Podrivanje zemljišta

Dileme nema , ne zna zašto se na ovom forumu non stop polemiše oko nekih stvari koje su odavno dokazane i u nauci i u praksi. Podrivati treba! Omogućiti korenu da sidje dublje , da može da koristi hranu i vodu iz dubljih slojeva. Kraj priče....
U vezi sistema obrade ... činjenica je da neki ljudi jednostavno ne mogu da isprate neke stvari ni kada rade po šablonu , a kamoli kad izadju iz njega. Zemljište treba unaprediti a ne degradirati ga konstantno! Svi govore skupe mašine ovo ono.... pa majku mu kupuju se plugovi od 10 000 evra , traktori od 50 --60- pa i 100 000 evra ... prikolice , kamioni avioni ...
Umesto ulaganja u moderno svi ulažu u nešto što se prevazilazi svuda u svetu. Na kraju krajeva ako je skupo da se nešto kupi novo , zašto se to nešto ne bi napravilo u kućnoj radinosti i jednostavno nakačili ti radni organi koji su relativno jeftini kad se pogleda cena nove mašine... ne... niko ne želi nešto da promeni , to je odgovor. Promeniće se kad prinosi budi bili sve niži i niži, a sposobnost zemljišta da hrani biljke takva da će trebati 2 tone veštaka... niti je sa ekološke strane prihvatljivo niti je održivo na duge staze.
 
Uvek je i bilo,i biće,ko ne reskira-taj ne dobiva
Mene su u selu smatrali za budalu pre 15god,kad sam za pšenicu počeo tanjirati,sad kad svi tanjiraju,opet misle da sam budala,jer sad niti tanjiram,al' neka,vreme će pokazati
 
Цици која је била дубина подривања?
Да ли си поставио депозиторе за улагање компоста или стајњака и да ли је уложен у тло и до које дубине?
Пробај да ашовом закопаш мало па нам јави на којој је дубини влага.На подриваном и на неподриваном.

Može li se igde videti kako izgledaju ti depozitori? Pokušao, nisam našao. Hvala.
 
p.s. Zaboravio sam da napišem da prvo treba obići parcele , uzeti ašov u ruke pljunuti u šake i zakopati malo ispod , ako se nadje plužni djon treba raditi. Ništa se ne sme napamet raditi. Što se može primetiti na nekim od prethodnih strana gde se ide sa podrivačem kada mu nije vreme ...

Kada korenov sistem naidje na tvrdu prepreku , glavni korenov sistem počinje da raste u stranu , na taj način tražeći pukotine ili mesta gde je mekše. Počinje da razvija manje korenje koje može da probije kompaktirani deo , problem je što manje korenje ima manji kapacitet za vodom i hranom .

I mene zanima ta mašina za "ulaganje komposta" to rešenje bih izuzetno želeo da vidim , pošto ne mogu da zamislim taj spejs šatl od mašine.
 
p.s. Zaboravio sam da napišem da prvo treba obići parcele , uzeti ašov u ruke pljunuti u šake i zakopati malo ispod , ako se nadje plužni djon treba raditi. Ništa se ne sme napamet raditi. Što se može primetiti na nekim od prethodnih strana gde se ide sa podrivačem kada mu nije vreme ...

Kada korenov sistem naidje na tvrdu prepreku , glavni korenov sistem počinje da raste u stranu , na taj način tražeći pukotine ili mesta gde je mekše. Počinje da razvija manje korenje koje može da probije kompaktirani deo , problem je što manje korenje ima manji kapacitet za vodom i hranom .

I mene zanima ta mašina za "ulaganje komposta" to rešenje bih izuzetno želeo da vidim , pošto ne mogu da zamislim taj spejs šatl od mašine.

jesi li kupio svu tu mehanizaciju?
tako je lako napisati!!!
 
Postoje mašine za "podrivanje" i ulaganje tečnog djubriva i to nebi bio problem napraviti , isto tako za osoku , ali kompost nije jednostavno.
 
Nisam kupio , jer su pare otišle na neke druge neplanirane investicije ,a ja sam još uvek STUDENT , još godinu dana treba da gulim , i dosta koštam svoje roditelje da me drže u Novom Sadu, a niti je zaposlen moj otac niti majka, a imam još dva brata i bolesnu tetku i babu! :off_topic::off_topic:

RAdno telo podrivača za dubinu do 55 cm - 150 eura x 3 + cev 100x100x10 6 m oko 15000 din ! Radno telo do 70 cm 290 eura tu verovatno komada 2 + cev . Oba radna tela se montiraju na 100 x100 cev!
 
Treba razmišljati o tome i težiti tome , a ne govoriti kako je to loše a ustvari nemamo para za bolje. Uvek može bolje, ako ne ove godine, sledeće, a ko ni tada ne , onda one tamo !
 
