Polka

Aha, sada razumem u cemu je problem.
Kakva su vasa iskustva jel' potrebna mreza za zasenu prve godine ili ipak moze da ceka sledecu?

Naravno da treba, beres je od jula kad su najvece temperature, mreza iz mog iskustva vredi puno. Ne znam koja je povrsina u pitanju, mreza je oko 20din-m2,al daje opstina 50odsto povracaja tako da ne izadje nesto puno. Ja sam pokrivao celu povrsinu
 
Naravno da treba, beres je od jula kad su najvece temperature, mreza iz mog iskustva vredi puno. Ne znam koja je povrsina u pitanju, mreza je oko 20din-m2,al daje opstina 50odsto povracaja tako da ne izadje nesto puno. Ja sam pokrivao celu povrsinu

Ja ne bih celu povrsinu zbog oplodjavanja, jer odmah pored malinjaka mi je pcelinjak i zbog lakseg rada pcela ne bih.
Mislis da svaka opstina vrsi povracaj 50%?
Gde mogu da se raspitam?
 
Evo da malo osvezim temu, pre nekoliko dana sam bacio djubre za malinu 50kg 6:12:24 na 750m/d, a danas sam udarao kolje.
Samo da napomenem da je zasad zasadjen pocetkom novembra prosle godine.Kolje mi je dugacko 2,4m i pre udaranja u zemlju sam ga opalio na vatri pa posle toga namazao uljem tako da ce sporije propadati.
E sada voleo bih da cujem vase misljenje o svemu ovome i naravno sta radite u vasim malinjacima?
Imam i slike da stavim ali ne znam kako? :sta:
 
Evo da malo osvezim temu, pre nekoliko dana sam bacio djubre za malinu 50kg 6:12:24 na 750m/d, a danas sam udarao kolje.
Samo da napomenem da je zasad zasadjen pocetkom novembra prosle godine.Kolje mi je dugacko 2,4m i pre udaranja u zemlju sam ga opalio na vatri pa posle toga namazao uljem tako da ce sporije propadati.
E sada voleo bih da cujem vase misljenje o svemu ovome i naravno sta radite u vasim malinjacima?
Imam i slike da stavim ali ne znam kako? :sta:

Kolega, odes na www.fotkica.com i tamo odaberes slike koje hoces, a onda postavis (cini mi se) drugi link koji ti se ponudi u tvoju poruku i to je ugrubo to. :)
 
slike.php
[/URL][/IMG] evo ovde se vidi da mi je pcelinjak odmah pored malinjaka tako da ne binem za oplodnju.
slike.php
[/URL][/IMG] Evo kako sam udarao kolje.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG] A na ovoj se vidi kako je ova poterala 3 mladice, ima neka nije ni jednu, neka dve, neka nijednu, sve zavisi kako koja

Hvala kolega na savetu oko postavljanja slika.
Evo par slika gde se vidi kako sam kolje udario, na jednoj se vidi da mi je pcelinjak odmah uz malinjak tako da se ne briinem za oplodnju, i na jednoj se vidi kako je poterala mladice, ima neka nije poterala nijedan neka dva, zavisi kako koja.
A sada bih zamolio iskusnije kolege da daju neki savet?
 
Drago mi je da sam mogao pomoci ;)

Super izgleda! :)

Kazi mi, koliko su ti visoki stubovi i koliko su isli pod zemlju? I da, koja je cena? Meni bi trebalo 70-ak komada, ali mi se svi nesto prenemazu oko cena... Te 200, te 300, onda budu za koji dan i 500, itd...
 
Drago mi je da sam mogao pomoci ;)

Super izgleda! :)

Kazi mi, koliko su ti visoki stubovi i koliko su isli pod zemlju? I da, koja je cena? Meni bi trebalo 70-ak komada, ali mi se svi nesto prenemazu oko cena... Te 200, te 300, onda budu za koji dan i 500, itd...


Ja sam ih sekao na 2,4metra, imao sam svoj bagrem a cena u mom kraju se krece od 200 pa do 350 zavisi koja duzina, debljina. Otprilike su ulazili 40sm u zemlju neki manje vise, nisam merio.
A i ti imas polku?
 
Polanu. Ali nije zgoreg procitati sta pisu i po temama za ostale sorte :) Eto, da nisam bio ovde, ne bih ti postavio nama slike ;)
 
ja sam rasadio 17 decembra polku..kada bi trebala da krene,sada stoji kako je i posadjena i kada mogu da bacim mesavinu?
 
