Podrivanje zemljišta

To i ja kažem. A osim toga na ovakom oranju kao ove godine ,nemože ni Kirovec da napravi plužni đon a kamoli ovi naši traktori do 4- 5 tona.
 
Jedan zanimljiv klip koji je vec bio negde stavljen, ali nije zgoreg da se ponovi.

Nisam zeleo da se ukljucim u pricu, ali cu ipak morati. Prica se o razbijanju pluznog djona i ne nabijanju zemljista a Vi okacite snimak sa apsurdom gde traktor vuce gruber koji razrije i potom idu paker valjci koji sabiju istu tu zemlju tezinom te masin (koja nije mala). I po ovom snimku ispadne da ne treba ni da se kultivira jer se pravi opet taj cuveni pluzni djon. Na kraju krajeva ja nisam presao na No till obradu i nemam problema sa tankim obradjenim povrsinskim mesanjem zemlje, ali ipak koristim podrivac svake trece godine vec godinama u nazad.


Elem, humus bi navodno trebao da se stvara mesanjem zemlje sa biljnim ostatcima + voda, ali bi ta zemlja trebala da ostane rastresita kako bi se stvorio humus. Moje pitanje je kako ce se stvoriti humus ako zemlja ostane nabijena usled redovnog nabijanja a nema okretanja gornjeg ispranog sloja u dubinu? Jos jednom cu pomenuti da se ovde, u Francuskoj, opet radi oranje, ljudi su uvideli gresku zbog izbacivanja pluga i sada se ore uz redovno podrivanje svake godine i to onda ima smisla i raditi, ali pravim podrivacima ne igrackama koje idu 30cm u dubinu.
 
Plužne đonove najviše stvaraju plugovi.Ja sam pretprošle godine umesto oranja radio jedan deo razrivanjem na 25-30cm.Moja zapažanja su da se razrivanjem mnogo više aktiviraju korovi tj.semena koja su bila godinama u zemljištu neaktivna.I gde god mi je bilo razrivanje umesto oranja imao sam borbu sa korovima.Za pripremu setve za pšenicu i ječam u jesen na 20cm je idealno i mnogo bolje od tanjirača ali jesenje oranje odsad isključivo plugom.Ko ima mogućnosti da podriva na 40-50-60cm to podržavam sve ostalo u jesen PLUG
 
Plug ce ostati jos dugo-dugo u upotrebi, barem na mojim njivama. A sto se tice podrivaca on ce biti neminovnost. Neki su to vec uvideli a neki ce uskoro. Pluzni djon se mora razbijati a o razlozima napisano je bezbroj puta. Dok nisam kupio podrivac i ja sam mislio da je to samo gomila gvozdja, sada razmisljam drugacije. Ujedno mi sluzi (postavim krilca na radna tela) i kao razrivac, za rad na dubini od nekih 25-30 cm. Predhodne jeseni sam ga koristio i za pripremu zemljista za setvu psenice.
 
Agromerkur-Ada, 5 radnih tela. Ismejavaju ga oni koi ga nisu probali, i govore kako to uopste i nije podrivac,. Ne zelim o tome da polemisem. Za zemlju koju ja obradjujem postize meni zeljeni cilj. A i ulozeno dobijeno je potaman.
 
Ne umem ja to da postavljam. A i mobil., mi je kao u Lepe Lukic, samo dobar dan i dovidjenja:) Nema kameru. Ubuduce cu zamoliti cerku da me nauci postavljane, pa ce biti i slicica, a ja cu slikati na digi kameru.
 
@KishRobert ti se nešto mnogo raspituješ za Agromerkurov podrivač.Da neće možda u skorije vreme pasti i kupovina te mašine?:ppozdrav:
 
Da Agromerkur nije ništa u odnosu na neke ozbiljnije podrivače to priznajem.Za nas sa manje konja u dvorištu je to veoma zadovoljavajuće rešenje.Već pošto imamo manje konja mi pliće i oremo i samim tim nam je plužni đon plići ,a opet samim tim i ne treba na podrivanje ispod 40cm.
Zamolio bi samo Starog Vujadina da malo pojasni to oko krilaca za Agromerkur.Kako izgledaju,gde je kupio(pravio),gde se montiraju....
 
Moja zapažanja su da se razrivanjem mnogo više aktiviraju korovi tj.semena koja su bila godinama u zemljištu neaktivna.I gde god mi je bilo razrivanje umesto oranja imao sam borbu sa korovima.
Da nije malo kontra ? Bas sam pre par dana-nedelja pricao sa profesorima na faxu i kazu da je jedan od problema podrivanja sto seme korova ostaje na povrsini,a zaoravanjem na 15 i vise cm ne moze da nikne.
Nema sanse da ti je teorija dobra jer odakle semenu korova tolika energija ako si ga plugom zaorao na 15-30cm posle nekoliko godina da nikne ?
 
Sreca vasa sto uvazeni clan @mindjusar nije trenutno aktivan na ovom forumu on bi imao koju u vezi pravih podrivaca:haha:
 
Upotrebu grubera tipa Horsch terano 3fx pratim vec 7 godina.
Ako vas interesuje da i vi saznate kakve je to posledice ostavilo po zemljiste, prinos i gazdu slobodno me kontaktirajte, bicu rad da vam to pokazem (bar koliko znam).
Ovo sto ja imam pred ocima je cista praksa bez imalo teoretisanja.
Ova godina je pokazala svu razliku. Ne padami na pamet da bilo koga usta ubedjujem i objasnjavam. Onaj koga to interesuje pitace, a onaj ko nece ni nemora i "mirna Backa".
 
Montiranje je jednostavno, na dva srafa M12, na radno telo. Imaju ostavlkjene rupe za njih. Postavljaju se pod odredjenim uglom. Kupio sam ih u fabrici u Adi, a oni ih jos nazivaju leptiri. Radjeni su od celika tako da postoji mogucnost pucanja istih. Zato nosim rezervu u traktoru. Koriste se za plicu obradu, do nekih 25 cm, a skidaju kada se radi klasicno podrivanje. Sa njima sam radio pripremu za psenicu a posle jedan prohod tanjiracom. Daleko bolje nego dva prolaza samom tanjiracom. To je toliko dobro izgledalo da sam se ubio od usluznih radova. Sva sojista sam radio sa njima na dubinu od 25- 30 cm.( KOLEGE PROVERAVALE) Plug sam koristio samo za oranje dzombista jer podrivac nije za to. Slazem se da ima mnogo boljih podrivaca ali i ovaj zadovoljava moje potrebe, Znam ja sta je JOHN DEERE al ipak podrivam sa URSUS 1614.
 
Hvala Stari Vujadine na objašnjenju.Kada ti ćera bude slobodna mogao bi i to da slikaš:bravo:i postaviš.
 
Nazad
Vrh