Polana

Zar ih niste vec pokosili i pripremili za prolece.

Послато са F3111 уз помоћ Тапатока
 
Ne treba ti komora za maline,mozes sad i da otkupljujes

Pa to ;) hehehe... E, trnu zubli kol'ko su 'ladne! :osmeh:

- - - - - - - - - -

Zar ih niste vec pokosili i pripremili za prolece.

E, nisam još, mozda sledeci cetvrtak-petak kad budem slobodan... Previse nekih drugih obaveza koje nisam mogao da odgodim da bih bas isao da pokosim maline, njima je ionako lepo tamo :))) Proslu subotu smo ubrali par lepih kila jos, tako da mi nije zao sto su jos ostale...
 
Sve do polovine marta se mogu kositi, tako da ako su losi uslovi, bolje se ne muciti..Nista im biti nece ako prezime, svakako krecu iz korena..
 
Sve do polovine marta se mogu kositi, tako da ako su losi uslovi, bolje se ne muciti..Nista im biti nece ako prezime, svakako krecu iz korena..



Zorane pozdrav, reci mi da li ce im nesto skoditi imam jedan red bas je slab bio ove prve godine, pa bih na prolece tek kad krenu da sa sve zemljom prebacim u ove druge redove da popunim, hoce li uspeti to???
 
Zorane pozdrav, reci mi da li ce im nesto skoditi imam jedan red bas je slab bio ove prve godine, pa bih na prolece tek kad krenu da sa sve zemljom prebacim u ove druge redove da popunim, hoce li uspeti to???

Ja sam prebacivao krajem avgusta i pocetkom septembra jedno 30-40 komada u jedan red znatizelje radi i eno ih sve prezivele... Najbolje je kad padne kisa i kad mozes lepo sa zemljom i busenom da ih usadis... Mada sam nekoliko ubacio cak i slabijeg korena i ogoljenog pa su nastavile da rastu... Samo dobro zalivati tih dana (ako nema kise) i neces imati problema... Ja sam u prosli petak popunio jedan red sa novim mladicama i verujem da ce na proleće gurati bez problema... No, do marta-aprila necu znati nista. A tada cu vec javiti kako je prosla "operacija-transplantacija" :osmeh:
 
Hvala i Zoran55 i Proximus, ja cu svakako to uraditi samo cu jos videti da li pre vegetacije ili kad krenu...
 
Proizvodjaci Polke i Polana u Srbiji ako ne nadju trziste sveze maline, (gde je cena prava) za svoju malinu, osudjeni su na propast (u 2018 berbi) ako cekaju hladnjacare i zamrzavanje i prodaju iste!
 
Proizvodjaci Polke i Polana u Srbiji ako ne nadju trziste sveze maline, (gde je cena prava) za svoju malinu, osudjeni su na propast (u 2018 berbi) ako cekaju hladnjacare i zamrzavanje i prodaju iste!

Kolega, iskreno postujem tvoj stav, ali mislim da gresis...Ove sorte ce imati trziste, cak i zamrznute...Ono sto je jedino diskutabilno je cena, cak su i Poljaci smanjili povrsine sa 28 000 ha na 20 000 ha. Vreme ce biti najbolji sudija....
 
Proizvodjaci Polke i Polana u Srbiji ako ne nadju trziste sveze maline, (gde je cena prava) za svoju malinu, osudjeni su na propast (u 2018 berbi) ako cekaju hladnjacare i zamrzavanje i prodaju iste!

Ja sam svoje trziste vec nasao i nije tajna da su moje sveze iz malinjaka izlazile od 250-500 dinara za kilogram. Mene ne mozete da svrstavate u one koji su usli da bi obrnuli pare ili da bi neko drugi za njih radio. Radim sam za sebe i borim se za svoj deo u ovom poslu. A da imam smrznute dovoljno mogao sam i nju da valjam sada po 500 dinara BEZ problema...

E sad, ja imam samo srece pa zivim tu gde zivim pa mi je trziste dovoljno veliko za te egzibicije... Ne znam bas da li ovaj isti sistem mogu da primene kolege koje zive u manjim gradovima ili dole negde po Srbiji gde malina ima na svakom cosku..