Kada se prolepsa malo vreme i kad krene vegetacija, rasceprkaj malo oko sadnice pa ces videti nove.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Ne uspeh pronaci na ovoj temi vezano za polku...Koje visine tj.duzine bi trebali da budu bagremovi stubovi da bih na njih mogao da postavim mrezu za sencenje kasnije i na kojim visinama na stubu bih trebao postaviti poprecne gredice na koje bih vezao kanap/zicu ?
 
Ne uspeh pronaci na ovoj temi vezano za polku...Koje visine tj.duzine bi trebali da budu bagremovi stubovi da bih na njih mogao da postavim mrezu za sencenje kasnije i na kojim visinama na stubu bih trebao postaviti poprecne gredice na koje bih vezao kanap/zicu ?

Zdravo Ivane, ja sam isto pocetnik tako da ne mogu da ti garantujem da sam upravu.
Ja sam moje kolje sekao na 2,4 metra otprilike u zemlju ulazio oko 40-50cm, a isto sam planirao da stavljam mrezu za zasenu.
A za te poprecne letvice ni sam ne znam na koju visinu treba da ih stavim, a ni kolike duzine treba da budu, to bi i mene zanimalo?
 
Zdravo Ivane, ja sam isto pocetnik tako da ne mogu da ti garantujem da sam upravu.
Ja sam moje kolje sekao na 2,4 metra otprilike u zemlju ulazio oko 40-50cm, a isto sam planirao da stavljam mrezu za zasenu.
A za te poprecne letvice ni sam ne znam na koju visinu treba da ih stavim, a ni kolike duzine treba da budu, to bi i mene zanimalo?

Hvala na odgovoru , neko ce nam vec dati kompletan info :)
 
ljudi zna li neko sta se desava sa ovim pricama o otkupu ovogodisnje maline? procitah da se polka nece ni otkupljivati, a da ne pricam o svakodnevnim pricama kako su pune hladnjace i o lose kvalitetu ove sorte itd..jedan cak hoce da je cupa i da sadi vilamet
 
Zdravo Ivane, ja sam isto pocetnik tako da ne mogu da ti garantujem da sam upravu.
Ja sam moje kolje sekao na 2,4 metra otprilike u zemlju ulazio oko 40-50cm, a isto sam planirao da stavljam mrezu za zasenu.
A za te poprecne letvice ni sam ne znam na koju visinu treba da ih stavim, a ni kolike duzine treba da budu, to bi i mene zanimalo?

Koliko ja znam, tj. kako su mi rekli (a neka me neko ispravi ako nisam upravu), trebalo bi ostaviti nesto oko metra prostora iznad maline... E sad, s'obzirom da ona moze da naraste i na 2 metra, koliko sam ja skapirao, ne bi trebalo ici ispod 3m visine stubova...Ono nesto malinjaka sto sam ja obisao prosle godine, a imaju zasenu, imali su svoje stubove na 2.5-3m visine... I koliko sam uspeo da cujem od ljudi sa terena a i da vidim, prilikom pravljenja zasene ne bi trebalo da se pravi sistem "kutije",tj. da bude sve izjedna i kockastoako sam dobro sklavirio... Trebalo bi biti onako sa jedne strane izdignuto, a sa druge spusteno kao krov na kuci varijanta, zbog boljeg odvodjenja vlage/toplote...

A sto se letvica tice, mislim da nema neko pisano pravilo od koje visine idu, ali koliko sam video postavljaju ih proizvoljno... Ako dole ostavis 40cm sirine gde ce ti biti maline, gore pri vrhu bi trebalo da bude oko metra sirine letvica... A shodno visini i napredovanju malina ces pozicionirati letvice. Prvu na 70ak cm od zemlje, a drugu ako bude bilo potrebno opet proizvoljno, shodno visini iste... A negde sam vidjao da imaju cak i po tri letvice...

A kad ste kod stubova... Je l' ima negde povoljno tih bagremovih? Ili ako neko zna gde moze da se plati i udje u sumu da se poseku isti :) Ili jos bolje, da se ne plati :D Uz neki kanal :D hehehe Kod mene bilo, nego cigosi sve posekoše, grančicu ne ostaviše :))
 
Nazad
Vrh