Polana

Problem sa polanom je a i sa drugim remontantnim sortama, sto prakticno stalno cvetaju, zreju, beru se kad jednom krenu. Dakle potrebno je botricide sa kratkom karencom ostaviti za kasnije. Milim pre svega na Teldor. Berba je cesto na dva dana, pa i svaki dan zato treba pored savesnosti napraviti i dobru strategiju oko botricida.
Naravno podrazumeva se da necemo prskati i prodavati u stilu "nema veze ionako ja to ne jedem" jer se time ugrozava egzistencija mnogih koji se bave ovim poslom a ukoliko bi se to otkrilo u analizama na zapadu gde se malina izvozi.
Moramo iznaci mehanizam kojim bi smo ljudima uveli koncept odgovornosti a konkretno ja razmisljam o tome ovih dana, samo je pitanje imamo li laboratorije za poneki slucajni uzorak ponekad. I naravno koja je cena istog. Ali kad kompletiram ideju, predstavicu je i ostalima da razmisle...:ideja:
 
Problem sa polanom je a i sa drugim remontantnim sortama, sto prakticno stalno cvetaju, zreju, beru se kad jednom krenu. Dakle potrebno je botricide sa kratkom karencom ostaviti za kasnije. Milim pre svega na Teldor. Berba je cesto na dva dana, pa i svaki dan zato treba pored savesnosti napraviti i dobru strategiju oko botricida.
Naravno podrazumeva se da necemo prskati i prodavati u stilu "nema veze ionako ja to ne jedem" jer se time ugrozava egzistencija mnogih koji se bave ovim poslom a ukoliko bi se to otkrilo u analizama na zapadu gde se malina izvozi.
Moramo iznaci mehanizam kojim bi smo ljudima uveli koncept odgovornosti a konkretno ja razmisljam o tome ovih dana, samo je pitanje imamo li laboratorije za poneki slucajni uzorak ponekad. I naravno koja je cena istog. Ali kad kompletiram ideju, predstavicu je i ostalima da razmisle...:ideja:
Ja se Vlado u potpunosti slazem sa tobom,ono sto ne bih dala svojoj deci da pojedu ne bih ni drugom...ljudi navale na prskanja,daj samo da se to dobro oprska za svaki slucaj,na prvom mestu nisu dovoljno informisani,misle da ce prskanjem zastiti biljku od bolesti a da li ce previse prskanja stetiti biljci to ne misle.Treba se upoznavati sa tom kulturom koju gaji covek,pratiti je kako raste,kako reaguje,kakav je list,stablo itd. a plod je konacan,gotov proizvod svega toga.Ja sam prosle godine imala polanu perfektnu,bujnu previse,na onim temperaturama odlicno stablo,list,bez ikakvih bolesti,insekata,ali se njena bujnost odrazila na plod,on je bio sitniji nego inace i manje kilograma smo i obrali u odnosu na pretproslu godinu,uticalo je tu i navodnjavanje...ja imam malu povrsinu ali mi je prioritet da dobijem dobar i kvalitetan rod,onda ce biti i para...sad sam je bas proredila pa cemo videti.
 
Pozdrav svima, kao amater i hobi vocar (za sada) se javljam. :)

Evo da predstavim i svoj probni zasad Polane. Zasadjena je u jesen 2014 godine, znaci oko godinu ipo dana je stara. Cisto je za kucnu upotrebu jer mi je sorta bila interesantna.

Za sada sam je tretirao insekticidom jer je nesto gricka, i fungicidom. Zalivao sam je vodotopivim djubrivom murtonik jednom, i jednom folijarno istim djubrivom.

Za sada to izgleda ovako
8 april




I 15ti april





Biljke su za sada zdrave. Visine su od 15 do 40cm.
Ima ponekih bledih listova (pretpostavljam da joj fali gvodzje ili magnezijum, ili tako nesto..)

Takodje mislim da cu malo da je proredim jer je sklopila previse, pustio sam je da se izdvoje jace i slabije biljke.

Izgleda mi da se sprema da cveta uskoro, u odnosu na proslu godinu dosta dosta ranije :)

Sa foruma sam dosta naucio, dosta toga saznao. Tako da jedno siroko hvala svima.:cao:
 
I kod mene ima retko ali ipak poneki bledji list, sto moze biti posledica jako intenzivnog rasta. Veceras sam joj dao mikroelemente preko lista. Bice to dobro.
 
Pozdrav, imam par pitanja u vezi ovi sorte malina. Ovo mi je prva godina sa malinom pa me interesuje bacio sam pre mesec ipo dana 6-12-24 pre desetak dana kan, da li joj je potrebno neko preventivno prskanje od insekata i bolesti i koje, sa kojim preparatima. I interesuje me u vezi zalivanja posto sam citao da trazi dosta vode koliko puta sedmicno se zaliva i koje je najbolje vreme uvece ujutru podne ??? Hvala
 
Koju kolicinu vodotopivog djubriva ubacujete kroz kap po kap.Ja imam cisternu od 3000lit. sa njom navodnjavam oko 1200m polane.Za jedno zalivanje potrosim 8 cisterni 24000lit.Da li je to puno ili malo?Koliko bi trebao prihrane tipa 20 20 20 ubaciti u tu kolicinu vode,a koliko humistarta?
 
Po meni 10 l po duznom metru je dovoljno za jedan zaliv,na svaka tri dana ako nema kise, sto naravno zavisi od samog zemljista. Ja zalivam preko pumpe pa ne znam to za cisterne a ljudi koji ovde tako zalivaju puste recimo dve cisterne samo vodu pa u trecu dodaju prihranu 3 kg na tu kolicinu vode i onda opet jednu samo voda. Upravo na tu duzinu koju ti imas.
 
