Pokrovni usevi

Kod nas nametima iz Eu postoji ugar, odnosno radi većeg poticanja može se birati između zelene gnojidbe i ugara i još nekih načina. Ugar je zapravo ostavljanje zemlje puste na jednu godinu, naravno uz minimalnu obradu obaveznu, a to je većinom tanjuranje, tj. uništavanje trave. Ja to baš ne radim i općenito se mi okrećemo zelenoj gnojidbi koju mi za taj poticaj posijemo po strnjikama i zaoremo u jesen ili zimu, ali hoću spomenuti neki koji to rade, vidi se pomak nakon te jedne godine na zemlji u smislu i obrade, a i prinosa, nije sad to duplo jel, ali vidi se pomak...
 
Tonchi dakle može ovako da se uradi sa više puta sejanja? Samo treba izabrati dobru smešu trava. Ima one koje prave humus, pa one koje služe za probijanje djona i one koje skupljaju sve elemente pa faktički djubre zemlju.
 
To treba da bude ova Mera 4 u Ipard-u koja nam sada dolazi sledeća. Podsticaj za poljoprivredu bez hemije sa zelenim djubrenjem, pokrovnim usevima itd.
 
Tonchi dakle može ovako da se uradi sa više puta sejanja? Samo treba izabrati dobru smešu trava. Ima one koje prave humus, pa one koje služe za probijanje djona i one koje skupljaju sve elemente pa faktički djubre zemlju.
Može da, ne znam jel imate fejs, ima jedna obitelj koja radi sve sa tim usjevima, direktno sije u te usjeve i znaju sve o tome pa mogu proslijedit da pogledate i kontaktirate što vas zanima.
 
Tonchi naravno da imam pristup fejsu. Svakako da bi bilo lepo da se to pogleda i vidi kako to sve ide. Hvala tebi
 
Zvaćemo je Harvey Dent, pošto je tako i ispala.

Sa level strane su restlovi gotovih smeša, pomešani (Demeter Attila N i Előd), a sa desne prosta mešavina pšenice sa tavana i nešto daikon rotkve (4kg/ha). Sve sejano 10. oktobra. To je jako kasno za smeše levo, što se i vidi. Pšenici sve potaman, lepo tera.

 
Kod nas nametima iz Eu postoji ugar, odnosno radi većeg poticanja može se birati između zelene gnojidbe i ugara i još nekih načina. Ugar je zapravo ostavljanje zemlje puste na jednu godinu, naravno uz minimalnu obradu obaveznu, a to je većinom tanjuranje, tj. uništavanje trave. Ja to baš ne radim i općenito se mi okrećemo zelenoj gnojidbi koju mi za taj poticaj posijemo po strnjikama i zaoremo u jesen ili zimu, ali hoću spomenuti neki koji to rade, vidi se pomak nakon te jedne godine na zemlji u smislu i obrade, a i prinosa, nije sad to duplo jel, ali vidi se pomak...
Taj ugar kako ga vi nazivate ide svake cetvrte godine ili kako??
 
Da,hvala,znam da smo pricali nesto u nekoj temi,ali skroz zaboravio,nisam znao kako da trazim preko brze pretrage.
 
Stočni bob i tillage rotkva.
f5297570cd7b9b78ef0cf4e1006c423e.jpg
8a332a6748e11590989cfe2bbb6a3a9a.jpg


Послато са SM-G780G помоћу Тапатока
 
@ivansu Lepota za videti 💪 To na bobu su noduli. Učili su me da ih prepolovim noktom i ako je presek boje mesa, to je zdrav nodul pun azota.

Ovo su moji, iz komentara sa prethodne strane. Setva 5, 6. septembar. Ima na mestima "džepova" gde je slaba pokrivenost. Jedan se vidi na fotografiji dole desno. Mislim da je zbog tanjiranja i kore koja se uhvatila tokom oktobra.

 
Direktna u probi. Ako ne bude išlo, tanjiranje, setva i valjanje.

Idem no-till gde zemlja nikada nije gola (stalno nekakav pokrov da ima), sa ciljem dizanja humusa. Na toj njivi je humus 3.2%. Treba vremena, da se stekne iskustvo, pribave mašine, prepravi gde i šta treba, pogreši, ispravi, a da se finansijski ne upropastim. 😀
 
Od sijacice mnogo zavisi . Ako plaañiras neku obradu npr plitko tanjiranje onda je bolje spaliti sto ranije , mnogo ĺakse se usitni gola zemlja . Sam pocetak marta total mozda
 
Nazad
Vrh