Pokrovni usevi

Po meni dovoljno je 2 do 3 nedelje pre setve.
Ako prerano skines ili determinises pokrov daces prostora korovima da izniknu.
Treba pogodite da kada nice gajeni usev pokrov bude suv. Ili barem 80%osusen.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Mislim samo zbog pripreme ako se radi . Tanjiranje plitko ili gruber ili spremac urade mnogo bolje ako nema trave i korjena njenog .
Tu je to i ja mislim 20 do 30 dana
 
Total nekih 15 dana pre setve. Kao što Srđan kaže.

Ne planiram da tanjiram, osim ako sejačica ne bude mogla da poseje. Ne bi trebalo da imam probleme (150kg pritiska, sa čistačima napred), ali nisam probao kukuruz sa njom direktno. Tanjirača je plan B.
 
Kod direktne sijacice ali poluprofesionalne da tako kazem , ili obicne diskosne sa tezim baterijama nebude problem sa masom i ostacima , pogotovo ako ima cistace ispred , niti problem sa usijavanjem cak i ako je tvrdje . Problem obicno bude sa zagrtanjem sjemena sitnom zemljom.
 
Nešto što se iz mog iskustva pokazalo kao najbitniji faktor za kvalitetnu direktnu setvu jeste ovaj no till disk koji otvara brazdicu i "obrađuje" taj deo zemljišta gde će se uložiti seme. Stvarno pravi bitnu razliku u mogućnosti ulaganja, održavanju konstantne dubine setve i na kraju i mnogo bolje zatvaranje brazdice.
9f5029732dd748cd9bec3141bd299043.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Bas tako . Oni usitne par cm sirine oko brazde za sjeme . Samo su nesto malog precnika ? Trebali bi biti kao ovi naprijed za djubrivo .Ili su mnogo istroseni ili je takva izvedba .
 
Ima i manu,mnogi su ga izbacili jer previse izbacuje zemlje iz brazde gde ce ici seme,zato se i zove turbo coulter blade.Mislim ipak da mu je glavna namena da cisti brazdu od zetvenih ostataka,prosecanje istih.Za zatvaranje brazde treba odgovarajuci tockovi,ravni bas i nisu po meni za no till,bar ne za teza zemljista,ovakvi kao na slici nazubljeni ili 1 nazubljeni,1 ravni,je dobra kombinacija.
 
Total nekih 15 dana pre setve. Kao što Srđan kaže.

Ne planiram da tanjiram, osim ako sejačica ne bude mogla da poseje. Ne bi trebalo da imam probleme (150kg pritiska, sa čistačima napred), ali nisam probao kukuruz sa njom direktno. Tanjirača je plan B.
Nisam znao da ona moze i kukuruze…
 
Ima i manu,mnogi su ga izbacili jer previse izbacuje zemlje iz brazde gde ce ici seme,zato se i zove turbo coulter blade.Mislim ipak da mu je glavna namena da cisti brazdu od zetvenih ostataka,prosecanje istih.Za zatvaranje brazde treba odgovarajuci tockovi,ravni bas i nisu po meni za no till,bar ne za teza zemljista,ovakvi kao na slici nazubljeni ili 1 nazubljeni,1 ravni,je dobra kombinacija.
Jednim imenom vawe coulters .
Turbo coulter naziv vezan za firmu a i za primjenu tog diska u tzv vertikal til peikljucima za pripremu zemlje , tad se ide vecom brzinom , sijacica ide sporije pa nebi trebalo da izbacuje zemlju bocno , a dobro si primijetio , mozda se neko zali i na to , mozda u brzoj sjetvi. Uglavnom reklo bi se da nema dobre direktne sijacice bez takvog diska naprijed . Obicni ravni diskovi sijeku kao noz i nema sitne zemlje za zagrtanje sjemena , plus velika je tzv bocna kompakcija , zemlja pored sjemena sa obe strane je nozem odrezana i zapekne manje ili vise .
 
