Pokrovni usevi

Има ли Институт Нови Сад сјемена раоле или неке покровне биљке? Хтео бих да на 2ха поправим стање мало,доста је кисело,пробао бих 2 године за редом да се уради покровни усјев.
Kontaktiraj @mindjušar ima gotovih smeša
 
Kajkat kakva su ti iskustva sa ovim smesama? Jesi li ih sejao i ranije ili samo prosle godine? Jel ih sejes sad u ovo vreme i kako postupas dalje s njima? Da li ih istarupiras pa zaores u jesen-zimu ili ostavis da smrzne?
 
Prošle godine prvi put, na strnjište. Učio se i mašini (APV na tanjirači) i smeši, pa sam dosta toga zabrljao. Nisu nikle sve vrste iz smeše, ali je njiva bila pokrivena. Ima slika ranije u temi - nicanje i kako je izgledalo pred proleće.

Ne tarupiram. Na proleće bilo prskanje totalom u martu, pa tanjiranje i setva. Sada je tu soja i drži se, ali ništa na toj njivi nije bilo normalno ove godine, pa ne bih da izvlačim zaključke.

Ove godine sam čekao vlagu za nove pokrove na stenjištima. Da nije pala kiša, preskočio bih ovu smešu i sejao bih raž u novembru. Pošto je pala lepa kišta za par dana ista meta, isto odstojanje, na 10 jutara. Isto Attila smeša, samo sa azotofiksatorima (Attila N).
 
Ja sam se razmisljao da ove god uzmem od KWS belu slacicu. Medjutim ova susa me je pomerila i odustao sam. Znam da moze sve do 15 sept da se seje ali.... Isao sam nju zbog toga sto koren ima dubok i bas dobro izbusi zemlju i razbije onaj pluzni djon. A radio bih je u jesen pred cvetanje. Jedan prohod teskom tanjiracom i odmah zaoravanje. Da ta zelena masa istruli u zemljistu. A i kazu da je sama biljka tada povukla najvise hranljivih materija iz dubljih slojeva (N, P i K). A dobio sam i pre par godina ponudu od Atile za smesu i za azotifsaciju i za djubrenje. Videcu jos sve sta i kako. Ali po svoj prilici da ostavljam za sledecu godinu.
 
Video sam negde na forumu temu (a sad nemogu da je nadjem) gde su bile linkove od neke manje sejalice specijalne za zeleno gjubrenje, ako neko zna koja je tema bila nek mu posalje link
 
Posejan juče pokrovni usev.
Smeša boba, graška, ovsa, facelije, lana i daikon rotkve.
Nadamo se dobroj nadzemnoj i podzemnoj masi
54cf4aff7e789d82a46af85b7c31430d.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Do prvih mrazeva koliko moze nabaciti mase ,ne verujem vise od 20-30 cm ?.Tu bio suncokret na toj parceli ?.
 
Repica je predusev. Bilo je grada pre žetve. Ako budu povoljni uslovi može narasti i do 50-60cm.

Jedan deo od samonikle repice ce i preživeti pa ostati kao pokrov. Nije ni poenta ovih useva da imas samo jednu vrstu. Puno je bolji efekat sa kombinacijom više kultura.

Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
Posejano 10 jutara. Datum setve 5. i 6. septembar. Kupovna smeša, Attila N (krmni bob, stočni grašak, sočivo i lan). Išli smo na tanjirano strnjište, nešto sa APV na tanjirači, nešto sa žitnom. Nije nameran test, ali kada su se već stvari poklopile, videćemo šta će dati bolje rezultate.
 
Jedna od tri parcele iz komentara #112 (datum setve 5. i 6. septembar, pola norme APV na tanjirači, posle dopravljeno sa no-till mašinom, njeni su redovi koji se vide). Biće tu i besplatnih pokrova, ne samo biljaka iz smeše… 🤷‍♂️ Samo neka raste.

Popravljano je zato što sam napamet namestio APV po prethodnoj smešu. Tek kada smo skupljali džakove da bacimo, malo se bolje zagledali u etiketu i videli da je norma za ovu smešu 2 puta onoga što smo posejali. 🤦‍♂️

pokrov.jpg


pokrov-2.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod mene na psenici odnosno na strnjici ima svakakvih trava pa i zita. Ja se razmisljam da pred oranje predjem tarupom i da odmah uzorem
 
Lepo za videti.

Okviran plan je total 2 nedelje pre setve na proleće, no-till setva i jedno valjanje. Nemam iskustva sa ovom smešom, pa je pitanje na šta će sve to ličiti do proleća. Bez zaoravanja svakako.
 
Razmišljam se da sledeću godinu "žrtvujem" i da ne sejem ništa na pacelama (msl na pšenicu i kukuruz). Ne znam da li dobro razmišljam. Da kad skinem pšenicu negde u septembru posejem neku mešavinu raznih trava i onda da to u jesen tarupiram pa odmah zaorem, da na proleće posejem neku smešu trava koja će se obraditi pre cvetanja i da u septembru opet posjem neku i u novembru je zaorem. A da na parceli gde je bio kukuruz odmah po skidanju razorem i posejem neku travnu smešu koja će da se u proleće takođe zaore i na njeno mesto opet poseje neka trava koja bi se tokom leta (pre njenog cvetanja) opet zaorala i lagano pripremila zemlja za sejanje pšenice. Dakle posle pšenice bi išla 3 sejanja a posle kukuruza 2 sejanja trava. Hteo bih ovim da ako mogu popravim zemlju sa time da bude rastresitija, a ne stegnuta. Ok da se ovim djubri a sa nekim travama se valjda i ravi da nema plužnog đona. Mada bi ako se ovoliko puta seje trava onda bi moglo da se ide i sa plugom i nekim jakim traktorom na 35+cm. Pa da se to par puta okrene i izmeša ta trava koja bi brzo trulila. A ja bi posle imao lakši posao oko oranja i same pripreme.
 
Nazad
Vrh