Polana

Motika je herbicid najšireg djelovanja, mož biti visoko selektivan, a može biti i totalni :)

A najvažnije je da nema karencu!
Slažem se sa vama. Ja sam tako najbolje iskorenila i poponac i sirak koga je bilo mnoooogooo :-( motika ja najbolji herbicid :osmeh:
 
Šatiran mi je malinjak tu i tamo malo tamno zeleni listovi malo bledo zeleni , zasada je od novebra prosle godine , zemljiste pripremljeno po redu , djubreno itd itd , bacen kajem aprila kan u redove pored malina i kultiviran , prehranjivan folijalno 2 x do sada sa Isabion -om i 1 x pre 7 dana sa basfoliar 20-20-20.
Kao da negde fali nešti ili ---? Nov sam pa bih molio iskusnije za pomoć.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
MaxMen, meni je tvoj malinjak savim ok, s obzirom da je ove godine posadjen.
Nastavi samo redovno prihranjivati, ovo djubrivo sto koristis je veoma dobro
 
ljudi davas pitam,nećuli da izgorim maline ,ubacim u kantu od 20l svez kokošinjac za oko kilo i nalijem vodom razbijem ga vodom i sa po litar te vode okolo ga polijem svaki treći ili šesti dan.
 
Šatiran mi je malinjak tu i tamo malo tamno zeleni listovi malo bledo zeleni , zasada je od novebra prosle godine , zemljiste pripremljeno po redu , djubreno itd itd , bacen kajem aprila kan u redove pored malina i kultiviran , prehranjivan folijalno 2 x do sada sa Isabion -om i 1 x pre 7 dana sa basfoliar 20-20-20.
Kao da negde fali nešti ili ---? Nov sam pa bih molio iskusnije za pomoć.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Jesu li se sve sadnice primile ili imas gubitaka,ja sam juce brojao 650 sadnica se nije primilo.
 
Šatiran mi je malinjak tu i tamo malo tamno zeleni listovi malo bledo zeleni , zasada je od novebra prosle godine , zemljiste pripremljeno po redu , djubreno itd itd , bacen kajem aprila kan u redove pored malina i kultiviran , prehranjivan folijalno 2 x do sada sa Isabion -om i 1 x pre 7 dana sa basfoliar 20-20-20.
Kao da negde fali nešti ili ---? Nov sam pa bih molio iskusnije za pomoć.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Da se i ja pridružim sa mojim iskustvom. Meni su par sadnica bile tako malo prošarane jer mi se u tim vrstama zadržavala malo više voda. No malo sunca i sve će biti uredu. Ja sam moje maline tad tretirala Slavolom,organskim đubrivom. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Jesu li se sve sadnice primile ili imas gubitaka,ja sam juce brojao 650 sadnica se nije primilo.
Kada si sadio maline? Ja sam imala loše iskustvo sa jesenjom sadnjom pretprošle godine,još sam malo dublje posadila i na to jako kišna zima... :-( mnoge sadnice su jednostavno istrulele ::lose::
 
@zokijaca , @ Mimy , primilo se 90 % sadjeno je u novebru prošle godine ,teraju sadnice ali ne jednako neke su 60-70 cm a neke 20 cm visine.I kod mene je bilo truljenja sadanica sadio sam ih za par santimetara dublje nego sto si bile pre vadjenja , predhodno utapao u rastvor pregorenog ovcijeg djubreta i zemlje u koju sam sadio 1 :1 "narodna tehnika " ništa moderni preparati. Korenov sistem sadnica je bio razgranat i bogat sveze izvadjene ali ono što sam primetio da se pojedinim redovim oblasno pojavljuju sokncentriasano sadnice sa zuckastim listovim tako da moguće da je to što @Klauzz pretpostavlja.

- - - - - - - - - -

Ova kiša će se baš dobro ispadati , predpostavljam da će po prestanku padavina posle 24 časa trebati sa nečim presreti ova isaprenja i najavljeno toplo vreme. Sa čim prskati ? Da li vertimec i quadris je dovoljno ili ima neka bolja kombinacija?
 
I kod mene se slicno pojavilo. U apoteci mi kazu da je insekt, mada nema 10 dana kako sam stavljao insekticid. Jel zna neko sta bi moglo da bude?
wp20150524004.jpg


I kod mene se slicno pojavilo. U apoteci mi kazu da je insekt, mada nema 10 dana kako sam stavljao insekticid.
wp20150524002.jpg
 
MaxMan sadio sam u novembru 2100 sadnica.Od toga dosada 650 se nije primilo,poneka tek krece ali to je zanemarljiv broj svega desetak komada.Nijedna sadnica nije trula kad je izvucem iz zemlje ali ne nice.Jedan deo je dugo bio pod vodom i tu ih nema uopste ali to je nekih 200 komada mene vise zanima sta je sa onih 450?One koje su se primile nejednako rastu jedne su 50cm i cvetaju a druge tek 10-tak cm.Danas sam prihranio slavol,20-20-20,humisuper,quadris,dimetogal.

