Polana

Vidi, to ima smisla samo u startu dok se biljka ne primi i dok se ne formira koren. Ipak, svaka biljka formira masu korena na odredjenoj dubini. Ja radim jagode i povrce i to je dubina od 30 cm, za malinu ne znam ali pretpostavljam da je tu negde. U dublje slojeve prodire manje korena. Princip zalivanja sistemom kap po kap je da biljka uvek ima potrebnu kolicinu vode u zoni gde je ta masa korena. Kad zalijes zemlju na tu dubinu prekidas zalivanje. To mozes pratiti tenziometrom a mozes i iz iskustva skontati koliko vremenski treba da zalivas da bi natopio zemlju na tu dubinu.
Dalje, voda se prilikom zalivanja kap po kap, u razlicitim tipovima zemljista razlicito krece. U peskovitom zemljistu ide vise u dubinu a manje u sirinu, u teskim, glinovitim zemljistima, ide vise u sirinu a teze prodire u dubinu. Ostali tipovi zemljista su izmedju ovih ekstrema.
Ovo su neki osnovni principi navodnjavanja i samo sam hteo da pomognem i skrenem paznju na to. Mozda za malinu vaze neka druga pravila koja ne znam jer ne radim malinu. Mada sumnjam.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ulaganje u vodotopivo djubrivo nije skupo. Niti je yara najskuplje djubrivo ima daleko paprenijih. Mada ne vidim zasto placati robne marke.
To si pogresio da fitofertove 3x20 kostaju 900 din. Ja od starta koristim 14:8:30, pakovanje 10 kg 2200 din.otprilike. Takva je preporuka i drzim se toga. Nemam nista protiv da se ide i drugacije ne znaci da sam ja u pravu. Moja logika je ta da posto neka strana istrazivanja tvrde da fosfor nije narocito neophodan da se dodaje malini a u bačkoj zemlji ga ima dovoljno, dodajemo umereno azot i povisen kalijum. Za sta je navedeno djubrivo taman. Umerenim spuštanjem pH zemljista fosfor ce postati dostupan u dovoljnoj meri za malinu. Mozda je dostupan i ovako al' evo spustamo i pH zbog drugih stvari. To je moja logika sada.
Za peskovito zemljiste, ja bih vuko stajnjaka svake jeseni ikad poseces malinu posle sezone nastiri redove stajnjakom, preteruj jednom recju. I bice dobro.
 
Pa neverujem da vaze neka posebna pravila cak mislim da malina veci deo korena formira na 15cm dubine,nebi bilo lose da ja kupim taj merac vlage ili kako se vec zove.
 
Ulaganje u vodotopivo djubrivo nije skupo. Niti je yara najskuplje djubrivo ima daleko paprenijih. Mada ne vidim zasto placati robne marke.
To si pogresio da fitofertove 3x20 kostaju 900 din. Ja od starta koristim 14:8:30, pakovanje 10 kg 2200 din.otprilike. Takva je preporuka i drzim se toga. Nemam nista protiv da se ide i drugacije ne znaci da sam ja u pravu. Moja logika je ta da posto neka strana istrazivanja tvrde da fosfor nije narocito neophodan da se dodaje malini a u bačkoj zemlji ga ima dovoljno, dodajemo umereno azot i povisen kalijum. Za sta je navedeno djubrivo taman. Umerenim spuštanjem pH zemljista fosfor ce postati dostupan u dovoljnoj meri za malinu. Mozda je dostupan i ovako al' evo spustamo i pH zbog drugih stvari. To je moja logika sada.
Za peskovito zemljiste, ja bih vuko stajnjaka svake jeseni ikad poseces malinu posle sezone nastiri redove stajnjakom, preteruj jednom recju. I bice dobro.
U moju malinu stajnjak vise nece uci definitivno.Jesenas sam izvezao oko 27 kubika stajnjaka i to se odrazilo na jako bujan rast svakakvog raskosnok bilja u narodu poznatog kao korov.8 ljudi kopalo je i plevilo 2 dana kostaju me vise nego bilo koje vestacko djubrivo.Sto se tice fitoferta sad sam nasao neku cenu slicnu onoj koju si napisao pa cu najverovatnije poruciti posto je kod nas prilicno skupo.Po meni je za do formiranja ploda mnogo bolje 20 20 20 pa onda kristal berry.

