisanim detaljima :)
 
Za neke koji ne idu u teratnu surutka i dekstroza su hemija.... a ustvari čista priroda...
Čovek je inteligentno biće, a biljka nije, tako da poređenje nema smisla...
Kod biljke se protiv bolesti treba ići preventivno, a ne kad je bolesna.... Ako je "preveniraš" na vreme, pa joj daš malo energije u vidu djubriva,aminokiselina i slično, posle kad "odraste" manje ćeš morati...
 
Čovek je inteligentno biće
Ova konstatacija mi je veoma diskutabilna..:osmeh:
Salu na stranu,ja sam moju malinu prve godine "okupao" quadrisom zbog didimele,ako je ima na sadnici da mi ne prenese na lastar i switch zbog trulezi.Quadris je na beloj listi u EU,nema ostataka dok switch ima karencu oko 7 dana i to je to malina lepo napredovala,lepo rodila,deca udju beru jedu sa grane to je ono sto je meni bitno.
Prskati malinu insekticidima preventivno protiv vasi ili malinine bube,savijaca....a da njih ni nemas u malinjaku meni nije logicno,mozda gresim...
 
Ova konstatacija mi je veoma diskutabilna..:osmeh:
Salu na stranu,ja sam moju malinu prve godine "okupao" quadrisom zbog didimele,ako je ima na sadnici da mi ne prenese na lastar i switch zbog trulezi.Quadris je na beloj listi u EU,nema ostataka dok switch ima karencu oko 7 dana i to je to malina lepo napredovala,lepo rodila,deca udju beru jedu sa grane to je ono sto je meni bitno.
Prskati malinu insekticidima preventivno protiv vasi ili malinine bube,savijaca....a da njih ni nemas u malinjaku meni nije logicno,mozda gresim...
Jbg, kaže se da je čovek inteligentno biće, ali slažem se da je pitanje :)
Isto sam i ja radio zaštitu... Protiv insekata ništa nisam. Imao sam problema sa smrdibubama, ali sam to rešio tako što sam ih ubijao... Kad god sam brao, prvo sam dremnuo stabljiku pa bi one pale na zemlju i onda sam ih gazio... Jbg, moralo je tako da bih mogao da jedem sa grane. Ja nemam mnogo maline pa mi nije teško padalo... Nisam ih istrebio skroz, ali ih je bilo u podnosljivom broju...


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Ljudi, pricamo ovim sortama malina, Polka se prska najvise tri puta a Polana moze bez problema da prodje i sa dva prskanja... Nakon zadnjeg prskanja na pocetku cvetanja, protiv trulezi, ulazimo u berbu koja traje i do tri meseca.... Znaci niti smo opteretili biljku sa previse hemije, a sa druge strane, ta sredstva kojima je prskamo ne mogu je adekvatno zastiti.......
 
Ja sam Polku pre par dana poprskao za prihranu preko lista Mankogalom 20:20:20 i nisam primetio neku bitniju razliku na njoj da je se pobojsala, jel imao neko iskustva sa njim, i koji mi preparat preporucujete za sledecu prihranu preko lista a i preko sistema kpk jer od sledece nedelje ga postavljam i tako cu je prihranjivati?

Svaki savet ce mi dobro doci?
 
Pozdrav svima, ja sam novi. :)
Pocetkom prosle nedelje sam prskao funguran i cipkord neki, sve kontaktno nista sistematicno. Ostalo mi je jos 7-8 ari trave da pokosim i onda bih trebao da razredim malinu. Malinjak star 2 godine, prvi put to radim. E sad sta, kako, koliko i na koliko... To nemam pojma! :D
 
Pozdrav svima, ja sam novi. :)
Pocetkom prosle nedelje sam prskao funguran i cipkord neki, sve kontaktno nista sistematicno. Ostalo mi je jos 7-8 ari trave da pokosim i onda bih trebao da razredim malinu. Malinjak star 2 godine, prvi put to radim. E sad sta, kako, koliko i na koliko... To nemam pojma! :D
Od svih komentara koje sam ja do sad procitao, ostavljas 10 sadnica na duzni metar i da su sto bolje rasporedjene.

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Hvala buraz, oko 1200m imam. 500m prosle godine dalo 680kg, za vreme kisa sam jednom prskao fertigalov CaB (kalcijum bor) i imao sam odlicne rezultate. eto, neko iskustvo da prenesem, malo je rano al nek se zna.
 
Mikser cime si prskao preko lista za prihranu, meni je ovo prva godina polke i do sada sam dva puta prskao Mankogalom 20:20:20 i nisam video bitnije razlike.
Sta mi ti sada preporucujes u fazi porasta, posto si ti kroz ovo prosao?
 
Ne treba je, po meni, prskati previse. Korov je to buraz. Pusti je da sama raste, seci stare ako nisi, i polako. Ja sam bacio jaru (kompleks) i ove i prosle, cca 25mg po stabljici. To su 2 kascice iz one bebi hrane, mleka u prahu, sta li je... Eventualno slavol ali ti si vec odradio mankogal. Najbitnije u toj fazi prve godine za mene je bilo "prasenje" zemlje. Da se razbije ona pokorica (prva 2cm) pa biljka moze da izadje i obavezno cupanje trave srukama, nista motika. Prasenje mozes kopacicom da izvrsis onako blago i polako da ne povredis mladice koje bi da izbiju iz zemlje.
P.S. Za prehranu obicno koristim slavol i amiksol po 80 ml na 10l vode
 
Sto se tice trave i korice toga nema ni za leka jer sam okopao dva puta ali to ranije dok nije bila krenula da izbija kako je ne bi povredio, travka ako neka izbije to redovno cupam tako da je cista.
Primetis li neke promene na listu posle prkanja slavolom i amiksolom, da izgleda bolje i to?
 
Primetcivao sam proslog leta kad su bile bas jake vrucine (3x sam je prskao za 2.5 meseca) ali mislim da sada nije bila pod nekim vecim stresom da bi se primetilo.
Na pocetku sam kupovao u dosta poljo apoteka i onda odabrao onu u kojoj mi se ucinilo najstrucnije osoblje. Ta devojka mi po potrebi dolazi u malinjak da "baci pogled", ako ima nekih promena odnesem joj lisku... Ona je inace zastitar po struci ali konta dosta ovu polku.
Jel imao neko iskustva sa "muva galica"? Prosle godine sam desetkovao malinjak zbog nje, nadam se da necu morati i ove
 
Ajmo malo da pokrenemo ovu temu, danas sam prskao Polku Fitofertom Aminofleksom, aminokiselinama da se oporavi malo od ovog soka, a za koji dan dok jos otopli ide mortonik 20:20:20.
Da cujem sta vi radite kod vas u vasoj Polki?
 
Nazad
Vrh