Evo slike cisterne.
viewer.php
[/URL][/IMG]
 
Pozdrav, imam par pitanja u vezi ovi sorte malina. Ovo mi je prva godina sa malinom pa me interesuje bacio sam pre mesec ipo dana 6-12-24 pre desetak dana kan, da li joj je potrebno neko preventivno prskanje od insekata i bolesti i koje, sa kojim preparatima. I interesuje me u vezi zalivanja posto sam citao da trazi dosta vode koliko puta sedmicno se zaliva i koje je najbolje vreme uvece ujutru podne ??? Hvala
Bojan ti je odgovorio za preventivno prskanje a upravo pisemo o zalivanju.
 
A evo i resenje za folijalno tretiranje
viewer.php
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

Po meni 10 l po duznom metru je dovoljno za jedan zaliv,na svaka tri dana ako nema kise, sto naravno zavisi od samog zemljista. Ja zalivam preko pumpe pa ne znam to za cisterne a ljudi koji ovde tako zalivaju puste recimo dve cisterne samo vodu pa u trecu dodaju prihranu 3 kg na tu kolicinu vode i onda opet jednu samo voda. Upravo na tu duzinu koju ti imas.
Pa neznam bas za deset litara po duznom metru zemljiste mi je jako peskovito i cini mi se da je to malo.A nemogu svaka tri dana da zalivam radim do kasno u firmi pa bih samo vikendom eventualno dva puta nedeljno kad su jake temperature.A 3kg na tri kubika vode jel nije previse mislim preskupo.
 
Ja sam naveo moje iskustvo i naravno da nije ista zemlja a to da li je skupo 3 kg djubriva na svako drugo zalivanje stvarno ne znam, ako ona to vrati kroz povecan prinos....
 
Ja sam naveo moje iskustvo i naravno da nije ista zemlja a to da li je skupo 3 kg djubriva na svako drugo zalivanje stvarno ne znam, ako ona to vrati kroz povecan prinos....
Tako cu i da radim posto mi licna iskustva sa foruma mnogo vise znace nego da ja nesto sam isprobavam,ako nije tajna koliko djubriva potrosis godisnje mislim na 20 20 20.

- - - - - - - - - -

Koje vodotopivo djubrivo koristite i kakve su cene u vasem kraju.
 
Tri 20-ke ja idem do formiranja plodova a do polovine berbe 10-5-26 ili neku slicnu formulaciju i to svako drugo zalivanje,moze i svako trece.Ono sto nisam znao a rekao mi Vladimir iz Kisaca i potvrdili ovi iz Yare cija djubriva i koristim je da se kolicina odredjuje po povsini tako da recimo ide oko 1 kg na 10 ari povrsine.Cena za 25 kg je oko 6 000 din. Ovo je za Polku i Polanu.Meni ce trebati 8 kg po zalivanju i necu prihranjivati vise od 10 puta pa sta Bog da......
 
Tri 20-ke ja idem do formiranja plodova a do polovine berbe 10-5-26 ili neku slicnu formulaciju i to svako drugo zalivanje,moze i svako trece.Ono sto nisam znao a rekao mi Vladimir iz Kisaca i potvrdili ovi iz Yare cija djubriva i koristim je da se kolicina odredjuje po povsini tako da recimo ide oko 1 kg na 10 ari povrsine.Cena za 25 kg je oko 6 000 din. Ovo je za Polku i Polanu.Meni ce trebati 8 kg po zalivanju i necu prihranjivati vise od 10 puta pa sta Bog da......
E sad ta yara djubriva svi hvalite ali ih kod nas nema niti znam kako da ih nabavim.Ja koristim fitofert 20 20 20 i kosta oko 900din 2 kg i zato kazem da je preskupo jer 25 kg bi bilo oko 10000 din sto je previse.A kako da odredim prema povrsini 1kg na 10 ari kada je razmak izmedju redova tri metara i on se nedjubri.
 
Druze, ako ti je peskovita zemlja, moras zalivati cesto i sa manjom kolicinom vode. Ne mozes ti u peskovitoj zemlji naliti vode pa da si miran duze vreme. Peskovita zemlja slabo "drzi" vodu a visak vode se procedi u dublje slojeve. Jedino sto mozes postici visokim zalivnim normama je da isperes djubrivo u dublje slojeve, van domasaja biljke.
Znaci cesce zalivanje sa manjom kolicinom vode!

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
To sam i ja pitao i dobio upravo takvo objasnjenje, 1 kg na 1o ari ukupne povrsine i tako pustati kroz sistem kpk....Ja bi kod tebe isao onako kako sam ti ranije rekao,jedan zaliv sa cetiri cisterne,prve dve samo voda u trecu rastopi 3 kg prihrane i cetvrtu voda.Tako svaki treci dan ako nema kise.. Mozda nisam u pravu,znas kako kazu,svakog saslusaj a radi kako mislis da je najbolje. Ipak je ova nasa Vojvodjanska zemlja specificna i malina nam je jos uvek nova kultura. Ucimo jedni od drugih....
 
Poslednja izmena:
Ma ti si verovatno upravu i ja sam tako nesto procitao prvo samo voda onda djubrivo pa opet voda,kazu dobro je da se trake isperu cistom vodom da nebi zapusile.
Nebojsa i ja sam tako mislio bas sam se zacudio kad mi neki strucnjaci predlazu sto vise vode a redje zalivanje pod izgovorom da koren ide za vodom i da se korenov sistem bolje razvija kada uslovno receno juri tu vlagu na vecim dubinama.Ako mi neverujes mogu ti poslati i link gde sam to procitao.
Zoran55 nisi mi rekao dali postoji neka prodavnica gde mogu poruciti yara djubriva.
 
Nazad
Vrh