@MOMOSARIC Zato taj side wall compaction resavaju ti sa siljcima tockovi koji zatvaraju seme,jer cesto gumeni tockovi ni ne mogu zatvoriti seme kako treba,tj to bude povrsinski ok,ali kako se malo prosusi zemljiste ono se otvori,zemlja isusi i to je to,seme ne nikne.To bi trebalo koristiti i na obicnim sejalicama diskosnim,jer se pisalo ovde na forumu da je neko imao tih problema.Jednostavno ti gumeni tockovi nazad su daleko od najboljeg resenja,zatvaraju oni dobro seme gde je lepo pripremljeno zemljiste,ali to nije poenta diskosne sejalice bas,tu onda i nodetka poseje dobro.Diskosna moze sejati u jako lose spremljeno zemljiste veoma dobro,plus sabijeno,teze zemljiste,nema problema(no till,cover crop tek necemo spominjati),seme ide na zadatu dubinu ali eto problem nastaje nekad sa zatvaranjem semena.Meni je prosle godine diskosna sejalica presevala suncokret,tj direktno je usejan novi u stare redove,na dosta mesta gde je zemlja teska ,gumeni tockovi nisu uspeli zatvoriti seme,da je imala nazubljene/siljaste tockove to bi bilo odlicno odradjeno.
Kod ovog na prvom videu se vide razne kombinacije,nisu ni svi siljasti tockovi dobri,ali su svi daleko bolji od gumenih obicnih.

https://www.farmprogress.com/farming-equipment/time-to-park-2-rubber-closing-wheels
 
Ima situacija i kad su celicni v tockovi kao olt nodet bolji od v gumenih al nemozemo imati 5 vrsta nagaznih i mijenjati 5 puta dnevno . Meni se cini kad bi mogao birati , uzo bi da budu u v polozaju , jedan gumeni a drugi nazubljeni.
 
Često vidim na američkim no-till kombinacijama gumeni plus nazubljeni točak. Ne koriste svi, ali nije retko da se vidi.

Koliko bi imalo smisla proći kembridžom posle no-till setve?
 
Krimper valjak. Nije sečka, lomi stabljiku na više mesta što prekida prolaz hranljivih materija i ubija biljku. Ne koristi se hemija, što je plus. Američki izum koji se koristi u organskom ratarstvu sa pokrovnima u sistemu.

Gledam ga već neko vreme. Možda se odvažim da nabavim jedan dogodine, kada budem imao više raži kao pokrove pred soju. Obavezno napred, ne vučeni.
 
А ове штрафте што је извлачио после да ли туда после сеје? Као типа стрип тил или то служи нечему другоме?
 
А ове штрафте што је извлачио после да ли туда после сеје? Као типа стрип тил или то служи нечему другоме?

Taj dodatak nije čest na krimperima. Prvi put ga i vidim ovde, a gledao sam desetine izvedbi, što američkih, što evropskih.

Kombinacija koju gledam je valjak napred, sejačica nazad (video dole). To je kombinacija za setvu "u zeleno" - u živ pokrov seješ novu kulturu i uništavaš pokrov. Pored toga što sve radiš u jednom prohodu, najveća prednost je što se smer valjanja i setve poklapaju, pa imaš manji rizik od gušenja sejačice. Ako seješ suprotno od smera valjanja ("uz dlaku"), može baš da te namuči i to se ne savetuje.

Od jednog poznanika iz okoline Subotice sam čuo da njemu taj tip setve nije uspevao. Sušan nam je region, pa pokrov izvuče vlagu i onda ti soja ili kukuruz nemaju dovoljno vlage za dobar start. Njegov savet je da se pokrov uništi 15 dana pre setve. Za sada to radim hemijom, ali bih voleo da prskalicu što ređe teram u njivu.

Za sada puno teorije. Voleo bih da više mogu iz prakse da pričam. O-tom-po-tom.


PS: Na videu gore nije baš krimper, već obična sečka, iako Sky ima baš krimper (https://sky-agriculture.com/?-Faca-Roller-&lang=en). Naći jedan video na kome se vidi sve kako mi se sviđa nije lako.
 
Poslednja izmena:
Total pred kukuruz. Prezimeli su bob i lan, a sočivo i grašak su mrazevi stresli. Direktna, no-till setva kukuruza ide ovde, za probu.

 
Nazad
Vrh