Pogon na zejtin

Uzgred, rabljeno motorno ulje NIKAKO NE koristiti!! (pominjano ranije, tek sad primetio).
Osim što će zapušiti filtere za gorivo, napraviće ogromnu količinu čađi (čak i filtrirano), što je osim ekološke katastrofe i katastrofa za motor!
Pri sagorevanju u motoru SUS ne stvara se dovoljna temperatura za razgradnju štetnih materija (potrebno 1400 cel.) već neke ostaju kakve jesu (kancerogene) ili se pretvaraju u još opasnije materije. Motorno ulje bi moralo da se menja na 50h a pitanje da li bi i to dugoročno bilo dovoljno da ne dođe do "zakoksavanja" motora.
 
Moj matori je zeznuo testeru partner s55, odnosno pumpu za ulje, posto je sipao izradjeno iz traktora. Takodje je sipao u cekrk, puzni reduktor, pustao je ulje pa mu bilo skupo da dokupi adekvatno, a po struci masinski inzenjer :haha:, ali ne vredi koreni i mentalitet su bili jaci, da se ne baci i ustedi ::sramota:: .
 
Odjednom svi voze na zejtin:haha: nesto se ne secam ove price kad je suncokret bio 55din a zejtin 130din

Bojceticu, kad vec nemas neki pametniji komentar, onda nemoj ni da se javljas:
Ova tema nije otvorena zato sto neko voli da svaki dan otvori, preruci i iscedi do poslednje kapi 50 flasa zejtina, vec zato sto je mnogo jeftiniji pogon.
Naravno da ga niko nece sipati ako mu je cena ista kao i goriva na pumpi. Ali posto je ekonomska i realna cena dizela 60 dinara, a sve do 150 dinara je harac fiskalne drzave, koja mora da pljacka raju jer je sav kapital koji donosi zaradu poklonila ili domacim tajkunima ili strancima, onda je vrlo isplativo malo potruditi se, a jos veci uzitak , svest da smo zajebali parazitsko-burzoarsku vlast i drzavu !
 
Mislim sto ne koristiti zejtin ako recimo trosi isto koliko i dizel tj gasno ulje, em je cistiji i plus ne doduras naftnoj kompaniji novac, vec ga dajes fabrikama tj uljarama, mozda i skoci cena suncokreta pa bude dobro za sve.... JA sto se mene tice da je ista cena zarad ostalih umesto 500litra nafte uzecu 500 litra zejtina vajdica je...
 
Kupujmo domaće. :osmeh:
Kad uljare shvate potrebe tržišta prodavaće zejtin na burade ili na točenje.
 
Mislim da to vec moze. Imaju pakovanja od 10-20l za restorane.:osmeh: treba da pocnu u kocke od 1000l da pune "Agrarno ulje":haha:
 
Ljudo posto vi to placate zejtin kada vam je isplativ za voznju,kod nas ga nema ispod 104din/l,a vital mi ma 1,5km od kuce?Inace ED se kod kamiondzija krece od 110-130din zavisi kome je hica sipa se na pumpi!
 
Tomo kod mene nema na kamion nista pumpa pa koliko razrezu, odrede, a zejtin je 100 dinara iskon... Normalno kada uzmes 100 litra nije ista cena kao i za litar...A ja mislim ako sve bude ok da cu probati u prolece :)
 
Ima samo jedna caka, kad se bude kupovalo na burad, uvešće akcizu na jestivo ulje!!
Do sada se to tako rešavalo (npr. TNG).
Možda uvedu i "tačkice" za penzionere (2 lit. mesečno)?
Kako god, ako se poveća potrošnja skočiće i cene a već sa 20% više može se kupiti (kao što je navedeno) i kod kamiondžija.
Dakle, još malo, pa nestalo!

P.S.
Pad cena nafte nam ionako neće pomoći (pala cena 30% pojeftinilo gorivo 5%).
 
Akciza za ED je 42din (od NG 46din) po litru. Drzava uredno obracunava i PDV na akcizu od 20%, tako da u ceni ED od 150din 50.4din je akciza i pdv na akcizu:sjasi:Ostalih 100din 84.5din je cena samog dizela sa saradama NIS-a, pumpe, dok je pdv na samo gorivo 16.5din. Kad nafta pojeftini 30% ne moze da pojeftini gorivo za 30% (drzava se postarala da sebe namiri UVEK), ali se slazem da je 5% mizerija od pojeftinjenja.
 
kod nas na akciji oko 90-100 din suncokretovo ulje, inače je oko 115-120 din za litru......

a plavi dizel (za poljjoprivredu) 85,5 din za litru......

eurodizel oko 140 din.......

loža oko 90din......

ako se uzme današnji odnos kune i dinara 15:1.....

mene najviše zanima rabljeno motorno ulje, čak sam vidio da ljudi destiliraju to ulje, i onda nema problema sa vožnjom, kao što se problem javlja kod rabljenog pročišćenog motornog ulja.......

dizel se također može proizvesti i destilacijom plastike, plastičnih boca, ima na internetu raznih konstrukcija kako napraviti i sam praviti svoj dizel......

jedna firma u Osijeku ima takav uređaj iz Austrije, a bavi se preradom plastike i plastičnih boca......
 
