Podizanje zasada višnje

Sutra krecem sa sadnjom novih 600 kom pa imam dilemu.Dali kad ih zasadim pokrijem koren sa nekih 10 cm zamlje pa bacim po 1 saku 3x15 i malo foksim g5 i ponovo zatrpam i sve to ugazim ili da ne stavljam djubre.Ovde mi neko kaze da ce nozda djubre da izgori koren tj sitne zilice.Sta ciniti?::pomoc:;
 
Kada posadis preko toga malo NPK 8X16X24 (omanju saku) u precniku od pola metra (ne uz sadnicu) ili neku slicnu formulaciju a ne 3X15. Normalno ovo je predpostavka da svih elemenata ima u zemljistu priblizno onoliko koliko treba.Na prolece ide kan ili urea sve zavisi koliki je Ph zemljista.
Nek' je sa srecom sadnja i bericetan rod.:cool:
 
Pa zemljište je kiselo radio sam analizu pre sadnje,3x15 već imam pa sam mislio da ih iskoristim,a što se tiče foksima dali da stavljam sada ili na proleće
 
@ nino5

Koje je visine ta mrežica kada je stavljaš uz voćku ?
 
Вишња се сади масовно, у мом селу је током јесени посађено више од 50ха вишње. По старим вишњарима нема ни један једини изданак све је пресађено на стално место...

Колико ја видим, биће масовног вађења наредних година. Већ виђено.
 
Visina mrezica je 50 cm nisam hteo vislju pošto ću da ih kratim na70 cm pa da tih 20 cm bude za izdanke
 
Sta je vec vidjeno?
Nisu visnje vadjene zato sto ih je mnogo imalo, nego zato sto nije imao niko da zastupa interese prozvodjaca!!
Cena je kreirana tako da odgovara otkupljivacima, to je jedini uzrok zasto su seljaci vadili visnje...
 
Covek u mom kraju kupijo 13 kj zemlje x 8000 evropljana,ogradijo i na 8kj posadio visnju.(odradijo pripremu kako valja,djubrenje,podrivanje...)Velika ulaganja.
 
Visnja ce biti budzasto. Podignuto je mnooogo zasada poslenjih 2-3 godine. U vocarstvu je vrlo moguce da cena branja (kod visnje moze tresacem, to je prednost od jabuke npr) bude skuplja nego cena proizvoda. Djole taj covek verovatno nije nikada radio vocarstvo ili jos verovatnije nikada nije ni radio zemlju, inace takvu investiciju nikada ne bi uradio.:cao:
 
Ma to uopšte ne mora da znači, može biti da čovek koji je zasadio malo veću površinu ima novca da za par godina uvede i određenu preradu. Ne znači da se voće ne isplati, takođe je zabluda da veće količine bilo kog voća ne donose sigurnije tržište, bolji plasman, pa i bolju cenu, samo je problem finansirati voće do 4. godine. Takođe ko može da ga po branju preradi, ili naprosto samo zamrzne biće u velikoj prednosti, jer kad je sezona branja svo voće je budzašto, ali nakon par meseci priča se malo menja u korist proizvođača. Pre par meseci sam bio u jednoj studiskoj poseti Turskoj sa grupom voćara sa juga Srbije i Turci gaje skoro sve vrste voća. Ogromni su proizvođači i višnje i šljive ali i masline, kod njih skoro sve uspeva, ali je jedna firma kod koje smo bili kupovala zamrznutu višnju bez koske i u Leskovcu, cena ove godine za takvu višnju je bila oko 1.2 eura po kilogramu. Takođe kod njih nema nakupaca, već u svakom gradu ima po jedna fabrika, a ceo grad se orijentisao samo na proizvodnju onoga što ta fabrika traži. Ima puno dobrih primera, ali treba uvesti red a cena će biti kakva mora.
 
Zicaprom
Sve to stoji sto ti pricas, ali mi smo u drugacijoj poziciji od Turaka, stoga nije uporedivo jedno sa drugim.
 
Ове јесени нисам хтео да садим вишњу и ако сам све припремио, зато што је сви саде као суманути. Не знам како је код вас али у мојој околини ове јесени није сађено ни једно друго воће осим вишње, шта ће ово бити, где ће србијица пласирати оволике вишње видећемо . 2002 сам вадио вишње зато кажем да је већ виђено.