Haha! Fantasticna diskusija... Pre 50ak godina, nasi dedovi/ocevi/(mi),su nabavili traktore, krenulo se u divnu i prepametnu strategiju paljenja zetvenih ostataka, i besomucno oranje (i po 5 puta godisnje).Zemlja je bila plodna (nasledili su je od pradedova sa 5-6-7% humusa), vestacko djubrivo je bilo jeftino, prinosi su bili DOBRI, i sve je funkcionisalo. Negde tamo 90ih doCerali smo tu istu zemlju na nekih 2-3 posto humusa. I, sad, razborit narod kakav jesmo, umesto da takvu agrotehniku osudimo, i promenimo, mi idemo drugom logikom, i kazemo "dok smo palili i orali ko necitavi, bilo je prinosa, a sad nema...! To znaci da treba opet orati, i paliti, i onda ce sve biti u redu". I sad kad te navike treba da promenimo, i spasemo ovo sto nam je ostalo od zemljista, toliki otpor prema bilo cemu novom
E, tako, vidim svi se ovde ljute kada neko ne misli kao oni, i svi su najpametniji, i nikom ne treba savet.A cinjenica je, da se nalazimo na plodnijoj zemlji u Evropi (nekad je mozda bila i najplodnija), a imamo najnize prinose; sve znamo da napravimo, a sve uvozimo;
 
To je začarani krug, mašine za takav vid obrade zemljišta traže veće, snažnije i teže traktore, koji onda još više sabijaju zemlju.
 
Hehe, to bas i nije tacno. Veliki traktori imaju manji pritisak po centimetru kvadratnom od mallih traktora, zato sto je odnos kontaktne povrsine, i mase traktora u korist vecih (ili ajd da kazem novijih resenja) traktora
 
oldtimer oranje ne dovodi do gubljenja humusa sato sto se zemlja mesa konstantno i neisparava dok on paljenjem sagoreva deda mi je pricao da se pre drugog rata nisu palila strnista i kukuruzista to je pocelo posle rata kad su ,,pametni,, komunisti sproveli agrarnu reformu i poceli da sprovode agrotehniku kakva nigde u svetu nije bila izmisljali toplu vodu zato se i kvario kvalitet zemlje
 
To da je paljenje negativno, i da utice na smanjenje humusa, slazem se. Ali, i oranje je JAKO zasluzno za smanjenje % humusa. Objasnjavao sam to vec vise puta, ali nije mi tesko jos jednom...
1.Krenimo od strnista. U julu mesecu vrsimo ljustenje strnista, zaoravamo masu, zbog povoljnig uslova u zemljistu, dolazi do razvoja mikroorganizama koji razlazu organskumateriju. U medjuvremenu dolazi do sleganja zemljista, i bioloska aktivnost u njemu se svodi na prirodan,tj. normalan nivo.
Ako resimo da opet oremo, opet se dolazi do razvoja mikroorganizama, koji ovaj put imaju manje zetvenih ostataka da "pojedu", pa deo njih krene da razlaze i humus. Sto vise puta okrecemo zemlju, to vise dajemo sansu da mikroorganizmi pojedu humusa.
2.Cestim okretanjem unistavamo gliste, koje su jako bitne za "zivot" zemljista, i ucestvuju u stvaranju humusa.
Da napomenem, ovaj proces je jako spor, ali konstantan, i doveo je do gubitka humusa od 2-3% za 50 godina. Izgleda nebitno, ali mislim da ce dovesti do toga da unucima ostavimo pustare.
 
To sto mi radimo, takve greske su vec pravljene.Evo jedna slika sta su Ameri napravili od svojih oranica nepravilnom upotrebom mehanizacije, i nerezonskim navodnjavanjem.


28mfjiw.jpg


Kakve ovo veze ima sa podrivacem? Pa, na prvi pogled male, ali sad kad smo vec u ovoj temi, ima itekako veze. Podrivac, kao orudje koje je sam pocetak redukovane obrade u svakom sistemu, ce nam postati prvo orudje u obradi, posle ce se na njega nadovezivati razliciti sistemi no till, strip till, i sta ce jos da smisle... Dosta je podrugljivih komentara, ali ovi sistemi su realnost, i jedan od nacina da sacuvamo zemljiste i za buduce generacije. Mozemo kao neki prvo da unistimo svoje zemljiste, pa onda da prihvatimo slamku spasa, ili da odmah krenemo s necim drugacijim. Na nama je da odlucimo!

---------- Poruka napisana u 03:59 ---------- Prethodna poruka je at 03:57 ----------

Do nedostatka humusa je došlo zbog ne korišćenja stajskog đubriva.:svinja:
Izmedju ostalog da, veoma bitan cinilac, ali nazalost na njega mozemo najmanje da uticemo...
 
Nazad
Vrh