Akciza za ED je 42din (od NG 46din) po litru. Drzava uredno obracunava i PDV na akcizu od 20%, tako da u ceni ED od 150din 50.4din je akciza i pdv na akcizu:sjasi:Ostalih 100din 84.5din je cena samog dizela sa saradama NIS-a, pumpe, dok je pdv na samo gorivo 16.5din. Kad nafta pojeftini 30% ne moze da pojeftini gorivo za 30% (drzava se postarala da sebe namiri UVEK), ali se slazem da je 5% mizerija od pojeftinjenja.

Lepa računica (hvala na dopuni). Nisam ni mislio da pojeftini 30% ali bi (bar) 10% bilo primereno. Slažemo se oko suštine!!

- - - - - - - - - -

kod nas na akciji oko 90-100 din suncokretovo ulje, inače je oko 115-120 din za litru......

a plavi dizel (za poljjoprivredu) 85,5 din za litru......

eurodizel oko 140 din.......

loža oko 90din......

ako se uzme današnji odnos kune i dinara 15:1.....

mene najviše zanima rabljeno motorno ulje, čak sam vidio da ljudi destiliraju to ulje, i onda nema problema sa vožnjom, kao što se problem javlja kod rabljenog pročišćenog motornog ulja.......

dizel se također može proizvesti i destilacijom plastike, plastičnih boca, ima na internetu raznih konstrukcija kako napraviti i sam praviti svoj dizel......

jedna firma u Osijeku ima takav uređaj iz Austrije, a bavi se preradom plastike i plastičnih boca......

Prerađeno korišćeno (rabljeno) ulje se može koristiti i bolje od goriva! Postoji industrija koja zapošljava više hiljada ljudi u Evropi koja se time bavi (proizvodnja baznih ulja od korišćenog, od nešto slabijeg kvaliteta (uz "slabiju tehnologiju" (tzv. "short path evaporation" i slične)) do onog uporedivog sa onim dobijenim iz sirove nafte (uključujući hidrogenizaciju pa čak i hidrokrekovanje kao završne faze procesa).

Prostom destilacijom bi se dobilo "bazno ulje" lošeg kvaliteta (za podmazivanje) koje bi se moglo koristiti za lance testera ili slično (eventualno hidrauliku ali ne i na traktorima bar ne čisto takvo) i naravno kao gorivo (ali pre kao gorivo za grejanje nego u motoru, jer je ekološki i dalje neprihvatljivo). Osim toga (pominjao sam već) baznog ulja (BU) ne sme (treba) biti više od 20% u gorivu (što manje to bolje) jer nije baš sjajno gorivo. Čak i čisto BU ima previše sulf. pepela (pa i sumpora, mada za stare motore nije od značaja sam sumpor) a "blago" prerađeno motorno ulje još i više (uz čađ i katran, makar se to destilacijom smanjilo).

Na kraju krajeva, destilacija motornog ulja (kao opasne otpadne materije) nije nešto čime bi se trebalo baviti amaterski. Na stranu dozvole i zagađivanje okoline (nije baš za ćuškanje na stranu ALI ČAK i onda) potrovaćete se prilikom tog procesa (koji mora biti dobro kontrolisan).

Za pirolizu je još gora stvar (kancerogenih isparenja na sve strane). Dakle iz plastike se može dobiti gorivo ali je potrebna nešto skuplja oprema. Može se improvizovati ali na svoju štetu. Isplativost pirolize je pod znakom pitanja. Isplati se uz subvencije i/ili poreske olakšice (uz manje-više besplatnu sirovinu, mada je doprema iste (gorivo) popriličan trošak možda i najveći, te se isplati samo uz posebnu organizaciju).

Dakle, lično - NE preporučujem (ali je moguće).
 
Ja sam vidio da valvoline ima ulje od preradjenog rabljenog ulja, samo se nesjecam koji je naziv....vidim da si dosta usao u tu problematiku oko alternativnih goriva, jedna zanimljiva diskusija....
 
Ja imam liniju za proizvodnju hladno cedjenog ulja od suncokreta.Ko je voljan da ga uspe u traktor i proba neka se javi da se dogovorimo.Bicu jeftiniji od Iskon-a iz prodavnice :osmeh: .
 
Nazad
Vrh