Polana

Hvala druze . Jedan od ta dva dana cu dolaziti svakako. Pozdrav
 
Pozdrav i za tebe Zorane , Kula je mala zna se i gde su naši malinjaci ( kraj ribnjaka ima nas 3-4 porodice koje se bave malinarstvom). Ovo godine je čak i TV panonija bila i snimala te plantaže . Ti naši prinosi nisu ništa spektakularno , ove godine jedan naš saradnik iz Batočine ostvario je 1,5 kg po sadnici i to Polane , a prošle godine saradnik iz Lebana imao je 1,8 kg Polane po sadnici... Ne vidim da bi se takvi prinosi morali upoređivati sa bajkama braće Grim ... verujem i da na ovom forumu postoje vredni malinari koji ostvaruju takve prinose u prvoj godini. pozzz Zorane i nadam se da ćemo uskoro i porazgovarati, pa i ako treba ići na pravljenje nekog udruženja malinara jer nas je svake godine sve više i sa sve ozbiljnijim površinama pod malinom.
Ja sam imao oko 1kg po sadnici prve godine,da me je sreca posluzila moglo je i mnogo vise.Puno toga se polomilo pod rodom,ne znam ni sam koliko sam polomljenih grana pod rodom izneo iz malinjaka.Kada ih je mraz unistio ostalo je jos puno roda tako da je moguc puno veci prinos.Ja sam se i sam cudio kako je moguce da malina ovako obilno radja.
 
OBAVESTENJE! SREDA 03.02 U 17h restoran DURMITOR (centar Backog Dobrog Polja, pored doma kulture), odrzace se seminar. Firma AGRO-FertiCrop, koja na srpskom tržištu sa velikim uspehom prezentuje, zastupa i distribuira proizvode vodećih svetskih i evropskih kompanija iz oblasti poljoprivrede. To su Yara (norveška kompanija koja se bavi proizvodnjom mineralnih đubriva), Klasmann-Deilmann (nemačka kompanija koja proizvodi supstrate), Memon...Itd.. Predstavice kompletan asortiman proizvoda pomenutih kompanija, kao i njihov program zastite maline. Pored pomenutog Pedja iz SAVA COOP-a donece kompletirane predracune za sva lica koja su mu predala skicirane parcele. VIDIMO SE! VASE UDRUZENJE "BACKOPOLJSKI MALINARI" !!!
 
Pitanje za malinare.....
Koliko i koje mineralno đubrivo dajete polani po dužnome metru?
 
Pozdrav malinari. Jesenas, tacnije u oktobru sam zasadio 1500 sadnica Polane. Sredinom januara sam primijetio na nekoliko sadnica da je poceo list. Maline sam zasjekao do zemlje odmah po sadnji. Prije 5 dana kada sam tretirao istu uljem i bakrom za prezimljavanje vidio sam da se broj prolistalih sadnica povecao. Zanima me jel to ok. I da li mogu odmah prve godine da rasadjujem i sadim novu parcelu ?
 
Poslednja izmena:
Pitanje za malinare.....
Koliko i koje mineralno đubrivo dajete polani po dužnome metru?

Dobro pitanje, ali ipak prvo analiza zemljišta. Po svemu sudeći kod mene za pola jutra gledajući analizu parcele pored maline: Kalijum sulfat (25 kg čistog kalijuma) po redovima i amonijum sulfat (20 kg čistog N) isto po redovima pre kiše i stajnjak zgoreli nastiranje po celoj parceli a onda freza između redova. Ostatak preko KPK.
No sačekajmo analizu ipak.
 
Poslednja izmena:
Jedno obavestenje za clanove i prijatelje, udruzenje proizvodjaca maline "BACKOPOLJSKI MALINARI" ima svoju web sajt adresu: www.udruzenjemalinara.com ,kao i svoju kancelaraiju na adresi Marsala Tita 120, Backo Dobro Polje.
Pratite nas i kontaktirajte trudicemo se da budemo svima dostupni, vredni i strucni..
Prijateljima udruzenja jos jednom hvala na podrsci!
 
attachment.php
attachment.php


Pozdrav malinari. Pomagajte.
Da li je u pitanju didimela? Poslije sadnje izdanke sam ostavljao da vire malo izvan zemlje, da li je moguce da je ovo posledica toga ? I da li mogu sprijeciti ovu pojavu tako sto cu pokidati izdanke do zemlje?
unaprijed zahvalan.
 
Verovatno mnogi gledate slike ali se niko ne usudjuje da komentarise, ajde da razresimo drugaru ovo, da pocnemo ovako: Ne kidaj nista.. Malo su mi nejasne slike... Prvo da li ste imali mraza zadnjih nekoliko dana? Ako jeste oprljio ih je mraz, klasika.. Ne znam na koliko mesta ti je malina krenula ovako iz zemlje, verovatno ne na puno mesta, ako nisi radio tretman, uradi ga sada nekim bakarnim preparatom, moj savet je Nordox, da je zastitis u startu i prati.. Veliki Pozdrav!
 
Nije na puno, na par mjesta, radio sam tretman prije 10 dana. Po vama nije nista ozbiljno ? Ja sam se uplasio da nije neka bolest pa da mi ne zarazi cijeli zasad.
 
To je posljedica niskih temperatura, uvjeti za razvoj didimele su ljeti nakon obilnih kiša i visokih temperatura.
 
Rano je da brineš o tome, to su biljke nikle iz pupova koji su 2-3 cm u zemlji, a zbog lijepog vremena su se pojavile na površini. To se kod svakog malinara pronađe i nije ništa strašno. Vidim u prethodnim postovima da si prskao sa nordoxom, polana se orezuje do dna pa nema potrebe prskati bakrom jer ionako nemaš što prskati.
 
Bez obzira na to sto se malina kosi do zemlje, bakrom zastitis rane nakon rezidbe, odnosno kosenja, gde uz bakar dodas neki insekticid za prezimljujuce stetocine... Ovo NE mora da se odradi, ali sve sto mozes da joj das ne razmisljaj nego to ucini.
 
marko nije nista opasno, ljubicasti listovi su znak velikih oscilacija u temperaturama.
vegetacija maline polane krece tek od aprila meseca.
Sada bi mogao,ako je kod tebe posala, nekim bakarnim preparatom da je predjes
ja sam cu moje ovih dana da isprskam plavim uljem, preventivni fungicid i baktericid.

 
Obavestio bih clanove i prijatelje da u nedelju 14.02. u 12h na Novosadskoj televiziji MOST u emisiji "zlatno polje" mogu da cuju predstavnike udruzenja proizvodjaca maline "BACKOPOLJSKI MALINARI" u svom izlaganju o proizvodji maline, osnivanju i radu naseg udruzenja.
 
Da li bi bilo dobro i kad preci Polanu nekim bakarnim preparatom posto sam letos na malinjaku imao didimelu a kad da je zalijem Ridomilom da se ne bi ponovilla?.Sad je malina vec nekis 6-7 cm.
 
Nazad
Vrh