- - - - - - - - - -

Sta mislite o isabionu vredi li tih para ili da radim sa slavolom vvl kao prosle godine.
 
Korov se resava pre sadnje herbicidima.
Isabion i slavol su potpuno razliciti preparati. Isabion su aminokiseline i ima smisla u stresnim uslovima (susa, grad, hladno vreme...). Jeste skup i ne znam vredi li tih para jer na trzistu ima jeftinijih preparata a sa vecim % aminokiselina.
Slavol je biostimulator i po meni mu je najveci adut cena. Nije skup pa ako radi ok, ako ne radi bar se nisi puno potrosio :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Spustam pomocu pH Green preparata koji dajem u vodu za fertigaciju. Ujedno spusta i EC.
Slavol je nagradjivano mikrobiolosko djubrivo i koliko je meni poznato deluje. Imao sam prilike da razgovaram sa ljudima koji su ga primenjivali na paprici. Na nekim delovima a na nekim ne. I videla se razlika. Ali imajmo u vidu da se elementarne stvari ne mogu zameniti. To su hemijski paramatri zemljista, hemijski sastav vode za navodnjavanje, adekvatan izbor djubriva, itd.
Isabion je zaista skup i dobro je pitanje da li opravdava cenu.
Stajnjak je nezamenljiv. Tacka. Za peskovita zemljista to je pod "mora". Naravno treba napraviti dobar izbor oko stajnjaka, ja se drzim toga da ako niknu korovi to je greska onoga ko ga je kupio. Ti vec sada mozes skupljati kokosji stajnjak do jeseni i kompostirati ga sa slamom pa sledece godine u prolece razbacati. Samo stavljati slamu po slojevima, to povecava udeo kalijuma, pa onda sloj stajnjaka.
 
Prosle godine nisam izvozio stajnjak imao sam 1000 mladih sadnica i imao oko 1100kg maline.Prihranjivao samo slavolom i fitofertom 20 20 20.Slavolom sam prezadovoljan mi ga koristimo i na sljivi i jabuci.
 
Ne znam zasto mi se uvrcu listovi i suse ,prskano quadrisom ,prehranjeno isabionom , ( vertimec u medju fazi )navodnjavam kap po kap i prehrana 3x 20 kroz sistem .
Ovo se posebno manifestuje u zadnja 3-4 dana i cini mi se da ima blagu tendeciju sirenja.
5b0db2de0c7d864992e28fb01634e89f.jpg

5559c1af58f0a3a0223c6abbcf556f8d.jpg


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Isto i kod mene. Ja sam mislio da je mozda od prehrane preko lista u petak sam isao sa mikroelementima. Sad me zanima da li si isao sa necim preko lista od djubriva pa da si preterao eventualno???. Danas sam isprskao akordom i decisom. Ostaje da se prati...
 
Isto i kod mene. Ja sam mislio da je mozda od prehrane preko lista u petak sam isao sa mikroelementima. Sad me zanima da li si isao sa necim preko lista od djubriva pa da si preterao eventualno???. Danas sam isprskao akordom i decisom. Ostaje da se prati...

pre 10 tak dana Isabion 40 ml na 10 l + quadris 6 ml na 10 l
a pre 3 dana vertimec 7ml /10 l ( jer sam uocio bube svakakve vrste ) + basfoliar 20:20:20 jedna supena kasika ravno na 10 l

iance u dva navrata sam navodnjavao do sada kap po kap cirka 10 l po 1 m i u prvoj turi navodnjavanja sam pustio oko 200 l rastvorenog basfoliara djubriva 20:20:20