- - - - - - - - - -

Evo i slike malinjaka o kome sam pisao
dsc0721.jpg
dsc0722.jpg
 
Zokijaca i kod mene su takve možda čak i slabijeg porasta zbog nekih problema sa sistemom za zalivanje koji su mi se desili početkom maja. I nismo mi jedini, nekoliko mi se njih javlja preko privatnih poruka, to je izgleda normalno za prvu godinu. Ja sam prihranio SAN-om, bilo je nedostatka azota jer su malo žutile ali sad su se popravile. Slažem se sa pecanom06, pa sam i ja dodao u sistem i đubriva kombinovanih 10-40-10, i magnezijum sulfat i ureu i aminokiseline.
Naravno da se videla razlika. Pre kiše sam stavio SAN. Na Lincerovom sajtu kažu da i posle jakih kiša nema bojazni od ispiranja na ravnim terenima u toku vegetacije, itd. Po mom mišljenju ne treba potceniti značaj magnezijuma čak i kada ne postoje simptomi nedostatka, pa ga treba ići preko kombinovanih đubriva a ako je nedostatak izražen onda i još dodatno. On je dosta jeftin inače a puno znači, mada ima đubriva kombinovanih vodotopivih koje ga ne sadrže.
 
Da li neko koristi cevi za navodnjavanje sa kapljacima umesto traka i kako se to pokazalo
 
Pozdrav,izgleda da je neujednacen porast uobicajen u prvoj god. Meni je plivala malina preksinoc,nadam se da nece biti posledica...
 
Ja sam sitan igrač po pitanju količine zasađene maline kolege drage.:osmeh: Šalu na stranu,ja posadih krajem februara 450 sadnica,15ak komada još uvek ćute.Doduše kod mene je sredinom aprila bilo i par jutarnjih mrazeva i temperatura je kolebala tako da su pretrpele šok. I kod mene neujednačeno rastu takođe ima ih od 10ak cm pa do 40ak cm. Dva puta bačen npk 3*15, 2 puta prskane folijarno slavolom, urađena zaštita quadrisom i switchom pre ove kiše kao i insekticidom.
 
Zokijaca i kod mene su takve možda čak i slabijeg porasta zbog nekih problema sa sistemom za zalivanje koji su mi se desili početkom maja. I nismo mi jedini, nekoliko mi se njih javlja preko privatnih poruka, to je izgleda normalno za prvu godinu. Ja sam prihranio SAN-om, bilo je nedostatka azota jer su malo žutile ali sad su se popravile. Slažem se sa pecanom06, pa sam i ja dodao u sistem i đubriva kombinovanih 10-40-10, i magnezijum sulfat i ureu i aminokiseline.
Naravno da se videla razlika. Pre kiše sam stavio SAN. Na Lincerovom sajtu kažu da i posle jakih kiša nema bojazni od ispiranja na ravnim terenima u toku vegetacije, itd. Po mom mišljenju ne treba potceniti značaj magnezijuma čak i kada ne postoje simptomi nedostatka, pa ga treba ići preko kombinovanih đubriva a ako je nedostatak izražen onda i još dodatno. On je dosta jeftin inače a puno znači, mada ima đubriva kombinovanih vodotopivih koje ga ne sadrže.
Vladimire ovo gde su sad maline je prosle godine bila suma,zapusteni vocnjak u koji niko nije usao 20 godina.Puno para sam ulozio da bih tu sumu nazvao njivom.Kupio sadnice zasadio i onda zimske poplave unistile jedan deo.To nekako i mogu da podnesem najvise me muce one koje su bile u gotovo idealnim uslovima a nisu krenule.U aprilu sam bacio 50kg 15 15 15 linzer,zatim dva puta navodnjavao dva puta okopavao i frezirao_Onda prihrana folijalno Humistart+slavolVVL+20 20 20+quadris+dimetogal.Drugo tretiranje humisuper+slavol+20 20 20+quadris.Sve ovo pisem u nadi da ce mi neko reci gde sam pogresio.
 
Vladimire ovo gde su sad maline je prosle godine bila suma,zapusteni vocnjak u koji niko nije usao 20 godina.Puno para sam ulozio da bih tu sumu nazvao njivom.Kupio sadnice zasadio i onda zimske poplave unistile jedan deo.To nekako i mogu da podnesem najvise me muce one koje su bile u gotovo idealnim uslovima a nisu krenule.U aprilu sam bacio 50kg 15 15 15 linzer,zatim dva puta navodnjavao dva puta okopavao i frezirao_Onda prihrana folijalno Humistart+slavolVVL+20 20 20+quadris+dimetogal.Drugo tretiranje humisuper+slavol+20 20 20+quadris.Sve ovo pisem u nadi da ce mi neko reci gde sam pogresio.

Da, pa to i ja radim ponekad iznesem neka svoja razmišljanja da bi ih testirao ovde na forumu sa iskusnijima. Ja nisam iskusan sa malinama i ne mogu to da komentarišem ali što se tiče mešavina koje si koristio to bih ti samo napomenuo da ja dimetoat(aktivna materija dimetogala, perfektiona) koristim samo samog i to kada temperature ne prelaze 25 Celzijusa u narednih nekoliko dana. Kada pređe 25 možda čak i pre taj preparat ne može da ubije ni malenu lisnu vaš. I uvek ga koristim samog, jer je jako kisele reakcije i sa malo čime se može mešati. Slavol VVL sam i ja razgeldao ali budući da su u pitanju bakterije ne bih ih primenjivao sa đubrivom 20 20 20 koje sadrži sumpor koji ubija bakterije. Možda je to čisto moje teoretisanje ili paranoja ali ja to razdvajam.
Inače juče sam bio na konsultacijama sa jednim profom sa poljoprivrednog fakulteta nećeš verovati baš oko tog mešanja preparata. Ukratko, treba paziti šta se čim sme mešati jer ima stvari koje jedna drugoj ponište dejstvo a onda je dalja priča jasna. I nepotrebna.
 
pecan06 kad si sadio ove maline jeli to prva godina?


postovane kolege po vasim iskustvima da li je bolja jesenja sadnja ili proljetna planiram saditi POLKU ali se dvoumim izmedju jeseni i proljeća?
 
Nazad
Vrh