@mexiko
Колико ова држава брине о произвођачима видели смо ове године, откупише све за дзабе...

Док не видим куда плови овај брод, прошириванје засада вишње иде у стање мировања,на њиве које сам припремио за садњу вишње уместо ње садим кајсију.
 
Tacno tako, samo da se radi!
Konkretno cena visnje ove godina je bila ok! 50 din je po meni ok cena...

Pogresna je politika uciti seljaka da ne radi i ne sadi jer je neka bilo ovaki ili onako!
Seljak treba da radi ali treba da uci i da se izbori za svoj interes, na drugi nacin, cupanje vocnjaka je nesto najgluplje i najprimitivnije sto sam ikad cuo!
Seljaci tj proizvodjaci, moraju da se udruze, da izaberu svoje predstavnike kako na lokalnom tako i na republickom nivou...
A i valjda ce ova drzava da prepozna da je njoj u interesu da napravi preradjivacke pogone... itd
 
Pisem kako je bilo ranijih godina kada visnja nije kostala nista i kada je masovno povadjena. Zadnjih par godina je cena OK, ja sam ove godine dao po 60din. Pad cene za 50% od prosle godine je veliki i zabrinjavajuci.
Ne radim samo visnju svastarim u poljoprivredi,psenicu sam dao po 16din sto je dzabe i suncokret po 24 koji ne moze da pokrije ni troskove proizvodnje. Bukvalno drzava je uzela sve za dzabe.

Ljudi koji su tih godina vadili visnje nisu ni malo primitivni ni glupi, glupse je gajiti nesto neprofitno na njivi koja moze da se iskoristi za nesto profitabilno. Tako je tad bilo a posledica tadasnjeg masovnog vadjenja je ova proslogodisnja cena od 120din.
Kad je sve bilo povadjeno ja 2004 posadim visnju u najzabacenijoj zemlji koja mi ne koristi nicemu drugom tako da vadjenja nece biti. Prosle godine sam podigao jedan mladi zasad na njivi koja mi mnogo ne koristi. Posto se nenormalno mnogo sadi necu korisnije njive da zauzimam sa visnjom zbog prethodnog loseg iskustva vec cu saditi razlicito voce, kad jedno omane drugo donese prihod i obrnuto.

Hteo sam samo da kazem da ova masovna sadnja u ovolikoj meri nikako ne moze da izadje na dobro. to je moje misljenje.
 
Poslednja izmena:
Koliko si godina imao u 2004g kad si sadio tu visnju, to je najbitnije pitanje u celom tvom izlaganju?
Nemojmo dovoditi ljude koji ovo citaju u zabludu. Svako ko hoce da radi ima mogucnost da zaradi a individualno je ko je koliko sposoban da radi i zaradi. Ti, 2004g nisi mogao saditi nista u to sam siguran.

Masovna sadnja bilo cega moze samo koristiti ako se radi kako treba. A ako posadis, lose sadnice, pa lose djubris , pa lose odrzavas zasad, pa lose orezujes, pa lose stitis, pa lose beres, nevidim nijedan razlog koko mislis da dobro prodas. To je glavna stvar u vocarstvu. Da bi u njemu uspeo moras to prvenstveno to da volis i na kraju pare dolaze same od sebe.


Omasili ste temu, malo bi mogli da se vratimo na nju a ne ra raspravljamo o ekonomskim pitanjima.
 
Koliko si godina imao u 2004 kad si sadio tu visnju, to je najbitnije pitanje u celom tvom izlaganju?
Nemojmo pricati gluposti. Svako ko hoce da radi ima mogucnost da zaradi a individualno je ko je koliko sposoban da radi i zaradi. Ti 2004 nisi sadio nista u to sam siguran.

Ja sad imam 30 godina, izracunaj! Na selu se radi od malih nogu to znaju istinski pravi seljaci koji su odrasli na selu!

Kad vec postavljas licna pitanja, odgovori ti meni sta si ti radio 2004 godine?
 
Nazad
Vrh