p.s. moram da podvucem kada sam pre tih 10 dana plevio malinjak i to rucno od kojekakvih travuljina da sam bas uocio ove simptome, doduse u puno manjem obimu , a tada jos nisam niti prskao niti navodnjavao - znaci cista ekologija bez ljudskog uticaja.
Mozda sam sada zadnji put kada sam prskao napravio shok biljkama iako sam koristio vodu iz bureta koja je stajala 24 sata , jer je bilo dosta toplo (petak) mada oblacno bez sunca .
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto mi se uvrcu listovi i suse ,prskano quadrisom ,prehranjeno isabionom , ( vertimec u medju fazi )navodnjavam kap po kap i prehrana 3x 20 kroz sistem .
Ovo se posebno manifestuje u zadnja 3-4 dana i cini mi se da ima blagu tendeciju sirenja.
5b0db2de0c7d864992e28fb01634e89f.jpg

5559c1af58f0a3a0223c6abbcf556f8d.jpg


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
Ne brini puno to je samo ljuta rosa bice toga jos.
 
f4juz9.jpg

Postavljeno kolje na polana za protivgradnu mrezu, par priprema pa finalno i mreza.

- - - - - - - - - -

2uz2hio.jpg

A ovako izgleda moja polana, 1 godina.
 
Temperatura od 32c sredinom april je shok za malinu, to je jos mlada biljka i listovi te se odrazi na taj nacin. Visoka temperatura je prouzrokovala susenje krajeva listova.
Zastita kao zastita mora da se radi, jer su stvoreni uslovi za bolesti i stetocine. Ove god vegetacija je totalno poremecena ovim naglim temperaturnim razlikama. Sto se vidi najbolje kod preranog cvetanja, verovatno ste primetili i u svojim zasadima. Po trenutnoj situaciji sve su prilike da cemo pocetak berbe preklopiti sa berbom kolega sa juga Srbije..
 
Imam zapisano u svesci prošle godine, 20.april: "čini mi se da malina dosta kasni, pošto je ujutru pre neki dan uhvatio mraz". Komentar nije potreban.

A stoji i to što je xsale napisao oko prihrane, plus toga išao sam dva puta jer nisam potrošio svu količinu u jednom prolazu. Kako sam juče analizirao, listovi koji su oprljeni bili su najmlađi kada sam prihranjivao, preko lista. Sadašnji najmlađi izdanci su sasvim dobro. U svakom slučaju zaštita je urađena, zalivanje po P.S-u i idemo dalje. Daće bog zaštitu od sunca sledeće godine pa onda ostaje još samo razglas i puštanje Betovena i Mocarta :cool:
 
Poslednja izmena:
Zastita u vidu sencenja mislim da je nesto sto bi morali da odradimo u perspektivi, eventualno i neki sistem mikrorasprskivaca, jer na postojecu konstrukciju za mrezu mozemo odraditi i mikrorasprskivace koji su malo veci izdatak ali evidentno podizu prinos (kad u vrelim danima napravimo mikro klimu)..
Pre neki dan sam dobio savet iz licnog iskustva coveka da najbolji efekat na malinu ima "bela" mreza za sencenje, iskreno nisam znam ni da je proizvode u beloj boji..
Mnogi smo novi u ovome, ucimo, slusamo, radimo, gresimo, ali samo tako mozemo da napredujemo.
Vlado nam je primer mnogima, sa njegovom Aronijom i vrhunskim vinom koje sam proizvede. To treba da bude cilj svakog ozbiljnog proizvodjaca da jednog dana plasira "svoj zavrsni proizvod".. Srecno ljudi u daljim radovima!!!
 
Hvala Boki. Nije mreža toliki problem koliki je to što bi mi odneli stubove ako bi bili od bagrema, posekli za loženje. Kod mene je to jako deficitarna roba jer su drva skupa. Verujem da se sad u centralnoj Srbiji čude, ali kod nas je kubik tvrdog drva 4800 din. tako da bez stubića možeš ostati i isti dan :osmeh:.
Moram razmisliti o betonskim, u stvari moramo napraviti kalkulaciju koliko se dobija ovim ulaganjem, kada se uloženo vraća, da li ima povraćaj sredstava eventualno. Ali to kad se sretnemo.
 
Nazad
Vrh