Podrivanje zemljišta

Podrivac nije moj ili kako vec ko naziva uzeo od drugara za probu lak je to je moje misljenje.a neka mi neko objasni kako treba da izgleda radni organ podrivac a kako ne evo i slike da se uverimo
Stručnjaci su meni govorili da radno telo što ravnije nadole,pa nož sa napadnim uglom,po mogućstvu sa bočnim perajima,takvo radno telo nediže zemlju iz nižih u višlje slojeve
A na terenima gde to nije bitno može bilo koji
Kod mene rit je peskovit,odgore 20ak cm plodne peskovite (žute) zemlje,pa ili odmah glina ili između pesak za malterisanje,e meni je na takvim njivama BITNO da sve ostane na svom mestu a da proparam malo glinu (jako tvrdo)
 
nakon podrivanja ostaju samo proseci na povrsini zemljista, dok radno telo pod uglom (zavisi da li je zemljiste vlazno ili ssuvo) podize pluzni djon koji se pri tom lomi a kugla koja se vuce sluzi za pravljenje kanala u zemljistu koji sluze za drenazu. Glavna karakteristika podrivaca je ta sto ne dolazi do mesanja slojeva zemljista. E onda vidite sta je podrivac a sta sve ostalo.
JD na postavljenom snimku sa dva radna tela podriva zemljiste...
 
Sta da radi???Vuce kuglu,pa za to treba strvina.......idealno telo za podrivanje je na drugoj slici,i podriva se kad je suvlje zemljiste da se bolje rastrese,kad je mokro samo ispara i to je sranje.
 
Ove godine je i suša dosta učinila. Ispucala zemlja sve u kocke a dubine preko metar.Sad kad natopi u one rupe zemlja se prospe ko kocka šećera kad staviš u kafu a djon se prospe ko da nije ni bio.Čudo su prirodne sile.
 
Na nekim zemljistima ta kugla pozadi je dobra stvar, a na nekim uopste nije bitna. Gde ima potrebe da se radi dodatna drenaza, onda treba raditi sa onim ogromnim podrivacima obicno sa jednim do dva tela, i da na telu bude onaj klin koji bi ostavio kanale, i da se radi poprecno, tacnije od kanala.
 
evo slika sa suncokretista koje je tanjirano pa podrivano sa AGROMERKUROM 5 koplja na nekih 40 cm. pustio bi ja dublje ali i ova dubina nije bas prijala MTZ-80-ki, nemam bolje a i realno nije puno para a smatram da je ipak dublje nego dosada sto sam orao godinama,videcemo rezultate sledece godine, ovo mislim u prolece da ce ici samo setvopremac a imam jednu malu parcelu od 2 Ha koje je bio kukuruz pa sam isto tako uradio stim da tu njivu u prolece mislim ponovo da tanjiram pa cemo videti da li i sa cime cemo dalje,KO NE PROBA NEZNA :osmeh: :osmeh:

sfgyeq.jpg


dmr6dk.jpg
 
Svaka zamerka je dobra i prihvatljiva ukoliko za nju ima osnova.
Veći problem je u tome što neki do juče nisu ni na 40cm podrivali ,a sad odjednom i 60cm im je malo.Lako je onom ko je skočio sa magarca na konja da drži predavanje nama koji smo i dalje na magarcima.
 
Nazad
Vrh