A na propast ce Mare biti osudjeni svi oni koji nemaju vec sada ideju gde i na koji nacin da plasiraju svoj proizvod. Ne samo proizvodjaci malina, nego bilo cega... :ppozdrav:
 
Bravo Proximus to su cene po kojima se plasira sveza malina i tada postoji racunica da se rade ove jesenje sorte.....Zorane trziste za polku i polanu za zamrznutu naravno da ce da postoji ali ispod rentabilne cene za proizvodjace....iduca godina ce biti presudna za mnoge malinare...
 
Pozzz kolege bio sam u turskoj tri meseca, sad kada sam se vratio i usao u malinu kad nisam slogirao. Pocela da izbija sa svih strana. Ovo vreme je probudilo . Sta mi je ciniti ?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Da li nakon rezidbe treba prskati malinu odmah sa plavim kamenom

Послато са SM-N9002 уз помоћ Тапатока
 
Mozes da bi dezinfikovao rezove, mada po meni, nema potrebe za tim, mladi izdanci idu iz korena a ne iz tog starog stabla..
 
Drage kolege,
evo me posle duze vremena.

Hteo bih da pokosim maline, ali se plasim da li mogu napraviti kurslus.
Naime, one su dobile onu ljubicastu boju, ali kada pokusam da ih prelomim nema sanse, unutra su jos zelene.
Sta mi je ciniti ?

Takodje, imao sam susenja, a i neke mi se nisu primile prosle godine (prva godina) pa bih popunio te praznine.
Da li da cekam da izbiju nove, pa da ih prebacim, ili mogu vec sada da ih prebacim sa sve komadom zemlje ?
Na primer, svaku trecu ili cetvrtu iz reda gde su dobre, izvadim sa sve zemljom i prebacim tamo gde si mi vece praznine (imam 2 reda sa po 30m praznog prostora jer sam imao veliko zadrzavanje vode pa su tu unistene maline).
Moze li tako da se uradi ili treba nekako drugacije ?
 
Eeee Stevane :ppozdrav:

Ja mislim da su ljubicaste jer ih je zima/mraz sredio, a to su uglavnom one koje su izbile kaaasno jesenas dok je jos bilo toplog vremena i dosta vlage. Zato su jos zelene u sredini. Tako sam vidjao i kod mene. I ja imam jos 3-4 reda koje nisam stigao jesenas sto zbog obaveza, sto zbog one kise i 'ladnog vremena... I sad cu nastaviti ovih dana cim mi se ukaze slobodno vreme i vremenske prilike. Ne bi trebalo da im se desi nista. Samo ih zaseci ispod zemlje slobodno koliko mozes jer i ispod zemlje ima pupoljaka koji ce ti izbiti cim otopli, a to nam ne treba.

Sto se presadjivanja tice, i ja sam kod mene prebacivao u jedan red 30ak komada krajem novembra da popunim sa sve zemljom i ne bi trebalo da im fali nista... Cak sta vise, prebacivao sam tamo s'kraja avgusta jos u jedan red dok sam bio na odmoru i primili se bez problema! Bitno je samo da se prebace lepo sa busenom i da se dooobro zaliju... Cak sam jedan broj prebacio i golog korena (verovali ili ne) jer je bila suva jako zemlja i prosto se raspadala, ali sam isto rupe natopio vodom, pa ubacio tako mladicu i zatrpao lepo i opet obilato zalio i onda standardno zalivao svaki drugi-treci dan sa kpk... I sve i jedna se primila. Ja sam prebacivao one sve sto su mi "bezale" van reda, a one unutar redova sam ostavio. Svakako bi ih pocupao ili prekopao sad s'proleca :)

- - - - - - - - - -

Evo da vidiš otprilike o čemu pričam za to sečenje pod zemljom... Ovde se vidi jedan pupoljak na neka 3cm ispod zemlje, ali sam na dosta mesta vidjao i po nekoliko pupoljaka na par cm ispod zemlje...

 
Nazad
Vrh