Podrivanje zemljišta

Polj. fakultet je radio oglede, i biljke su na podrivanom plus tanjiraca imale vecu zelenu masu, i visinu, i veci ukupan rod. Ogledi radjeni na suncokretu i kukuruzu.
 
Da je prestiz imati Ferrari u dvoristu to svako jeste, ali da je prestiz imati nesto osim pluga i drljace to mi deluje jako neozbiljno.
Jos jednom cu da pitam protivnike podrivanja zbog cega neoru konjima i starim pugovima, zbog cega ne seju stara semena, zbog cega ne prskaju preparatima od pre 30 god. kad su onda bili bolji prinosi?

nisam ti ja protivnik ono što sam naveo to je moje skromno mišljenje nemam ja argumente da tvrdim kako podrivanje ni u kom slučaju ne valja ali moje je mišljenje da je u zadnje vreme veoma velika ekspanzija nekih novih mašina za koim su mnogi posegli a sve mi to liči na onu TV ŠOP prodaju i čim izađe nova mašina odmah ona predhodna nije baš naj bolje rešenje nego kupite ovui tako redom .A što se tiče konja i oranja pa na traktore se prešlo zbog bržeg završavanja posla i manjeg pešačenja mada i danas neki oru traktorom ali ne dublje nego kad je orao konjima što se tiče semena stara nemožeš kupiti i da hoćeš jer ih nema a herbicidi su nam i došli glave koliko je samo ove godine bilo presevanja suncokreta upravo zbog herbicida i brate mili živelo se zdravije nego danas ja poštujem svačije mišljenje a možda ću i ja kupiti podrivač i uveriti se da ste u pravu :ppozdrav:
 
Prosle jeseni sam sa podrivacem uradio oko 300 kj ne zato sto je to u trendu nego na nasem terenu imamo velikih problema sa vodom i posle velikih kisa se stvaraju jezera na oranicama. Pluzni djon na mojim parcelama je bio izmedju 25 i 28 cm i sa plugom nikako nisam mogao da ga probijem. Razlika izmedju oranog i neoranog? Hmmmm ove godine nisam primetio nikakvu razliku. U delu atara koji trazi vise kise kukuruzi su losi i na oranom i na podrivanom a u ritu su dobri i na oranju i na podrivanju. Podrivano zemljiste bi po recima strucnjaka trebalo lakse da "proguta" velike kolicine padavina. 24 jula smo imali 100 litara kise za manje od 24h ali je zemlja bila toliko suva da je progutala i na oranju i na podrivanju tako da opet nisam video razliku. Da je kolicina padavina tokom godine bila u granicama normale verovatno bi se video efekat podrivanja. Moracemo da sacekamo naredne godine da bi videli razliku.
 
Razlike u spremanju je bilo. Lakse se vozilo po podrivanom jer je bilo ravnije nego orano. Prosle zime je izmrzlo lepo i jedno i drugo a u nicanju nije bilo nikakve razlike zato sto smo setvu poceli oko 10 aprila a kisa je pala 13 pa je lepo niklo i ono sto je bilo posejano a i ono ste je kasnije sejano u vlaznu zemlju.
 
Цици која је била дубина подривања?
Да ли си поставио депозиторе за улагање компоста или стајњака и да ли је уложен у тло и до које дубине?
Пробај да ашовом закопаш мало па нам јави на којој је дубини влага.На подриваном и на неподриваном.
 
Цици која је била дубина подривања?
Да ли си поставио депозиторе за улагање компоста или стајњака и да ли је уложен у тло и до које дубине?
Пробај да ашовом закопаш мало па нам јави на којој је дубини влага.На подриваном и на неподриваном.

dubina je bila 45 - 50 cm.
Nisam postavljao depozitor jer nemam ni stajnjaka ni komposta
Provericu na kojoj je dubini vlaga i napisacu
 
Podrivaci i gruberi se upotrebljavaju dosta dugo, rekao bih i nekoliko decenija. Jeste expanzija toga kod nas, ali ne zato sto je to pomodarstvo vec zato sto kasnimo za svetom tih par decenija.
Ne znam kako ostali, ali ja po malo zavidim na mehanizaciji tom trulom zapadu. Povrh svega ni istok nesto u zadnje vreme se ne gadi na tu vrstu mehanizacije.
 
picture-001.jpg

Dok se ovako oralo cela Srbija je bila uzorana od kada su uvedeni traktori mnoge parcele nisu uzorane jer po pričanju vlasnika parcela nisu stigli da obrade zbog obima posla?! Znači, po tome ispada da je zaprega pa bilo volovska ili konjska imala veći učinak nego traktorski agregati.To mi nekako nije jasno, ali kad porastem valjda ću i ja nešto naučiti i shvatiti, a vi još krenuli u još težu kombinaciju u neke vidiove konzervacijske obrade onda no till, mini till i strip till.Ala ste vi onda zaglibili.
 
Treba se onda vratiti na konjsku i volovsku zapregu, možda će tada sve biti uzorano na vreme.Džabe im Case,Claas,John Deere i drugih ekskluzivnih trektora kada se uvek nema vremena da se sve obradi u jesen nego nešto ostane i za proleće.
 
Ljudi dok su radili sa zapregama,radili su manje zemlje.(10-20 jutara)Sve su stizali,i da se druze i da idu na prela,nisu bili zavidni na masine kod komsija ili sisteme obrade jel je bilo sve sablonski.Bukvalno covek sa porodicom je mogao da prezivi "da prezivi" sa dve krave i 5-6 jutara zemlje i da skoluje decu.To je sada totalno nemoguce.Sa pojavom novih tehnologija,pojavljuju se i nove bolesti na biljkama,novi insekti,nove trave,...,sto iziskuje i nove troskove.(Pre se zito nije prskalo ni jednom,a sada ako ga ne poprskas od bolesti,insekata,trave...-nemas nista ili dozvoljenu nulu.Njive su se djubrile,a sade hemija-vestak,teze se ore iziskuje jace masine(olaksati obradu)Kada bi sada covek morao da uzore konjima jedan hektar,mislim da bi plakao i on i konji na ovratinama,a Bogami i plug.
 
Djole71

Bilo bi ko u onoj pesmi: PLAČE TATA PLAČEM JA, PLAKALI SMO OBADVA...
 
Gospodine @Djole71, a vi mislite da meni objasnite načine obrade zemljišta. E pa vidite malo ste u tome zakasnili.Mnoge od ovih načina obrade sam probao i video njihove prednosti i mane, ali po mentalitetu naših ljudi vam govorim da nismo makli dalje od zaprege volovske i konjske.Nekada su volovi vukli plugove, a sada su prešli mnogi za volan i upravljaju sofisticiranim i komplikovanim mašinama gde pola poluga i dugmića ne znaju za čega služi, ali bitno da je tu pa da komšiji crkne krava i to tako ide godinama, a kada ga pitaš za čega je to on odgovara da je to fabrika napravila i da to tu treba da stoji.O čemu mi dalje da pričamo osim da zajedno plačemo.
 
Poslednja izmena:
Gospodine @Djole71, a vi mislite da meni objasnite načine obrade zemljišta. E pa vidite malo ste u tome zakasnili.Mnoger od ovih načina obrade sam probao i video njihove prednosti i mane, ali po mentalitetu naših ljudi vam govorim da nismo makli dalje od zaprege volovske i konjske.Nedada su volovi vkli plugove, a sada su prešli mnogi za volan i upravljaju sofisticiranim i komplikovanim mašinama gde pola poluga i dugmića ne znaju za čega služi, ali bitno da je tu pa da komšiji crkne krava i to tako ide godinama, a kada ga pitaš za čega je to on odgovara da je to fabrika napravila i da to tu treba da stoji.O čemu mi dalje da pričamo osim da zajedno plačemo.

Hee kad se taj snasao da ga zaradi i kupi snacice se i sa tim dugmicima...
 
Mislim da ce se svi vratiti na oranje par puta za koju godinu,pa i ranije danas idem za Indjiju kad ovi kosticevi ugare tanjirano.Sve treba probati nema tu price pa videti sta je naj bolje.Pa taj podrivac i sluzi da razbije ne oranu zemlju koja je tanjirana ko zna kolko puta da bi se ustedela nafta,ali je i dalje zemlja samo izmesana ne i okrenuta.DLJOLE 71 zato su i veci troskovi i pojave bolesti jer se zemlja ne ore nego se samo mesa tim masinama i ostaje u donjem slojevima pa se korovi razmnozavaju i taloze.Kao i ovi novi kombajni ovrse danas ne zna ni on koliko ha,a dali je zrno izvrseno ili ne nema veze ljudi samo pricaju kako to cudo ide,a stara 142 i kombajner od 65 god vrse kvalitetnije od njih pola ne zelim nikog da vredjam al tako je jbg!!!Mi se radujemo prinosima zita oko 3t p kj,pa to je bio minimum pre 20god.Naravno da sam za nove tehnologije ali neka neko drugi to isproba pa cemo videti.Ovi gore sa konjima su gadgod orali 3 do 5 puta za zito :cool:
 
da li je neko od vas primetio razliku na usevu u razoru, ili u skladu od oranja gde se ore plice da ne bismo napravili neravnine po njivi? Svako je to video, prema tome, dubina obrade je jako bitna za usev.
Ja sam odradio jednu parcelu podrivacem prosle godine, i rezultati su vise nego dobri, cak i na ovoj susi!
 
Nazad
Vrh